Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Proč nestavíme pasivní dům

Je to asi hanba, ale musím přiznat, že móda pasivních či nízkoenergetických domů nás zatím nějak nechytla.

Jak je to možné? Vždyť nestavět dneska pasivní dům znamená být méněcenný a out? Jak to vůbec můžeme dopustit?

No, proti filozofii pasivních či nízkoenergetických domů vlastně nic nemáme. Některé nápady fanatiků téhle nové víry nám ale připadají trošičku přehnané.

Zateplení – OK, to uděláme. Budeme mít sendvičovou konstrukci, 24 cm vápenopískové cihly a 20 čísel polystyrenu. Zateplené a polystyrenem obalené budeme mít dokonce i základy; ve střeše je vrstva polystyrenu myslím až 40 cm tlustá. Okna budou – pokud možno – trojskla Internorm s celkovým U = 0,74 (samotné tabule, jak to udávají někteří jiní výrobci, mají U=0,6). Což je všechno dost dobré, dům by měl být zaizolován o dost lépe, než je standard dnešních novostaveb.

Orientace domu na pozemku a rozložení oken – to by taky mělo být OK. Dům je otevřen hlavně na jih, odkud bude získávat hodně slunce. Naproti tomu sever je skoro úplně uzavřený. Na severu a západě nás navíc před psotou chrání domy sousedů. Klánovice ohřívá efekt velkého města, navíc jsou nejzazším cípem Polabí, takže počasí je tam o chlup teplejší než na mém rodném Benešovsku a vlastně i ve většině Čech. Z tohoto hlediska tedy opět fajn.

Rekuperace vzduchu – tak tu v našem klimatu nechceme. Dokud žijeme na sever od Zálivu nebo třeba od Phoenixu, AZ, tak chceme normálně otvírat okna.

Tepelné čerpadlo se nám jako nápad dost zamlouvá. Ale ze všech výpočtů, co jsem si udělal, mi vyšla návratnost cca 15 let. Což je přesně ta doba, kdy čerpadlu bude končit životnost. Myslím, že ekonomicky se to zatím nevyplatí a že je to opravdu spíš pro fandy. A protože to my nejsme, nemáme zatím chuť pořizovat hlučnou a rozměrnou mašinu a přidávat další složitost, která se může pokazit. Zároveň ale odhaduju, že v našem dalším domě už TČ bude. Technologie už bude vychytanější, takže do toho půjdeme rádi.

Zemní registr pokládáme za zhůvěřilost. Nechat si do domu vést vzduch přes 40metrovou podzemní trubku – pravá sklepní kvalitka – to se nám fakt ekluje. V trubkách bude kondenzovat špína, vy ji nikdy důkladně nevyčistíte… Ne, to ne. Navíc si myslím, že topný a chladící efekt je spíš malý. Takže prostě nemusíme mít všechno.

Tady se můžete mrknout, jak nám dopadl energetický štítek. Je to takové lepší béčko, což odpovídá našim očekáváním.

Skřeky (20)

 1. Michael Bernat napsal:

  Davate si spoustu prace s temito strankami, misto toho byste vsak meli hlidat rozpocet stavby. Vase stranky jsem jen letmo prosel, a poradil bych Vam toto:
  – pridejte polystyren na zatepleni – 30 cm je dnes standard (nevim, proc mate 24cm VPC, to je na mnohopatrovy dum)
  – navstivte nekoho, kdo ma rekuperaci vzduchu. Bohuzel ted je leto, takze to neocenite. Stavet v roce 2012 bez rekuperace vzduchu je dukaz neznalosti (pouzil bych i horsi slovo)
  – 500K Kc na ploty a zahradu je malo. Budete chtit automatickou zavlahu, dalkove ovladanou branu, hezci plot atd. 1M CZK je realisticky odhad.
  – okamzite zacnete pocitat penize a setrit. Vypada to, ze vydelavate dostatek penez na to, abyste mohli mit vlastni dum, ale protoze zjevne stavite svuj prvni dum, nehlidate jeste dobre naklady. Rozdelit stavbu na hrubou stavbu a zbytek je v principu dobre, ale 36% na hrubou stavbu a 64% na zbytek je spatny odhad. Mozna to funguje u „standardnich“ domu, ale pokud chcete mit jen trochu moderni interier, tak hruba stavba (bez oken) je tak 25% ceny. Internorm okna a vchodove dvere Vas (tipuju) budou stat tak 800K CZK (pokud neco budou fix okna). Dalsi rana budou podlahy a obklady. Take elektrika, zejmena moderni osvetleni. Zkratka – zacnete okamzite hlidat naklady, jinak misto vysneneho domu postavite prumerne vybaveny dum, kde bude videt, ze Vam dosly penize.

  Drzim palce.

  • admin napsal:

   Tedy, je to až zarážející, ale s tou rekuperací to opravdu vidíme jinak. Já si naopak nedovedu představit, že bych v domě v ČR neotvíral okna – což podle mých informací bývá s rekuperací spojené. Víte, já jsem si za ty roky všiml jedné věci – že je dobré být moderní, ale že v převážně většině těch opravdu důležitých věcí se spíš vyplácí respektovat staletou moudrost předků. Prostě to tak funguje. Klasické domy s otvíracími okny se tu úspěšně stavěly stovky let a mnoho z nich je kvalitativně a úrovní mnohem výš než cokoli, co já nebo vy kdy postavíme. A fungují. Proti tomu je rekuperace hračka, která je tu pár dní. Takže prohlašovat dramatickými slovy, že ten, kdo nestaví s rekuperací, je neznalý – to mi přijde poněkud, no, přehnané. Mně prostě nevyhovuje představa, že by se v domě nevětralo klasickým způsobem a že bych měl přemýšlet, jestli otevřu okno dokořán, abych tím nenarušil nějaké toky…
   – S těmi náklady máte pravdu, ale dělali jsme výběrové řízení mezi čtyřmi stavebními firmami s kompletními rozpočtem, rozpočet vítězné firmy pak připomínkovaly a snižovaly dva stavební dozory… Výsledkem je nějaká cena, kterou jsme akceptovali, a jasně vymezené podmínky, za kterých může dojít k vícenákladům. To je pro nás asi přijatelné. Určitě by to někdo dokázal levněji,
   – Ano, s těmi okny apod. počítáme. Měli jsme nabídky od Internormu za nějakých 711, když jsme se jim měsíc neozvali, tak sami přišli s emailem, že tedy jako snižují na nějakých 650 – budeme je brát.
   – Máte pravdu, že zařízení interiéru a světla budou dražší, ale to do toho nepočítáme. Pokud se nestane něco zlého – což se samozřejmě v životě nedá vyloučit – měl bych být schopen to postavit tak, že budete mít i z interiéru pocit, že peníze nedošly. :-)

   • Petr napsal:

    pardon ale musím reagovat na tu staletou moudrost. Od kdy naši předkové používali pokovená trojskla s 30cm izolací? Tohle je problém posledních patnácti dvaceti let a rekuperace je právě odpovídající řešení. Hodně lidí řeší zdravotní problémy a vůbec je přitom nenapadne, že by to třeba mohla být hladina CO2 v pokoji. Aby jste to správně vyvětral, tak byste potřeboval větrat každých 30 minut na několik minut. V zimě je to naprosté zoufalství. Rekuperace tohle řeší na 100%. O návratnost nebo ekoterorizmus tu tedy podle mě vůbec nejde. Já na to koukám z toho zdravotního hlediska. Když se oteplí, tak samozřejmě rekuperaci vypnout a větrat zase okny.

    • admin napsal:

     To zní rozumně, to uznávám. Ale ideální řešení asi neexistuje. Já všude vypínám klimatizaci, kdykoli se manželka nedívá. Nesnáším umělý proud vzduchu…

  • admin napsal:

   A třeba k vašemu argumentu „(nevim, proc mate 24cm VPC, to je na mnohopatrovy dum)“. Teoreticky by bylo možné stavět z VPC o tloušťce pouhých 17 cm, ale je tam pak nebezpečí průhybu stěn, navíc je to horší pro vedení čehokoli zdí, mnohem hůže se na to ukládají filigránové stropy (přesah je příliš malý) – prostě nám to praktici z mnoha důvodů nedoporučili. A my jim po prvních zkušenostech ze stavby věříme ještě víc než tehdy.

  • Tomas Meinlschmidt napsal:

   Vazeny pane Bernate,

   ja myslim, ze kazdy stavebnik stavi to, co sam chce. Rikat, ze v roce 2012 nekdo nema rekuperaci – a tim padem je skoro buran a vyvrhel – mi prijde dosti odvazne. Kazdy ma svuj duvod, proc si rekuperaci nedal nebo dal, takze bych se byt Vami mirnil ve vyrazivu. Stejne jako mafie tepelnych cerpadel – v dome ho nemam a nechci, bude-li casem tak dobre, jak ho vsichni vychvaluji, pak ho muzu vymenit.

   co se rozpoctu tyce – z Vaseho prispevku mam pocit, jako kdyz otec kara svoje dite a dava mu ‚cenne rady‘ do zivota..

 2. Petr Adámek napsal:

  Dnes jsem objevil Vaše stránky (a vlastně i Vosu na jazyku o které jsem hodně četl, ale ji samou nečetl a až jsem ji dnes četl, tak jsem zjistil, že jsem už z ní leccos četl… kdyby to nedávalo rozum, tak se omlouvám, čímž se tedy omlouvám rovnou) a moc se mi líbí. Jak stránky, tak dům, tak podobný způsob uvažování.
  Já dostavěl prakticky před rokem – zobytněno před vánoci a tak jsem stále pln dojmů a čerstvým praktických zkušeností. Též bych přidal pár postřehů k problematice pasivního domu a důvodům proč jsem do toho nakonec, přes prvotní rozhodnutí a nadšení, nešel.
  1) „Pasivní stavitelství“ je plné pověr, mýtů a polopravd. Někdy mám pocit, že je to náboženství, kde nemají praktické výpočty a uvažování místo. Vystupování věrozvěstů pasivních domů skvěle vystihl hned první skřek této diskuze. Takže jako u náboženství – slepě nevěřit všemu co jest hlásáno!
  2) Rekuperace + dospívající dětí = neobyvatelný dům. Rekuperace sama o sobě je fajn. Je však třeba si uvědomit, že dům je nutně protkán potrubím (byť s protihlukovými opatřeními) a i dveře z pokojů na chodby by měly umožňovat proudit vzduchu (pokud nemáme rádi přetlačovanou s dveřmi za zvuků ze Star treku). A kudy jde vzduch, jde i hluk. Takže představa situace, kdy si za klidného odpoledne, nebo v noci pubescent osolí hudbu, nebo naopak tatínek s maminkou utužují rodinná pouta v ložnici, leccos napoví. Schválně, zajeďte si někdy na hotel, kde mají rekuperaci… Nočním rozhovorům v okolních pokojích rozumět sice nebudete, ale vědět o nich budete určitě. Takže rekuperaci až na vejminku na stáří.
  3) Kolektory – tady zapracovala kalkulačka. V mém případě by se návratnost tak tak kryla s životností a navíc s tím problémem, že bych musel řešit kam s přehřátou vodou v létě (problém cenově dostupné technologie, kterou jsem zvažoval) a vhodný bazén, který bych tímto přitápěl nemám a ani neplánuji.
  4) Bez bodů 2 a 3 už není řeč o pasivním domě a tak jsem zůstal jen u izolací. Mám 30cm Ytong + 16cm EPS (polyš), 32 cm vaty ve střeše, zateplené základy (cca 50cm do hloubky 8cm XPS – zedník mou snahu dát tam aspoň patnáct zcela sabotoval a udělal to po svém) a „trojskla“ dřevěná okna v profilu 92 (tloušťka rámu v mm).
  5) Okna. Dle mých propočtů se „trojska“ snad ani nevyplatí. Ale tady jsem dal na komfort. Okna mám velká a francouzská (jako vy) a tak zamezení „sálání chladu“ mi za vyšší pořizovací náklady stálo. Takže má okna „pasivní standard“ plní.
  6) Situace domu. Důležité jak pro výhled a prosluněnost, tak pro teplotní zisky domu. Tady jste na tom mnohem lépe než já. Ale s busolou jsem si při plánování užil, to jo! Já mám hlavní okna na JZ, kde ovšem nízkému zimnímu slunci dosti zavazí část domu s garáží a sousední dům. Takže teplotní zisky nic moc.
  7) Cena – asi to nejdůležitější. Vybavuje se mi, že dle bible je pasivní dům jen o 13% (nebo to bylo o 17%?) dražší než normální a že to tedy nemá smysl dělat jinak. No a dle mě má! Za loňskou sezónu jsem protopil (topil jsem od 1.listopadu) nějakých 15-16 tisíc Kč. Jediný zdroj tepla je plyn (žádný přítop dřevem a pak frajeření jak málo protopím…) kde mám standardní otopnou soustavu s radiátory (na podlaze máme rádi dřevo) a kondenzační kotel. A to jsme vytápěli celý dům na cca 22 ve dne a 19 v noci a nepřítomnosti, přičemž na vytápěnou plochu a kubíky je to velmi podobné Vašemu domu. No, jeden neužívaný pokoj jsme měli na 17. Náklady na vytápění u vlastně ještě nevyzrálého domu, který navíc trpěl komínovým efektem, protože jsem ještě neměl posuvnou stěnu mezi obývákem a chodbou se schodištěm mě mile překvapily. A mohl jsem si blahopřát, že jsem do pasivu nešel. Za těch 13% nákladů navíc bych sice mohl mít spotřebu na otop třetinovou (že se v pasivech vůbec nijak nepřitápí nevěřte, zvláště když je doma miminko) ale nato zase stačí vzít kalkulačku…
  P.S.: Vždycky miluji „moudro“ jak pod tloušťku izolace 20 cm jde jen blázen (buran, idiot apod.) A přitom všechny výpočtové tabulky prostupu teploty (ano i na stránkách pasivních domů) končí u tloušťky 12 cm. No dnes už je situace možná jiná, ale když jsem plánoval, tak jsem fakt nic jiného nenašel.

  • Petr Adámek napsal:

   Jinak s panem Bernatem souhlasím s těmi náklady. Hrubá stavba (bez oken) je tak kolem té čtvrtiny všech nákladů. Já na hrubé ušetřil půl mega proti rozpočtu a pak stejně celý dům přetáhl o milion… :-/

 3. Libor Urbánek napsal:

  Dobrý den,
  vaše stránky sleduji už rok a jsem nadšen jak je vedete včetně
  informacích o cenách.
  Moje připomínka je k rekuperaci vzduchu. Také stavíme dům sice
  jen z Kerathermu 30 + EPS 25. Nesehnal jsem firmu, která by chtěla
  stavět z VPC za rozumné peníze, proto jsme to těsně před stavbou změnili.
  Byl jsem osobně ve třech domech s rekuperaci vzduchu a musím říct, že je to výborná věc. Stálý přísun čerstvého teplého vzduchu včetně regulace vlhkosti je prostě super. Toto je důležité hlavě v zimně,kde to má vliv na úsporu. V létě se může jednotka vypnout, nebo přepnout na letní provoz. V domech byla instalovaná jednotka Nilan.
  Nemyslím si, že by měl být slyšet nějaký zvuk z vedlejších pokojů.
  Potrubí je celkem dlouhé, dle velikosti domu a zvukově izolované. Navíc
  je u každé místnosti klapka na zaregulování.
  Při zateplení EPS 20 už hrozí tvora plísní při nedostatečném větrání.
  Prosím, dejte vědět po zimě jak na tom budete.

  • admin napsal:

   Dobrý den, může být, že ta rekuperace je fajn. Nemám nic proti tomu to v příštím domě taky zkusit. U nás zatím vše v pořádku, dům už dobře vyschl, trošku nám pomohlo, že v závěru stavby nikam nespěcháme. Plísně a nic takového zatím nevidět.

 4. Miroslav Riška napsal:

  Dobrý den, jenom vás chci ujistit, že rekuperace neznamená mít neotevíratelná okna, větrat si můžete kolik chcete. Bydlíme v pasivním domě (dřevostavba) téměř 3 roky a jsme opravdu spokojeni. Jelikož máme velkou terasu, trávíme léto na terase a dveře do pokoje jsou stále dokořán. Nevyužíváme tím pádem chlazení, které rekuperace umožňuje, ale to nám nevadí. Paráda to je hlavně v přechodných obdobích, kdy teplota ráno spadá pod 0, doma je přes 22°, všude okolo už musí přitápět, u nás je stále teplo a čerstvý vzduch. A celou zimu máme nastaveno na 22°, topíme pomocí přímotopů – mramorové desky. Celoroční platba za předminulou sezonu byla 18000 Kč, včetně spotřeby domácnosti, vaření, svícení, zapnuté televize a někdy i počítače. Tu minulou zimu nám vyúčtují v listopadu, tak to ještě nevíme. Ale jestli si myslíte o rekuperaci něco jiného, nechci vás přesvědčovat.

  • admin napsal:

   Dobrý den, děkuji za názor. Doteď jsem myslel, že otvírání oken jde proti rekuperaci a že když hodně otvíráte, tak jaksi systém vyřazujete z provozu. Jestli je to jinak, tak fajn. Jinak já nemám nějak extra radikální názor proti pasivním domům, až budeme stavět další domek, tak tam klidně dáme tepelné čerpadlo a další blbiny (protože v místě třeba nebude plyn), jen nucený oběh vzduchu je mi pořád proti mysli. Nemám rád všelijaké ty funící otvory u stropu nebo jinde, momentálně žiju v klimatizovaných interiérech 365 dní v roce a je mi to protivné, vypínám to, jakmile jen můžu, a raději si postaru otvírám okna. A pak se mi nelíbí to, že se lidé s PD chovají pomalu jak nějaká sekta, která se snaží získat nové ovečky – což samozřejmě není váš případ. Ale často se to vyskytuje.

   • Golasovský Jan napsal:

    Dobrý den
    jsem už důchodce,ale pracoval jsem dlouho na montážích a opravách klimatizací. Těch moudrých a moderních se zeptejte kolik kg plísní
    a hub mají za rok,za dva v potrubí a jak se od toho svinstva
    dá vyčistit rekuperátor(zatím to nikdo neumí). A taky proč se podle odborníků má dvakrát za rok vyčistit a desinfikovat klima v autě.
    Vy možná o pár stovek víc protopíte, ale o pár tisícovek ušetříte
    za doktory, musíte být přece ještě dlouho draví aby jste si to užili
    a taky měli z čeho splácet úvěr.

   • ivo napsal:

    Z Vašich příspěvků je velmi čitelné, že nevíte, o čem mluvíte. Např. ten nesmysl se zemním registrem. Nebo použití super oken, které pak necháte otevřené, aby jste mohl větrat (klasickým způsobem). Co se týká rekuperace vzduchu, tak píšete čítankové bludy. I s rekuperací můžete větrat okny jak je jen libo. Jediné co se stane je to, že kdyby jste to nechal na rekuperaci, tak se Vám do domu vrátí čerstvý, leč mnohem teplejší vzduch. A to je ta úspora. Když už jsem nakousl slovo úspora, tak je potřeba si říct, že ne u všeho se dá počítat návratnost. U střechy ji přece taky nepočítáme a přesto ji postavíme. S rekuperací je to stejné. Pomalu se stává součástí nových staveb a to je dobře. Vydýchaný vzduch v ložnici je skutečně něco, po čem se mi nestýská a peněz za rekuperaci určitě nelituji.
    Závěrem: těmito bludy, které píšete, by jste mohl ovlivnit lidi, kteří nakonec budou litovat, že na Vaše stránky kdy vstoupili. Tak se prosím nejdříve informujete, vyzkoušejte a pak to teprve zhodnoťte.

    • admin napsal:

     Dobrý den, musím přiznat, že váš příspěvek mi přesně připomněl všechno, co na fandech rekuperace atd. nemám rád – jejich až sektářský zápal, se kterým musí všechny ostatní obrátit na pravou víru. Takoví svědci Jehovovi, akorát s kilowatty místo čísel veršů z písma. Když mi napíšete, v čem přesně spočívají ty nesmysly se zemním registrem, rád to opravím. A s tou rekuperací – jak možná víte, dlouhodobě žiju v zahraničí. Je tu mnohem tepleji než v ČR, od dubna jsou stále čtyřicítky, v létě i víc, i v zimě se běžně koupu v bazénu. Okna se zde vůbec neotvírají (snad kromě 1-2 týdnů v zimě), jsme komplet závislí na vzduchotechnice. Mám s tím tedy rozsáhlé zkušenosti. Vzduch je sice stále takzvaně čerstvý, ale stejně to nemám rád. Je mi nepříjemné, že je někde u stropu izolovaný bod (nebo linie nebo čtverec), odkud funí vzduch. Když přijedu domů do ČR, tak jsem nadšený z klasického větrání, i když samozřejmě v ČR je i v nejvyšším létě velmi chladno. Ale to je čistě moje preference a nikomu svůj názor nenutím.

 5. Tonda napsal:

  Super stránky, právě jsme začali stavět, tak nám tyto stránky přijdou vhod. Máme projekt od http://www.prozi.cz, stavbu chceme však dělat svépomoci.

 6. Radim napsal:

  My bydlíme v pasivní domku a bylo to naše nejlepší rozhodnutí! Opravdu člověk ušeří spousty peněz! mohu to porovnat, protože rodiče mají klasiku a platí tam dost!

 7. Karel napsal:

  Prosím vás, kvalita pasivních domů šla za poslední léta velmi nahoru.. my v jednom bydlíme a absolutně není problém. Víte, kolik jsme už ušetřili na energiích? Dost! Tady jde jen o to, že lidé často neví, s jakou společností stavět.. na trhu jich je hodně podvodných.. mohu doporučit http://www.ddnk.cz , dodržují termíny, cenovou politiku mají nastavenou velmi rozumně a přístup ze strany personálu je profesionální.

 8. Ludmila Slouková napsal:

  Pasivní dům jsme zvažovali od doby, kdy jsme navštívili známé a oni v tomto domečku už bydleli. Moc se nám to líbilo. Nechali jsme si stavbu postavit od A-Z včetně dotace od firmy http://www.pasivnistavby.cz Mám teď krásnou zelenou střechu kde pěstuji bylinky. :-)

 9. Pepa napsal:

  Zdravím vás a dovolím si pár postřehů – stránky jsou super, také jsem se v mnohém inspiroval (např. hvězdné nebe). Chtěl jsem se zeptat, jak s odstupem hodnotíte to větrání otevřenými okny? Já stavím pasivní dům, ale tak nějak s rozumem, tzn nebazíruji na každém detailu s certifikátem „pasivní“, ale spíš hledím na skutečný přínos a funkčnost (tepelné mosty, vzduchotěsnost atd). Mám pochopitelně rekuperaci, jejíž hlavní přínos spatřuji v úspoře při větrání a pak zejména v soustavném provětrávání stavby. Ono totiž dnešní trend neprodyšného obalování staveb izolačními materiály včetně dokonale těsných oken vede k potřebě mnohem intenzivnějšího větrání než znali naši předkové. Ti jednak nevytápěli celý dům na konstatní teplotu, ale jen jedním dvěma zdroji tepla (sporák, kamna) v místnostech, kde pobývali nejčastěji a jednak těsnost oken byla taková, že vlastně neustále větrali, aniž by o tom věděli. Navíc zdi těchto domů také soustavně „dýchaly“. Mně osobně se také líbí větrání otevřenými okny a těším se na to i v pasivním domě (nemám nikde pevné zasklení) nicméně zejména od podzimu do jara je to dost problematické a samotnému mně vadí ty kilometry za rok, co po bytě nachodím, abych neustále kontrolovaně větral a nepouštěl zbytečně teplo ven. Proto se těším na VZT+ rekuperaci, jnež pro mě bude znamenat následující přidanou hodnotu – neustále čerstvý vzduch a úsporu s tím, že když budu chtít, dopřeji si luxus v podobě otevřeného okna kdykoli budu chtít – sám jsem ale zvědav na zkušenosti z praxe :-)
  Ať se daří!

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.