Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Zdění začíná aneb zprávy z Kuby

Jsem teď pracovně na Kubě, kde točíme další dávku té naší pusté a laciné komerce. Což ovšem znamená, že nemám stavbu pod dohledem a že trestuhodně zanedbávám vás, věrné čtenářstvo. Naštěstí mi máma poslala dvě aktuální momentky ze stavby, takže se tu můžu aspoň pochlubit, že se konečně začalo zdít!

Jak už jsem tu psal, zdíme z vápenopískových cihel (VPC) systému Sendwix od KM Bety. První cihly navezli na stavbu v pondělí 23. července a po 4 dnech už to vypadalo takhle.

Budoucí kulatý roh. Do perfektního tvaru se dorovná omítkou.

Zdění 1NP

Nad okny už jsou překlady.

Zdění VPC KM Beta Sendwix

VPC se dá zdít na maltu, pěnu nebo lepidlo – my jsme zvolili poslední možnost. No, zvolili, vlastně jsme se k tomu vůbec nevyjádřili a volbu provedla naše stavební firma – snad ti dobří lidé vědí, co dělají! Zkusím o tom ještě něco zjistit a popsat to tady. Jinak proč VPC, proč ne něco obvyklejšího? VPC má úžasnou pevnost a nosnost, skvěle tlumí hluk a brutálně akumuluje teplo, na druhou stranu je zatraceně těžké a dost blbě se s ním pracuje. Bílý kvádřík o délce 49,8 cm váží chlapáckých 36,5 kilo, což je samozřejmě ideální na páteř. Proto pan Fojtík objednal radši menší cihličky o rozměrech 248x240x248 mm. Pan Fojtík mi v nestřeženém okamžiku prozradil, proč se podle něj z VPC méně staví – výrobce totiž na něj dává stavebním firmám mnohem menší tajné slevy než v případě klasického ytongu nebo porothermu. Stavební firmy tedy nemají důvod VPC doporučovat a naopak jemně tlačí své zákazníky do klasiky. Zní to dost reálně.

Další fotky a podrobnější zpravodajství snad budu moci přidat už tento týden.

Skřeky (6)

 1. novyk napsal:

  Pekne, pekne… hustota cihel je 1820 kg/m^3. Oproti tomu je Ytong pouhym papirem, do ktereho se dostane kazdy nenechavec s pouhym sroubovakem :-)

 2. Karel napsal:

  … nám zase architekt říkal, že se VPC nepoužívají, protože praskají'( resp. praská omítka…) ;)

  • admin napsal:

   Na tom praskání něco je! Taky už jsem o tom slyšel. Už před časem jsem si všiml vlákna, které někdo rozjel na tzb-info. Taky mu na VPC popraskala omítka, on věří, že to měl řešit perlinkou. My se rovnou chceme přidržet předepsaného druhu omítky – doporučuje se tam jediný typ, ale stavebníci se na něj kvůli ceně obvykle vykašlou a pak to má následky. Tady je pro zajímavost ten starší příspěvek z tzb-info. „V současnosti vidím jako nedostatek fakt, že jsem do finálních omítek nedal perlinku. Domníval jsem se, že když se v případě cihel a omítky jedná o materiály s přibližně stejnou tepelnou smrštitelností, nebudou se prokreslovat spáry. Bohužel jsou v tenkých příčkách vidět spáry v místech, kde docházelo k sekání šliců pro elektroinstalaci a cihly od malty odskočily, podobně se objevily trhliny v místech kolmého napojení příček (do tvaru T), ale ne všude. Ale to je kosmetika.“ (http://forum.tzb-info.cz/101357-sendwix-a-vapenopiskove-cihly-obecne)

   • Karel napsal:

    Podstatné není ani tak, z jakého materiálu člověk staví (každý má své + a -), ale zdali dodrží předepsané postupy.. osobně mám nejradší cihlovzduch

 3. Martin napsal:

  Ytong je sice jako papir ale na co potrebujete mit neprustrelne zdi? Jedina spatna vlastnost Ytongu je mensi zvukova nepruzvucnost, to se ale resi spravnym typem fasady a to same izolaci proti slunicku (chlad izoluje nejlip). Jsem zvedavy jake pouzijete omitky, vetsina firem tlaci do nesmyslu perlinka + lepidlo. Dle meho spravne reseni je pro interier vapenosadrova nebo lepe ciste sadrova omitka. Nejvetsi argument jsou zdravotni hlediska a samozrejme esteticka.

  • admin napsal:

   Ytong by to myslím staticky nezvládl, nemá takovou pevnost či únosnost. Projektant prostě řekl, že ytong nám vůbec nenabízí, že ten na to nemá. Byl tam myslím problém s velkým rozponem obýváku bez sloupů nebo s těžkými stropy… Pochopil jsem, že je to spíš levnější materiál, ideální pro jednoduchou stavbu svépomocí. No a třeba to jeho špatné tlumení zvuku by nám dost vadilo, jde i o zvuk mezi místnostmi, shora a tak. Ale myslím, že jsme z něj ani stavět nemohli. Co se omítek týče, u sádry je trošku problém v tom, že je měkká a nic nevydrží. Poptal jsem to více na stranách a někdo mi řekl – stačí přejet nehtem a máš tam rýhu, v dětských pokojích to už ani neopravuju, nestíhám… Navíc vizuálně mi sádrová omítka přijde až moc hladká.