K projektu domu jsme dostali i tzv. energetický štítek alébrž PENB – průkaz energetické náročnosti budovy. Početná sekta českých zateplovačů teď tyhle věci hodně prožívá. Pokud nemáte áčko, jste pro ně jen slepé rameno evoluce a bude lepší, když vás stát do roku 2020 nějak humánně utratí. My na tyhle pasivní trendy spíš kašleme a až se doba zblázní natolik, že to tady bude povinné, tak se radši přestěhujeme do Afriky a budeme tam týt z práce černého muže.
Jak nám to tedy vyšlo? Překvapivě spíš slušně, i když jsme se o to nijak nesnažili. Ona ta trojskla a masivní materiály holt dělají své. Roční spotřebu energie nám spočetli na 62 kWh/m2, což je solidní béčko. Pasivní domy podle tohoto zdroje mají mít do 15 kWh/m2, nízkoenergetické do 50, energeticky úsporné do 70, no a průměr českých novostaveb teď dělá 115 kWh/m2. Takže snad na tom nejsme ani tak zle. Abychom se dostali pod tu padesátku, potřebovali bychom prý nějaký vlastní zdroj energie, tedy třeba solární panely či tepelné čerpadlo, na což my tedy jako kašlem.
zdravím a gratuluji ke krásnému a vkusnému domu – kéž bude časem více takových projektů a hlavně investorů jako Vy. Jsem též projektant/architekt a náhodou jsem na Váš web narazil. Mám jen jednu maličkost k energetickému štítku – nezoufejte jste na tom ještě lépe než píšete. Váš zdroj informací je bohužel chybný. Ve štítku je spotřeba energie. Tím se však domy nekastují do těch zrůdných kategorií .ND a PD. To určuje potřeba energie – to malé písmenko „s“ je velmi důležité. Potřeba je jen teoretická hodnota pouze na vytápění – ve Vašem případě dle štítku to odhaduji tak na 38 kWh/m2 za rok – zeptejte se kdyžtak zpracovatele – ve výpočtu pro štítek to lze vyčíst přesně….
přeji hodně štěstí a spokojené bydlení