Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Fotopast na stavbu

Vypadá to, že v Klánovicích začneme stavět už docela brzy. Řekl jsem si, že se k tomuto milníku musím postavit jako opravdový chlap, tzn. koupit si na to nějakou novou hračku.

Šel jsem tedy do svého oblíbeného obchodu Foto Škoda a pořídil tam tento podivuhodný předmět, kterému se říká fotopast. Nese značku Ltl Acorn 6210 MM, má famózní khaki design a je vysoký asi 13 centimetrů (bez anténky).

Fotopast Acorn 6210 MM

Fotopast Acorn 6210MM trail camera

K čemu taková fotopast slouží? Normálně ji používají myslivci, kteří ji schovají třeba někde u krmelce a dokumentují s ní zvěř. Fotopast sama pozná pohyb a zvířátko blejskne nebo natočí na video. Fotit umí i v noci – přisvítí si totiž neviditelným bleskem, tedy IR zářením s vlnovou délkou 850 – 940 nm, kterého si zvíře ani případná lidská škodná nevšimne.

Já ovšem fotopast nemám na focení medvědů ani na hlídání. Bezpečnost budeme řešit až po dokončení hrubé stavby (do té doby za dílo i materiál ručí stavební firma), a to taky trošku jinými prostředky. Fotopast jsem pořídil s jediným záměrem – natočit tzv. časosběrný film. Fotopast upevním na stabilní místo a nechám ji, aby každých 10 minut pořídila jednu fotku. Takhle to bude probíhat celé měsíce, no a pak se z toho složí pěkný zrychlený dokument. Teda když pámbu dá a fotopast si neodnesou nějací potulní fotoamatéři nebo ten verk nerozbijou zedníci kamenem, jak se o tom vyjádřil náš stavitel p. Fojtík.

Proč fotopast, proč ne normálnější přístroj? Metodu dojíždění na stavbu a pravidelného focení ze stativu jsem zamítl rovnou. Jednak se tam nedostanu tak pravidelně, druhak by jedna fotka denně byla málo. Pokud bude mít film běžné tempo 25 snímků za sekundu, tak by se celá hrubá stavba (cca 4 měsíce) smrskla na pět sekund filmu. Takže potřebuju mnohem častější samospoušť. No a nějaká venkovní IP kamera taky není to pravé ořechové. Za prvé takové kamery žerou moc elektřiny, a já k nenápadnému přístroji nechci vést kabel. Za druhé nepotřebuju video, ale jednotlivé fotky, Za třetí tam zatím nemám ve vzduchu internet a chci data ukládat na paměťovou kartu.

Proč zrovna model Acorn 6210 MM? Inu, ten jsem vybral jednoduchou metodou, kterou se snažím používat v životě co nejvíc, totiž že je nejlepší na trhu. Má ze všech fotopastí nejlepší objektiv. Zvládá fotky s 12 megapixely (4000 x 3000) a HD video (1080). Má i GSM modul, takže sama posílá vyfocená dílka MMSkou. Nevadí jí déšť ani sníh a na 12 tužkovek jede až půl roku. Doufám, že mi ji podaří bezpečně nainstalovat a že vám tu za nějaký čas předvedu nějaké důstojné video.

Fotopast mám uchycenou na stromě a zhruba každý týden s pomocí žebříku vytahuju kartu a kopíruju fotky do PC. I po třech měsících fotopast pořád šlape na původní baterie, což je slušný výkon. Dělá přitom fotku každých deset minut ve dne v noci, takže už jsou to tisíce a tisíce záběrů. Připevnit fotopast na větev byla ale hloupost – není to prostě dost stabilní a ve větru obraz docela skáče. Další problém je, že nejspíš vlivem extrémních bouřek odešla klávesnička a displej fotopasti. Mašina tedy pořád fotí, ale nedá se konfigurovat na místě – to se musí dělat na domácím PC přes soubor na kartě. Šel bych do fotopasti znovu, ale příště už ji upevním na něco opravdu stabilního a ochráním ji malou stříškou.

Fotopast Acorn

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.