Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Praha 9 Klánovice

Domek postavíme v Klánovicích, lesní čtvrti na samém východě Prahy. Klánovice nejsou nic jiného než developerský projekt, akorát z roku 1878.

No a to století navíc je proti dnešním satelitům znát. Vzrostlé stromy, lidské rozložení, obec, která už si tak nějak sedla…

Tehdejší developer Václav Klán koupil území dnešních Klánovic v roce 1874 za 52 000 zlatých. Rozparcelované pozemky nabídl k prodeji 4. května 1878 tímto inzerátem.

Za první republiky si v Klánovicích stavěla letní vily pražská smetánka. Přitahoval ji sem les (největší na území hlavního města), tehdejší slavné lázně (na jejich místě je dnes naše skromná parcela), dobré vlakové spojení a i ten golf. Něco z té elegance a hlavně celý ten úžasný les v Klánovicích dodnes zbyl, což je hlavní důvod, proč jsme si tu v roce 2006 pořídili pozemek.

Při kopání základů jsme narazili na zbytek starých Lázní Klánovice (Wikipedia). Postavil je v roce 1926 pražský stavitel Rudolf Utěšil a patřil k nim park s vodotrysky, vodní kolo, bazén se skákacími můstky, lázeňská kolonáda, restaurace s tanečním parketem, tři altány (z nich jeden pro hudebníky), kuželník, penzion a ordinace lékařů. Byl to opravdu parádní a vyhledávaný podnik, ale v roce 1952 jej ale komunisté znárodnili, zavřeli a v roce 1988 zbořili. No a právě toto zbořeniště koupil původní majitel našeho pozemku.

Takhle vypadaly lázně Klánovice v roce 1928 (Wikipedia). Živily je hlubinné vrty s vodou s vysokým obsahem kyseliny uhličité.

Lázně Klánovice z Wikipedie

Mimochodem, tady je dobový inzerát, který zval Pražany do lázní. Našel jsem jej na výborné stránce o Klánovicích.

Inzerát Lázně Klánovice

Související odkazy

Klánovice na Wikipedii
Klánovické lázně na Wikipedii
Web městské části Klánovice
Hezky zpracovaná historie Klánovic
Náš pozemek

Mapka


Zvětšit mapu

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.