Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Základy aneb více je více

Už jsem tu naznačoval, že nás při kopání základů nakonec zastavilo až magmatické zemské jádro. To samé se opakuje s betonem – vyšli jsme ze skromných začátků, ale nakonec jsme dosáhli solidní odolnosti i proti tankovým střelám typu APCR. Jak to přijde, že člověk nakonec postaví úplně jiné základy, než měl v projektu?

Zkusil jsem na malém obrázku shrnout všechny změny, které jsme během samotné stavby udělali. Jsou naznačeny zeleně. Nemám z nich samozřejmě radost, protože jsou to vícepráce a s rozpočtem těžce zacloumají (nakonec to bylo + 72 000 Kč). Ale všechny odsouhlasil náš stavební dozor a všechny asi měly smysl. Hlavní důvod byl v tom, že jsme při kopání základů našli zbytky starých klánovických lázní a že jsme kvůli podkladu museli jít do větší hloubky. Navíc jsme chtěli desku a betony udělat pevnější.

Upravené základy

Rozhodně by změny měly mít aspoň tu výhodu, že domek maximálně zpevní a že by snad neměly hrozit nectnosti jako nerovné sesedání a praskliny ve zdech po několika letech. Ale to teprve uvidíme! Teď už ke změnám.

1. Prohloubení základů. Projekt původně počítal, že půjdeme nějakých 1,17 m pod povrch. Nakonec z toho na několika místech byla i hloubka víc než dvojmetrová. To samozřejmě znamená mnohem víc odvezené zeminy a mnohem více vylitého betonu.

2. Tlustší základová deska. V projektu je základová deska o standardní tloušťce 10 cm, vyztužená kari sítěmi o průměru drátu 6 mm. Nakonec jsme se rozhodli dát na sebe dvě vrstvy kari sítí – dole 8milimetrovou, nahoře 6mm. V obou případech o velikosti oka 150 mm. Kvůli tomu se deska musí zvýšit na 18,5 cm.

3. Lepší vodorovné armování ztraceného bednění. Statik původně navrhl, že ztracené bednění bude ve dvou řadách ze tří vyztuženo ocelovými pruty. Poloha prutů byla ale v různých částech základů různá – pod garáží a velkými okny v obýváku byly pruty v dolních dvou řadách (jako na obrázku), v jiných částech stavby bylo zase v nejspodnější a nejvyšší řadě. Dozor řekl, že takhle to sice ze statického hlediska stačí, ale že by se pruty navzájem nepotkávaly a že by to barák pořádně nesvázalo k sobě. Je potřeba dům sepnout úplně uzavřenými svazky prutů. Proto my jako perfekcionisté povedeme pruty všemi třemi řadami.

4. Svislé armování ztraceného bednění. A když už jsme v tom, tak se do bednění rovnou navrtají díry a zhruba každých 2,5 metrů a ve všech rozích se dají dva páry svislých prutů, které bednění dále zpevní.

Uvidíme, k čemu tohle všechno povede. V dalších fázích stavby už nechci na vícenáklady tak snadno kývat, ale říkám si, že základy jsou na stavbě nejdůležitější.

Aktualizace z 24. 12. 2012
Celkové vícenáklady za masivnější základy nakonec činily 72 000 Kč.

6 komentářů

 1. Kuba napsal:

  super blog…podle projektu super dům…snad super i ve skutečnosti…mám to k Vašemu staveništi kousek, přijdu stavbu očíhnout i naživo…škoda jen, že si něco takového nemůžu také pořídit…proč předpokládáte, že to je pro Vás jen přechodný dům?

  • admin napsal:

   Moc díky za pochvalu. No, přechodný, uvidíme, mám velký strach, jak bude jednou dcerka dojíždět na gymnázium. Bojím se, že se kvůli tomu budeme muset přestěhovat víc do centra Prahy. Ale možná taky ne, vim, že v Klánovicích žije spousta dětí a taky to zvládají. Tak uvidíme.

 2. Kuba napsal:

  Tak ono je 8leté gymnázium i v Horních Počernicích,což je o dost blíž i s přímým spojem. Ale asi hledáte věhlasnější…

 3. novyk napsal:

  Denně sleduji webík a říkám si, že ten sklípek se měl přeci jenom postavit. Místo protitankového krytu by to byl kryt pro přežití atomové války :-)

  • admin napsal:

   Už začínám souhlasit! Když vidím, do jaké hloubky jsme šli a jak pevně se ty základy dělaj, to už jsme tam mohli tu díru udělat. Ale pozdě bycha honit…

 4. pd napsal:

  Předpokládám, že v reálu je deska přes bednící tvarovky, nikoli mezi jak je znározněno v detailu…?

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.