Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

O stavbě

Už od roku 2006 jsme měli menší stavební pozemek v Praze 9 – Klánovicích. Klánovice jsou hezká obec a místní (někdy) říkají, že je to jedno z nejpříjemnějších bydlení v Praze. Takže jsme si říkali, že domkem tam neuděláme chybu.

S projektem domku jsme docela bojovali. Nejdřív jsme získali krásnou studii od arch. Cajthamlové, ale nakonec jsme zvolili jiný projekt od arch. Davida a trošku si ho dotvořili sami. Tady najdete výsledný projekt, tady pak půdorysy.

V dubnu 2012 jsme získali stavební povolení. V té době už jsme měli vybranou stavební firmu pana Fojtíka jako generálního dodavatele. Pro pana Fojtíka máme stále jen skvělé hodnocení – s výběrem hlavního stavitele jsme zřejmě měli z pekla štěstí.

Náš přístup ke stavbě je (pro někoho překvapivě) dost konzervativní. Používáme robustní, těžké a pevné materiály s dobrým odhlučněním. Např. zdivo je z vápenopískových cihel systému Sendwix od KM Beta, 24 cm VPC a 20 cm polystyrenu. Všechno je spíš předimenzované, aby to vydrželo a moc to nepracovalo. Např. základy jsou jak pro atomový bunkr. Komponenty se snažíme kupovat tak kvalitní, jak jen to kapsa dovolí (např. dřevohliníková okna Internorm). Chceme, aby věci byly příjemné na dotek (třeba dřevěné podlahy, hliníkové spínače) a aby dobře fungovaly a vypadaly (např. světla od Medřického nebo topná tělesa od Cordivari). Do toho všeho jdeme s velkým zápalem. Na druhou stranu záměrně nestavíme pasivní dům a taky elektroinstalaci děláme hloupou. Výsledkem by měla být kvalita bez chytristik, tedy něco dost stabilního. Uvidíme ovšem, jak to dopadne, a budeme tu o tom referovat.

V plánu je postavit domek za rok – od června 2012 do června 2013. Samotná stavba začala 12. června 2012. Zemní práce a základy trvaly něco přes měsíc, základová deska byla hotová 21. 7. 2012. Pak se zdilo až do 25. 11. 2012, kdy byla hotová hrubá stavba.

Kolaudace nakonec proběhla v srpnu 2014 – přesně 2 roky, 2 měsíce a 2 dny od začátku stavby.

Na začátku jsme odhadovali, že stavba (bez zařízení a venkovních úprav) vyjde na nějakých 6,5 miliónu. Skutečná cena byla nakonec 7,6 miliónu. Tady můžete sledovat průběžně aktualizovaný soupis nákladů.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.