Abychom netýrali národ pohledem na naši budoucí nevkusnou zahrádku, rozhodli jsme se obehnat pozemek živým plotem. A abychom získali rok růstu navíc, zkusili jsme založit živý plot už teď během hrubé stavby. Což je možná blbost – uvidíme!
Takhle vypadaly sazenice habrů, když je firma Zahradník Šikula přivezla. Nezdá se to, ale je tu za sebe naskládáno 130 kousků o výšce 1-1,2 m.
Nejdřív jsme samozřejmě museli vybrat, z čeho živý plot vypěstujeme. Strávil jsem celé týdny studiem nejrůznějších webů. (Doporučuju hlavně Petra Suchého na www.ziveploty.com, ale i www.ziveploty.net). Tím se u mě vyvinula silná náklonnost k habru obecnému, lat. carpinus betulus. Zvažoval jsem toho ale víc, což tady s dovolením rychle shrnu.
Zimostráz vždyzelený (buxus sempervirens, Wiki, typické obrázky) – Neopadává, vypadá luxusně a je úžasně tvárný. Jestli si chcete na zahradě vyfiknout takovou tu populární zelenou kouli, jste buxusák. Na druhou stranu roste buxus dost pomalu, páchne a je jedovatý. To poslední není moc významný faktor, protože nějakou masovou konzumaci buxusu v rodině nečekám, ale stejně to není sympatické. Zahradnice nám ho nedoporučila hlavně kvůli té pomalosti.
Túje (zerav západní, Thuja occidentalis, Wiki, typické obrázky). Absolutní favorit všech hřbitovů a satelitů kolem Prahy. V zimě neopadá a skvěle blokuje pohledy, ale co se dá dělat, moc se nám nelíbí. Působí na nás trošku smutně a uměle. Ale to je samozřejmě subjektivní dojem – proti gustu žádný dišputát. Zahradnice měla s tújemi dobré zkušenosti, ale kvůli našemu iracionálnímu bloku jsme do tújí taky nešli.
Ptačí zob (Ligustrum vulgare, Wiki, typické obrázky). Tak tohle je dobrá dřevina. Celkem nenáročná, pěkná, nenašel jsem výraznější chybu. Po habru by to byl náš druhý favorit a asi to skončí tak, že druhou polovinu plotu po skončení stavby osadíme právě ptačím zobem.
Hlohyně (Pyracantha coccinea, Wiki, typické obrázky). Tak tu ne, je příšerně pichlavá, zažili jsme ji kdysi u sousedů a nechtěli bychom se k tomu ani přiblížit.
Tavolník (Spiraea, Wiki, typické obrázky). Není špatný, ale dělá ploty velmi široké – potřebuje stejně místa na šířku jako na výšku.
Dřišťál (Berberis vulgaris, Wiki, typické obrázky). Náš dřišťál obecný se nesmí vysazovat a dokonce se musí ničit, protože je hostitelem obilní rzi. Vysazují se proto některé cizokrajné druhy. Moc se nám nelíbí a navíc má zase trny – nechceme mít na zahradě nic, čeho bychom se nechtěli dotknout.
Habr (Carpinus betulus, Wiki, typické obrázky). Oblíbený šampión a nakonec i naše volba. Proč se nám líbí:
- Je v Čechách doma a tak nějak sem sedí.
- Snese skoro jakoukoli půdu.
- Rychle roste (20-30 cm ročně).
- Výborně snáší jakýkoli řez, a to i zcela neschopným ťulpasem (velmi relevantní).
- Dobře se tvaruje.
- Je i v zimě dost neprůhledný (nejvíc z listnáčů), protože hnědé listí se na něm drží a spadá až na jaře, když raší nové.
- Mají ho rádi ptáci a často v něm hnízdí.
Chtěli jsme, aby nám živý plot založil profesionální zahradník, protože jsme si nevěřili. Od někoho jsme se to museli naučit, abychom to příště zvládli sami. Napsal jsem email třem zahradnictvím v Klánovicích a okolí. Dva mi neodpověděli nikdy, a to ani na druhý email, ale třetí – ing. Neckářová ze sibřinské firmy Zahradník Šikula – zareagovala bryskně a celkově byla velmi rázná a akční. Takže jsme do toho logicky šli s ní. Takhle jednoduše se dělá byznys.
Chtěli jsme zatím osázet asi 30 metrů plotu, protože jinde ještě zasahuje stavba. Kvůli vyšší hustotě jsme chtěli sázet do sponu, tedy do dvou řad. Normálně se počítají cca 4 habry na metr, k tomu jsme přidali 10 kousků jako rezervu, celkem tedy 130 stromků. Při výšce kolem 1,2 m stál každý 120 Kč.
Pro zlepšení kvality půdy přišlo do vykopaného příkopu ještě 11 pytlů substrátu a nějaké to hnojivo – obyčejný Cererit. Materiál i s dopravou vyšel na 17 895 Kč, i s prací pak celý plot stál 27 645 Kč.
Celá akce se sfoukla za sobotní odpoledne a neděli. Ing. Neckářová přijela, viděla a zasázela. Výsledek vypadá takto.
Pro srovnání velikosti foto s oběma špunty. Vyfotím to samé za pár let a uvidíme, co poroste rychleji. Příroda závodí sama se sebou.
Jiný pohled na habry.
A ještě z nadhledu. Není ani k uvěření, že by habry jednou měly být stejně vysoké jako kovový plot. Vlevo zároveň vidíte, jak se městská část Klánovice tuží při rekonstrukci naší ulice. Máme radost.
Teď ještě musíme habry asi 2-3 týdny obden zalévat. Uvidíme, jak se chytnou!
Habr je vyborna volba. Skoda, ze jste nesazeli driv, mohly se stromky strihnout hned po vysadbe. Takhle je zakratite az na jare, aby zhoustly. Zajimavou variantou je potom stipani a zapletani vetvi, coz je ale dost pracny :).
A ano, snese jakoukoli pudu, sucho i hodne vody. A roste jak blazen, letos jsem strihal ctyrikrat kvuli zahusteni (a to mam trojspon). Kdybych to neudelal, mam prirustek minimalne 60 cisel.
Drzim palce.
KFL
Zdar,
ten habr Vám určitě schvaluji, hlavně si na mém webu přečtěte,co a jak s ním dál provádět,letos ho už mužete patřičně přihnojit a předtím i koncem června zastříhnout..zálivka je určitě přínosná, namulčováni samozřejmě také… už mám sídlo i v Praze, tak kdyby bylo něco potřeba, mužete se ozvat.
Petr Suchý
Neviem, neviem, dúfam, že tie hraby neoľutujete ako my. Vysadili sme cca 12 m v spone 3 ks na meter na záhrade cca 20 km od domu. Nemali sme ho preto dennena očiach. Ani mi teda nevadilo, aký je škaredý hnedý ešte aj na jar keď kvitnú narcisy. Prvé dva tri roky sa nič moc nedialo. Potom vytvoril prekrásny zelený plot, každý okoloidúci ho obdivoval. A potom sa nám to vymklo spod kontroly. Odkedy zakorenil, si hrab každý rok spomenie, že je strom a rastie radikálne do hrúbky kmeňov aj do výšky. Jeden rok sme mali iné starosti a keď sme sa na plot po čase pozreli, bol široký na rozpaženie rúk (a to nemáme dvojnásobný spon ako vy) a vysoký tak, že aj môj dvojmetrový muž rezal úplne hore na rebríku. Ale rezanie sa ukázalo ako problém. Vetvy zhrubli a do medzier krovinorezu sa nezmestili. Zistili sme, že nás čaká pílenie lesa na rebríku s motorovou pílou vo vzpažených rukách. Išli sme na to radikálne a dali sme ho dole na polovicu. Zeleného odpadu bolo tomu primerané množstvo tomu, že sme rúbali les. Susedia nám naznačovali, že sme zmrzačili takú krásnu zelenú stenu, ale my sme už tušili, že to je kto z koho. Keď ho nebudeme držať doslova nakrátko, vzniknú koruny stromov, ktoré už dá dole len ťažká technika. Odvtedy už je plot zase takmer ako pred rezom. Skutočne znáša strih neskúseného záhradníka. ;) Druhá strana mince je, že ho nevyrušuje ani neskúsený drevorubač. :) Keďže vy ste vysadili niekoľkonásobne väčší plot, doporučujem dohodnúť niekoho, kto bude za vás pravidelne zvádzať tento boj a aj odvážať vzniknutú zelenú hmotu. Good luck. ;)
A jejda. A jejda. Jak často myslíte, že je ho potřeba ho řezat? Dvakrát ročně?
Hádam bude stačiť aj raz, potom podľa toho aké bude mať za leto prírastky, ale určite a treba ho držať na „povolených rozmeroch“. Inak sa rozrastá a má tendenciu vnútri vyhoľovať. Neustúpiť a nepovoliť viac aj keď bude „taký pekný“. Vždy lepšie priebežne rezať ako spätne krotiť.
Inak musím napísať, že Váš blog je veľmi sympatický, príjemný designom aj štýlom písania. Veľmi osviežujúce je, že veľmi transparentne popisujete nielen prírastky stavby, ale aj myšlienkové pochody pri rozhodovaní. Pri stavbe som pochopila, že je to práve o nekonečných rozhodnutiach o možných variantách a výsledok je viac či menej vydareným súčtom takýchto rozhodnutí. (Inak, máme podobný vkus a teda aj domy.)Keby som Váš blog našla pred stavbou, určite by ma inšpiroval k vytvoreniu niečoho podobného – aj keď neviem či tak verejného. Ja som vytvorila „pre ďalšie generácie“ komentovanú fotoknihu, ktorá dokumentuje naše snaženie a bola povinnou jazdou všetkých prvých návštev v dome. :)
Dobry den,
chci jen podotknout, ze domena ziveploty.eu uz neni funkcni,avsak puvodni obsah tohoto webu v plnem rozsahulze nalezt na http://www.ziveploty.com,www.habrovyzivyplot.cz nebo na http://www.habroveziveploty.cz
jinak vsem preji,at vam habrove ploty zdarne rostou.V pripade zajmu jsem ochoten zodpovedet jakekoli dotazy.
Petr Suchy
Dobry den, dekuji, odkaz jsem opravil. Z vaseho webu jsem opravdu hodne nacerpal a jsem si jist, ze vasich sluzeb jednou vyuziji.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak jste spokojený i nadále s habrem? Zrovna s manželem zvažujeme jeho koupi a rychlé posázení. Potebujeme ho na 60m délku, je to jediná možnost, z čeho vysázet živý plot. Ale dosti jsem se vylekala názoru paní Ivety, že roste neskutečně rychle a potom je třeba řezat., řezat., a řezat.
Moc děkuji
Dobrý den, habr je rozhodně super, šel bych do něj znovu. Zasadili jsme výšku cca 1,2 metru a teď po 3 letech je z něj na nejlepších místech cca 2metrový, v létěř prakticky neprůhledný plot. A bude to ještě lepší. Řezat stačí dvakrát ročně, to zas není tak hrozné. Podle mě je to furt lepší než nějaké pomalu rostoucí dřeviny.