Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Materiály, izolace a tak

Máme rádi echtovní věci – a podle toho jsme vybírali i všechno na stavbu.

Když říkám echtovní, mám na mysli kámen, dřevo, sklo, kov a klasické stavební materiály včetně betonu. To všechno nám sedí. Nemáme rádi plasty, zejména když si hrajou na něco, co nejsou, jako v laminátových podlahách. Nevěříme materiálům, které jsou příliš levné, příliš lehké nebo se příliš snadno opracovávají. V životě jsou vždycky nejhodnotnější ty věci, kvůli kterým se musíte pořádně zapotit – obrazně i doslova.

Zdivo

Vybrali jsme vápenopískové cihly (VPC) systému Sendwix P 2420 od KM Beta. Zdění na lepidlo Flex SX-L. Došli jsme k tomu asi takto:

Dřevostavba

Tak tu ne. Nepřijdou nám dost robustní, navíc nám vadí špatná zvuková izolace. Neradi bychom slyšeli nějaké dupání shora od dětí nebo tu příšernou hudbu, která poletí v roce 2020.

Děravé cihly – Porotherm, Heluz, Keratherm…

Porotherm 40CB
Z cihlovzduchu se v Čechách staví ostošest. Projektant nám navrhoval i variantu Porotherm 42,5 T Profi, kdy jsou cihly přímo plněné izolační vatou. Tyhle X-thermy mají výborný tepelný odpor, slušné akustické vlastnosti, zedníci jsou na ně hodně zvyklí. Rozpadá se to a sype, když do toho chcete zasekat kabely – je to přece jen hlavně vzduch. :-) Ale venkoncem dobrý materiál.

Pórobetonové tvárnice – Ytong, Porfix (dříve Qpor), H+H…

Tvárnice Ytong
Další český favorit. Rychlá a jednoduchá stavba (ideální pro stavbu svépomocí), velké a lehké bloky, tepelný odpor také dost slušný. Jak už název říká, jsou to samé póry – z 1 m3 surovin se vyrobí 5 m3 pórobetonu. Problémem je vysoká nasákavost, menší statická pevnost, horší utlumení zvuku. Subjektivně nám to připadá trošku fórovější. Projektant rovnou řekl, že u našeho domu o Ytongu vůbec neuvažoval, protože potřebujeme brutální únosnost.

Vápenopískové cihly

Od začátku se nám tenhle materiál líbil nejvíc a po konzultaci s projektantem a stavební firmou jsme se v tom názoru jen utvrdili. Konkrétně jsme si vybrali systém Sendwix P 2420 od firmy KM Beta. Ten kód znamená 24 cm vápenopískového zdiva a 20 čísel polystyrenu jako zateplení.

Základní díl Sendwix 8DF LD. Tato verze je pro zdění na lepidlo. Hmotnost 18,7 kg, tloušťka zdi 240 mm, výška a délka bloku 248 mm, další vlastnosti zde.

SENDWIX 8DF LD

Proč se nám VPC zamlouvá?
  • Je extrémně pevné a i při malé tloušťce nám staticky řeší stavbu. Má takovou únosnost, že domky by se daly stavět ze stěn o šířce pouhých 17,5cm. My jsme tyhle tenké 17,5 a 11 cm zdi použili aspoň na některé vnitřní příčky.
  • Je to těžký, hutný, odolný materiál. Nenasáká vodou, ignoruje mráz i vedro. Stěna z VPC nepopraská po první zimě. Nerozdrtíte ho v ruce jako Porotherm a nerozřežete rybičkou jako Ytong. Znamená to víc práce, ale jako materiál na dům je nám to prostě sympatické.
  • Má skvělé akustické vlastnosti, zejména ve srovnání s Ytongem – přes stěnu neslyšíte nic.
  • Jako izolant nestojí za nic, ale mimořádně dobře akumuluje teplo – a právě proto se z něj (spolu s polystyrenem) často stavějí pasivní domy.
  • Zdivo je absolutně přesné – a tím myslíme opravdu přesné, ne jako u „přesných“ broušených cihel apod.



Hlavní nevýhodou je brutální váha bloků (radost pro páteř, skvělý komplementární produkt ke Kosmodisku) a pak samozřejmě už zmíněná tvrdost, kvůli které se tam špatně zasekává vedení. Ale radši budeme mít těžší stavbu, než abychom pak měli papírové zdivo, které neudrží ani hmoždinku.

Skladba Sendwix P. 1 = VPC kvádry, 3 = omítka LB Cemix, 4 = polystyren

Sendwix P - skladba

Vše o systému je na webu Sendwix.cz. Tady je kompletní sortiment VPC a tady produktový list v PDF.

Musím přiznat, že další systémy – Durisol, Velox, Izoblok – jsme nijak dlouze neřešili.

Izolace

Fasáda – EPS 200 mm
Základy – XPS 160 mm s mřížovaným povrchem Styrodur 2800 C
Podlaha – EPS 120 mm
Strop nad 1NP – EPS 60 mm
Střecha – EPS 220-380 mm (kvůli svažující se střeše)

Stropy

Filigránové stropní desky 250 mm.

Střecha

Plochá, 2% sklon.

Okna

dřevohliník, trojskla, U=0,74 (u celého okna).

Zpočátku jsme uvažovali o dřevěných nebo hliníkových oknech. Dřevo je dostupnější a lépe izoluje. Hliník je odolný, krásný, ale drahý a tepelně nic moc. Už to vypadalo, že peněženka za nás sama vybere dřevo. Pak nám ale pan projektant řekl, že existují tzv. dřevohliníková okna – uvnitř dřevěná, navenek pokrytá vrstvičkou hliníku, který vydrží. A to vypadá, že by mohlo být vončo. Takže nakonec to bude . Nejlepší by byla značka Internorm – Mercedes mezi okny – ale uvidíme, jestli se nám vejde do rozpočtu.

Podlahy

Masivní bambus nebo jiné tropické dřevo. V koupelnách, toaletách a ve vstupní chodbě v 1NP dlažba. Použití dřeva zároveň znamená, že nemyslíme na podlahové vytápění, ale to je pro nás samozřejmé.

Terasa a balkón

Tady je to jasné – lamely z brazilského dřeva ipe, jednoho z nejtvrdších a nejodolnějších dřev na světě. Může to vypadat nějak takhle.

Skřeky (1)

  1. Juraj Bonko napsal:

    Dobrý deň,

    Zbežne som prečítal Váš celý blog o dome. Píšete, že nebudete mať podlahové kúrenie kvôli dreveným podlahám. Taktiež neuvažujete o tepelnom čerpadle kvôli návratnosti.

    Môžete uviesť, aký typ kúrenia tam plánujete?

    Mňa to zaujíma, momentálne finišujem so štúdiou domu.
    Skladbu stien budem mať obdobnú: 17,5 VPC + 30 šedý polystyren.
    Taktiež nerátam s tepelným čerpadlom, drahé a nenávratné pri vypočítaných tepelných stratách domu.
    Plyn sa mi tiež veľmi nepozdáva.
    Ostáva mi elektrika.

    Otázka je, či vodná podlahovka a elektrokotol, alebo drátová podlahovka, priamovýrevné konvektory.
    Pokukávam po infra paneloch, zatiaľ však nemám s tým osobné skúsenosti.

    Ďakujem,

    s pozdravom,

    Juraj

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.