Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Rozpočet – odhad 1 – před začátkem

Rádi bychom domek postavili za 6 500 000 Kč. To je prosím naprosto laický odhad, který jsme si udělali sami ještě předtím, než jsme oslovili nějaké stavební firmy.

Zaznamenávám tady tu částku hlavně proto, abychom se jí jednou mohli zasmát. Až domek dokončíme, jistě nám bude připadat, že jsme to viděli jak Hurvínek válku.

Zatím tedy plánujeme, že rozpočet na domek by mohl být nějakých 6 000 000 Kč plus 500 000 Kč nutná rezerva. Což nás dotáhne na těch 6 500 000 Kč. Asi z poloviny to chceme financovat hypotékou, kterou budeme chtít splatit co nejdřív. Moc dobře víme, že právě do úroků zahučí nejvíc peněz. Doufáme, že do pěti let bychom to mohli zvládnout.

Kdyby domek dneska stál, tak bychom jej asi dokázali prodat za těch 6,5 + cenu pozemku, takže to jakž takž vychází jako rozumná investice už od prvního roku. O cenách nemovitostí v ČR si myslíme svoje – když obyčejný domek v mé rodné Kondraci stojí víc než stejně velký dům na Floridě, tak je evidentně něco špatně – ale to my nevyřešíme. My to holt musíme vzít tak, jak to je. Praha bude na poměry Evropské unie vždycky docela slušné místo, takže i kdyby došlo k nějaké cenové korekci, v dlouhodobém horizontu nebude špatné mít v ní domek.

Hrubou stavbu chceme nechat postavit na klíč, pak už chceme jednotlivá řemesla a subdodavatele sami vybírat a koordinovat. Uvidíme, jak to půjde a jak nám při tom pomůže internet a tipy přátel. Chceme si vzít nezávislý stavební dozor.

Je 6,5 mega za stavbu moc nebo málo? To bych taky rád věděl. Vsadím se, že machr, který si svépomocí staví nějakou tu Mařku 1 či Káju 7, to zvládne za polovinu. To samozřejmě plně respektuju a taky pěkně obdivuju. Ale když nemáte čas a jemnou motoriku na to, abyste si všechno udělali sami, tak je prý rozumné počítat s náklady cca 6 000 Kč za kubík obestavěného prostoru, ne-li více. Náš domek je střední velikosti, něco přes tisíc kubíků mít bude. Takže podle tohoto amatérského výpočtu by 6,5 mega mohlo být tak akorát. No, uvidíme. Budu tu poctivě psát, jak si stojíme. Kdyby snad někdo z vás měl pocit, že nám to v pohodě a ve špičkové kvalitě postaví levněji, tak se ozvěte, rozdíl spolu propijeme…

Celkově tedy v tomto okamžiku (leden 2012) doufáme, že rozpočet na stavbu bude nějakých 6 500 000 Kč.

Skřeky (2)

  1. Roman napsal:

    Domek? Těch kubíků je nějak moc. Řekl bych spíše důůůůůům. Protože mě také nějaká stavba čeká, můžete mi sdělit podlahovou plochu? Nějak jsem ji nenašel. Srovnám ji s cenou a hned uvidím, zda budu stavět pastoušku nebo domeček. :-)

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.