Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Můj dům – má loď

Naše klánovická bouda by ráda trošku vykradla upomněla na tzv. nautickou školu českého funkcionalismu, kterou představoval třeba můj milovaný Ladislav Žák (vila Maca Friče, vila Lídy Baarové).

Fričova vila v ulici Na Lysinách 9, Praha 4 – Hodkovičky

Fričova vila

My jsme k tomu udělali něco jako sladěný zahradní domek – jen ne tak stylově čistý

Klanovice - studie domu

Přiznám se, že tenhle nautický odkaz je trošku záměrný, protože celý život miluju lodě, moře, cestování a dálky. Takže jestli má mít náš domek nějakou jednotící myšlenku (jak jsem na to zvyklý z kampaní a z psaní), ať je to loď.

Dá rozum, že ze slovníku lodní architektury nepoužijeme všechno. Třeba lodní kulatá okna, která by k tomuto stylu také patřila, by u nás asi nevypadala dobře. Kapitánský můstek na střeše si asi taky nemůžeme dovolit. Ale minimálně na pár místech v interiéru bych poetiku parníku a zámořských cest ještě chtěl připomenout. Až budu mít nějaké konkrétnější nápady, tak to sem přidám. Uvidíme.

Jetě pro fanoušky Ladislava Žáka – tohle je vilka, kterou postavil pro Lídu Baarovou. Není to nádhera?.

Vila Lídy Baarové

Aktualizace z 13. 4. 2013
Přiznám se, že už během stavby jsme pochopili, že jednotný námořní koncept dodržet nemůžeme a ani nechceme. Trošku se nám to časem rozvolnilo a žádným přísným mustrem už domek nechceme svazovat. Zejména ne interiér. Takže v současnosti bychom řekli, že všechno v domku by mělo být především kvalitní a funkční. Když tam bude co nejvíc věcí upomínat na moje lásky – cestování, natáčení, focení a hvězdy, tak budu jen rád. Ale nechci to dělat křečovitě.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.