Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Kolaudace a potřebné doklady

Přesně 2 roky, 2 měsíce a 2 týdny od začátku stavby u nás zazvonila kolaudační komise. Teda kolaudační komise – v našem případě už se nejedná o žádnou kolaudaci; místo ní usilujeme o souhlas s užíváním stavby. Ale v praxi to vyjde nastejno – i ta nová „kolaudace“ pořád vyžaduje pěknou spoustu dokumentů a kontrolní návštěvu ze stavebního úřadu.

Nejdřív troška nudné právničiny. Slovo kolaudace nám všem vryl do paměti starý stavební zákon č. 50/1976 Sb. To starý říkám potichu, protože je to stejný ročník jako já, takže v nejlepším věku. Ovšem podle nového stavebního zákona č. 183/2006 Sb. už rodinné domy potřebují jen oznámení o užívání stavby. Poplatek za něj je podle poslední novely z ledna 2013 rovných 1000 Kč.

Mimochodem, takhle vypadal domek v době kolaudace.

Kolaudace Klánovice

Trávník už je docela pěkný, i stromy na zahradě jsme před kolaudací prostříhali. Mimochodem, to rozostření na krajích fotky není žádný umělecký výboj, to prostě dělá použitý objektiv Canon EF 17 s funkcí tilt and shift.

Bílý domek Klánovice

Pohled z druhé strany. Máme na pozemku (a u sousedů) tolik stromů, že je terasa dost stinná – rozhodně nehrozí žádné přehřívání obýváku.

Bílý domek Klánovice novostavba kolaudace

Na stavební úřad v P9 – Újezdě nad Lesy jsme zašli 14. srpna. Stavební úřad podle svých slov vyžadoval tato lejstra (seznam v PDF):

1. Zpráva o výchozí revizi elektroinstalace
– Ty jsme měli dvě, jednu pro celý dům a jednu extra pro přípojku pro plynový kotel.
2. Revize hromosvodu
3. Revize kouřových cest na všechny průduchy
– V našem případě se to jmenovalo „Revizní zpráva o výsledku kontroly spalinové cesty“.
4. Atesty na použité materiály a výrobky (např. požární uzávěr, PHP, vzduchotechnika)
– Zde jsme měli osvědčení o požární způsobilosti vnitřních dveří (bylo vyžadováno), dále o prohlášení o shodě ocelového žebříku na fasádě a držáku na satelit (což bylo spíše z pilnosti, nikdo to nechtěl).
5. Topná a tlaková zkouška ÚT
6. Tlaková zkouška vnitřních rozvodů vody (od vodoměru po výtokové armatury)
7. Zkouška těsnosti vnitřní kanalizace
8. Tlaková zkouška STL / NTL plynovodní přípojky
9. Revizní zpráva STL / NTL plynovodní přípojky
10. Protokol o prohlídce vodovodní a kanalizační přípojky
11. Výsledky objemového měření radonu ve stavbách
– Hodnotu OAR (objemová aktivita radonu) a H (fotonový dávkový ekvivalent) nám změřila firma Antiradon Říčany, když už byla stavba skoro hotová. Hodnoty nás docela zajímaly, protože při předchozím měření pro stavební povolení jsme dostali nálepku střední. Nakonec nám vyšlo OAR v rozmezí od 90 (ložnice v 2NP) přes 124 (dětské pokoje) až po 173 Bq/m3 (obývák). Což je nakonec docela dobré, protože směrná hodnota podle vyhlášky je 200 Bq/m3 (nad 200 už se u stavěných budov může rozhodovat o opatřeních proti pronikání radonu. U již zkolaudovaných staveb je směrná hodnota pro opatření 400 Bq/m3). Hodnota H nám vyšla velmi pěkných 0.12-0.13 μSv/h, což je srovnatelné s běžným přírodním pozadím a o dost méně než směrná hodnota 0.5 μSv/h.
12. Geometrický plán včetně potvrzení o předání na ÚRM, Vyšehradská 57, Praha 2
– A k tomu vytyčovací protokol.
13. Prohlášení dodavatele / osoby odpovědné za odborné vedení realizace
To nám sepsal přímo stavitel p. Fojtík, mělo jen 4 řádky a potvrdilo, že stavba byla prováděna v souladu s projektovou dokumentací.
14. Dokumentace skutečného provedení stavby
– K tomuto bodu jsme neměli nic, vše bylo pokryto předchozími dokumenty.
15. Doklad o uložení odpadů ze stavební činnosti.
– Měli jsme poctivě schraňované doklady od stavební firmy a několika skládek na uložení 133 m3 sutě, 83,5 m3 zeminy, 480 kg betonu a 3,21 t objemného odpadu.

Jak kolaudace probíhala?
– 14. 8. 2014 jsme na stavebním úřadu Praha 9 – Újezd nad Lesy vyplnili formulář a odevzdali potřebné doklady. Je rozhodně dobré všechno si ofotit, než to necháte na podatelně. Paní úřednice byly velmi vstřícné a jednání bylo perfektní. Dva doklady jsem neměl u sebe, ale ony souhlasily, že stačí, když jim je předám při samotné návštěvě na stavbě. Úřad ideál.
– 26. 8. 2014 návštěva na stavbě. Dostavily se dvě paní ze stavebního úřadu a dům prošly. Zajímaly je především změny proti projektové dokumentaci. Ty jsme naštěstí žádné neměli, tedy kromě druhých dveří z chodby do obýváku, které v projektu byly, ale během stavby jsme se rozhodli je zaslepit. To nebyl žádný problém. Jednu závadu ale kolaudace přesto objevila – jako naprostí amatéři jsme úplně zapomněli koupit hasicí přístroj. Máma ho okamžitě pořídila v nejbližším obchodě a věc byla vyřešena.
– 22. 9. 2014 jsme z úřadu dostali email, že souhlas s užíváním domu je připraven, a s ním i žádost o přidělení čísla popisného. Protože máme rohový pozemek a branku z obou ulic, jsme zvědaví, jakou adresu nám magistrát přiřkne.

A to byla prosím celá kolaudace. Je paráda mít stavbu za sebou. Ale neznamená to, že sem přestanu psát. Ještě chci trošku sledovat ladění interiéru a taky bych chtěl sepsat nějaké to poučení z krizového vývoje – co se nám na stavbě líbilo a co bychom příště udělali jinak.

Skřeky (11)

 1. Kuba napsal:

  Velká gratulace…dům i zahrada vypadají skvěle…snad budou i fotky vnitřku, i když to už je trochu drzost…

 2. Jana Vrtkova napsal:

  Velice pěkný domeček. Fakt se vám povedl, ale ta bílá barva trošku mi to připomíná sanatorium :D Jsem zvědava na další fotky z interiéru. Protože nemovitosti dá život až právě sladěný interiér.

 3. Martin napsal:

  Za mě je naopak ta bílá fasáda naprosto správná. Podtrhuje to styl a eleganci celé stavby. Jednoduchá dokonalost. Martine, jakým směrem teď povedete blog? Byla by škoda, i když logicky vyplynulá, kdyby jste skončili s novými články. Děkuji za odpověď :)

  • admin napsal:

   Dobrý den, děkuju a budu se snažit psát dál, pokrýt trošku interiér, nějaké ty zkušenosti a střízlivění… Nebude to asi tak strašně často, ale čas od času snad něco jo!

 4. Tomáš napsal:

  Hezké. Zajímalo by mě, zda se podařilo dodržet rozpočet, tedy za kolik je dnes takovou stavbu možné pořídit

 5. Ell. napsal:

  Gratuluji a přeji aby se ze stavby stal domov a bezpečné útočiště pro všechny členy rodiny.
  Jeden z nejkrásnějších domů pro mě vůbec, tedy především z Českých novostaveb.
  I my chystáme započít stavbu malé, novodobé funkcionalistické vilky. Nicméně je tedy o dost menší a skromnější. Ale už teď se velmi těším.
  Snad i v našem případě to dopadne tak krásně, jako u Vás.
  Nicméně tu zahradu se vzrostlými stromy Vám upřímně závidím. My si ty své musíme vysadit.

  Je to nádherný dům! Ať se Vám spokojeně žije.

 6. KFL napsal:

  Nádhera po všech stránkách! A ta zahrada…
  Moc gratuluju a ať všechno dobře slouží! :)

 7. Amelie napsal:

  Vypadá nádherně – domek i zahrada.

 8. Juraj Divinec napsal:

  Dobrý den.Chci se Vám v podstatě podstatě poděkovat za čas strávený nad stránkami o Vašem domě.Moc mi to pomohlo , jsem naprosto mimo obor stavebnictví.A umožnilo mi to jednat o jiných materiálech ,možnostech při mé plánované stavbě.Neŕeším styl domů každý máme jiné požadavky a rodinu,koníčky atd.Šlo mi ale celkovou koncepci a vysvétlení proč a jak který materiál byl použitý,co se muselo pripočíst mimo plán.Prěji Vám dobré bydlení a pohodu ve Vaší ,,stavbě“ . J.D.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.