Od kolaudace už uběhl rok, od stavby už mám určitý odstup, a tak snad můžu upřímně napsat, co se povedlo a co ne. Berte to jako pár tipů, které snad můžou být užitečné pro budoucí stavebníky.
Takže – co je tak dobré, že bych to použil znovu?
1. VPC jako stavební materiál
Vápenopískové cihly (VPC) jsou boží. Tak za prvé, v létě chladěj, v zimě hřejou. VPC se chová jako kámen – velmi těžký materiál s výbornou akumulací tepla. To znamená, že dům z VPC funguje trošku jako hrad nebo jeskyně. Určitě ze zkušenosti víte, že ve starých kamenných domech bývá i v letních parnech příjemný chládek – a přesně to letos předvedl i náš barák. Dále můžu potvrdit, že těžké a hutné VPC lépe tlumí hluk. V našem domě můžou děti řvát a pouštět hračky na tvrdou podlahu jak chtějí, ve vedlejší místnosti vás to rušit nebude. Tchán shodou okolností letos postavil dům z jednoho z těch moderních -thermů. Když tam naši dva paviáni rozjedou ty své akustické zátěžové testy, tak je slyšet všechno. No a poslední výhoda VPC je kotvení televizí nebo nábytku do stěn – v hutném VPC všechno drží líp než v běžných pórovitých materiálech. Daní za všechny tyhle výborné vlastnosti je, že se s VPC při stavbě hůř pracuje, že je těžké na zvedání a že se do něj špatně sekají drážky. Ale to jsou věci, které vás na stavbě žerou pět dní, zatímco ty dobré vlastnosti s vámi zůstanou padesát let. Do VPC bychom tedy šli znovu.
Ilustrační obrázek – domek letos v květnu. Chybí už jen světla, nábytek a venkovní pergola na terase.
2. Stavební firma Fojtík a stavební dozor pan Koláčný
Tady jsme měli prostě kliku. Poctivá firma vedená pedantem na kvalitu – co víc můžete chtít. To samé se dá říct i o stavebním dozoru, panu Koláčném. Mimochodem, kontakt na pana Koláčného je: kolacny.honza zavináč seznam.cz – pár lidí už se ptalo.
3. Investovat do několika kvalitních komponent
Tahle filozofie se nám osvědčila. Nemusíme mít nějaké úžasné mramorové stěny nebo onyxové stropy – popravdě řečeno na takové designové extravagance nemáme ani peníze. Místo toho jsme si radši připlatili za pár kvalitních funkčních celků, které oceníme v každodenním provozu. Třeba okna Internorm – radost při každém dotyku. Nebo vůbec největší paráda – německé interiérové dveře Garant. Nebyly o tolik dražší než konkurence, ale je to tak šíleně kvalitní výrobek! Zavírat je je přímo fyzická radost. Zavřou se s takovým uspokojujícím, solidním zvukem, a hlavně perfektně dolehnou hned napoprvé. Nemusím je zabouchávat natřikrát jako ty pokroucené papíráky, které jsem měl v předchozích bydleních. Tyhle detaily mi desetkrát za den udělají lepší pocit.
4. Oddělené toalety a koupelny
Udělali jsme to tak všude a jsme za to rádi!
5. Vyšší strop v přízemí
Dole máme strop ve výšce 2,85 m. Vím, že to není nic extra a že leckdo má v bytě 3 metry i víc, což je samozřejmě naprostá paráda. Ale i těch blbých 2,85 m pomáhá a dělá to vzdušnější pocit. Když můžete, přidejte si jeden nebo dva šáry cihel – poznáte to.
6. Velikost dětských pokojů
Za každou cenu jsme chtěli dát dětem slušné cimry, a i když to nakonec vyšlo jen na 20-21 m2, hodně to pomohlo.
7. Natahání 1 GB kabelů do každé obytné místnosti
Jsem moc rád, že jsem to udělal. Kabel je prostě kabel. Rychlost, spolehlivost, kopírování obřích souborů na centrální datové úložiště NAS… Rozhodně doporučuju. I ta wifi se po domě roztáhla líp, když jsme ji v patře mohli vzít znovu z kabelu. Mimochodem, na wifi používáme antény Ubiquiti.
Podle mě nejlepší řešení pro domácí wifi – signál jsme po domě roztahali pomocí dvou antén Ubiquiti UniFi AP Long Range
8. Hloupý dům
Jsme rádi, že nemáme všechno na čidla. Stačí, že se blbý router jednou za pár měsíců kousne – složitější elektronika by zákonitě kolabovala ještě častěji.
9. Sítě proti hmyzu úplně všude
Taková blbost, ale potěší to. Zvlášť v takový letní večer, kdy můžete krásně větrat s balkónovými dveřmi dokořán a neřešit přitom komáry.
Tak. Teď jsem se pochválil, až to tady smrdí, takže je načase přiznat, co se nepovedlo. Nebo možná přesněji – co bychom příště udělali jinak, kdybychom měli jiné podmínky. Protože některé slabiny našeho domu jsou při dané velikosti pozemku neodstranitelné.
Co je špatné a co příště uděláme jinak
1. Oddělit obývák od kuchyně!
Je to tak, sypu se popel na hlavu, oddělené JE to lepší. Jestli jsem někdy razil opak, tak mi to odpusťte. Náš obývák není zrovna velký (bohužel nás v přízemí moc utlačuje garáž), takže by vizuálně i akusticky dost pomohlo, kdyby kuchyň byla zavřená někde opodál. Holt příště.
2. Mít u kuchyně spíž!
Nejsme sice žádní kuchaři, ale ze života v zahraničí víme, jak je taková spíž užitečná. Jinak máme úložných prostor v domě docela dost, ale komůrka hned za kuchyní by se hodila. Podobně jako v prvním bodě i tohle je spíš akademická výzva – náš malý pozemek a relativně malý dům prostě nedovolil lepší řešení. Ale kdo můžete, udělejte to prosím, i když vám to teď nepřijde moc důležité.
3. Zajistit světlo z víc světových stran!
Hlavní místnosti (obývák, dětské pokoje, ložnice) by měly mít světlo z více světových stran. Aby nevznikla mýlka – náš dům je uvnitř velmi světlý, třeba v obýváku je pěkných 17 m2 zasklené plochy na jih, takže tma tam rozhodně není. Ale kdyby tam bylo ještě jedno okýnko na východ, třebas malé, tak by tam ráno bylo světlo ještě mnohem krásnější. V tomto domě se mi to tak podařilo udělat jen u jednoho dětského pokoje, kde je radost vstávat. Příště si na tom dám víc záležet.
4. Mít vlastní studnu!
Na studnu jsem měl stavební povolení, ale bohužela měla být umístěna přesně tam, kam později přišel samotný dům. Kvůli tomu a kvůli určité lenosti jsem studnu během stavby nenechal vyvrtat, což mě teď mrzí. Na zahradu by to bylo super. Vím, že se to dá ještě napravit, ale náklaďák s vrtacím strojem už se k nám na zahradu nedostane. Museli by tam stroj spustit přes plot jeřábem.
5. Automatické zavlažování!
Během stavby se mi za to nechtělo dávat peníze. Ale má ho soused a dělá to VELKÝ rozdíl! Příště to snad už zvládnu.
Ilustrační obrázek – už máme hotovo, tak si můžeme hrát na zahradě. Na fotce vidíte sázení převislé moruše, kterou jsme koupili v pyšelské zahradnické firmě Gazeboo. Lidi z Gazeboo se o zahradu starají už dva roky a dělají to skvěle.
6. Stmívače!
V záchvatu naivního nadšení jsem do všech místností dal místo klasických spínačů na světla stmívače. Ukázalo se ale, že to dost zdržuje a že je to prostě blbost navíc. Tak jsem to pokorně zpátky předělal na běžké spínače a tu stmívací chytristiku jsem nechal jen na jednom odlehlém místě v obýváku.
7. Osobní přítomnost během prací
I když jsme měli skvělou stavební firmu, stejně nám pár věcí uniklo a teď to není podle našich představ. Vždycky se to stalo v případě, že to dělal subdodavatel a my jsme nebyli na místě činu. Například v horní koupelně jsme si přáli pověsit nábytek pod umyvadlo do takového fikaného tvaru – pan řemeslník na to ale zapomněl a dal je do roviny. Není to špatné, ale není to vončo. Nebo v té samé koupelně – věřil jsem, že řemeslníci spojí obklady v rozích takzvanou kamenickou spárou (tj. seříznutím na úhel 45 stupňů), ale oni si trošku zjednodušili práci a místo řezání přesných spar tam prskli hliníkovou rohovou lištu. Já vím, že to zní jako drobnosti – ale byly i větší chybičky, které jsme na rozdíl od těchto opravili. Poučení je jasné – nevěřte, že to řemeslník udělá správně podle papíru. Může to být výborný člověk, ale když přijde na nějakou volbu a vy se nedomluvíte, máte problém.
8. Alternativní zdroje tepla a energie
Jak už jsem psal, nejsem nějaký fanda pasivních domů a celé té hysterie kolem nich. V Klánovicích máme přípojku na plyn, a to mi přijde jako nejrozumnější řešení. Ale pokud budu příště stavět v nějaké vsi bez plynu, určitě zvážím tepelné čerpadlo a třeba solární panely na střechu. I kdyby tyhle věci měly jen ohřívat bazén, stejně by to bylo dobré. A propos bazén, ten jsme taky měli udělat. :-) Ale to jsme zase u toho – takové sny si můžeme splnit, až budeme mít větší pozemek.
No. Život nás zavál daleko od ČR a Klánovice se možná nikdy nestanou naším bydlištěm. Ale máme to tam rádi a s domkem jsme na 90 procent spokojení. Přesto se snažíme vidět věci realisticky. Časem zkusím tento seznam rozšiřovat, aby byl opravdu užitečný.
Gratuluji ke krásnému domu a děkuji za tento web – jsme právě v procesu výstaby domu nikoli nepodobného (vzhledem i materiály), takže jste se pro mne stal studnicí zkušeností a tipů;)
Jinak jsem vždycky rád, když někde zahlédnu takto krásně hmotově a barevně jednoduchý a silný dům – v záplavě rizalitů a lentilkových barev, takový ostrůvek v moři :)
Ať se Vám daří v práci i v životě a budu se těšit na občasné další zprávy ze zařízování.
Honza.
Martine, díky moc za inspiraci, mám hotovou hrubou stavbu, a schválně jestli uhodnete z jakého materiálu? Nojo, taky z vápenopísku. Váš web mi hodně pomohl v ujasnění si, co vlastně chci. Něco jsem sice udělal jinak – dal jsem rekuperaci a pár dalších vymoženosti moderní doby, ale základní hodnoty vidím v podstatě stejně – a ve Vašem domku se bude určitě žít krásně a pohodlně. Tak ať se vám daří ať jste kde jste, a žije fajn! A ať si z této webovky vezmou inspiraci další, sám bych rád sdílel své zkušenosti, al nemám na to ten talent.. PM
Váš web sleduju od začátku, nebo jsem velká milovnice Klánovic (kde ovšem nebydlíme, neb jsme jen prostí pobíječi much z Počernic). Ale mohutně je navštěvujeme, chodíme na pikniky, na hřiště a ve volném čase závidíme.
Domek vypadá super, přinejmenším pro mé necvičené oko.
Mám dotaz, na autora webu i další přispívající. Když už někdo má tu studenou spíž u kuchyně a chtěl by mít ve spíži chladno (není problém) a v kuchyni teplo (problém trochu je, neb z těch dveří jde zima), čím zateplit a zaizolovat dveře? (Počítejte prosím, že jsme jen prostí pobíječi much, takže na nějaký superspeciální potah z kůže jednorožce nebo fólii používanou NASA nemáme, na druhou stranu hlady neumíráme. Nějaké řešení střední třídy)
Zdravim do blizkych a velice sympatickych Pocernic a preji uspesne pobijeni much. Je to tezka otazka. Existuji dvere s izolacni funkci, obvykle to byva za ne moc velky priplatek ke dverim normalnim, je to takova varianta dveri pozarnich ke kotelnam a garazim apod. Nemyslim teda, ze to odizoluji nejake skvele, ale neco to asi udela. Tim smerem bych se vydal.
Dobrý den,
Vaši stavbu taky sleduji od začátku, souběžně jsme taky stavěli a taky mám seznam toho co bude příště jinak :o) Určitě ale můžu doporučit tepelné čerpadlo (spolu s podlahovým vytápěním máme krásné rovnoměrné teplo), soláry na střeše (od dubna do září ohřev vody „zdarma“-nepočítám PC panelů) a taky nádrž v zemi na dešťovou vodu (používám na zalívání a splachování wc).
Zdravím,
trochu bych si dovolil zpochybnit výše uvedené. Souběžné použití termických panelů a TČ nedává ekonomicky žádný smysl. To už kdyžtak fotovoltaiku.
Michal
Špíz, sítě proti hmyzu jsou neocenitelný luxus, studnu a oddělený obývák od kuchyně jsou super předpoklady, ještě bych doplnil venkovní garáž nebo garážový přístřešek. V okamžiku, kdy je garáž součástí přízemí, tak krade draze ceněné metry obytné plochy, ale můžete ji používat místo spižírny a zatahat ji dobrotama. :)
K tomu topení, plynu fandím asi nejvíce, ale kdybych si mohl vybrat doplnil bych plynový kotel o krbová kamna s výměníkem, nebo automatický kotel na tuhá paliva, která jsou levnější. Vodu ohříval plynem. V době mimo domov topil plynem a v době přítomnosti dřevem/uhlím/ostravskými raketami* v závislosti na sociální situaci.
*PET láhev naplněná pilinami zalitá vyjetým olejem, staré boty, rozřezaný nábytek etc.
Martine, zminoval jsi stmivace… Ja jsem nainstaloval tlacitkovy. Jeden kratky stisk a zapne/vypne. Dlouhy stisk aktivuje stmivani… Je to rychle jako obycejny vypinac, ale funkce stmivani tam je :-)
No tak to zní jako nejlepší řešení… takové jsem bohužel neměl…
Nádherný dům jste postavili a navíc je tento web skvělá inspirace. Taky stavíme, i když na klíč, takže to nemůžeme tolik ovlivnit, ale habry snad prosadím aspoň u manžela, protože vypadají krásně:) Díky za tento web a ať se Vám pěkně bydlí.
Mily Martine, jak jsem slibila ve skreku na Vasem webu o Kataru, pridavam par postrehu i zde. Na Vase stranky jsem nahodou narazila pred nekolika lety, kdy jsme byli s manzelem kdesi uprostred nekolikalete snahy poridit si bydleni v Klanovicich.
Ke Klanovicim mam blizky vztah neb zde ziji mi blizci pribuzni a dnes jiz i rada pratel. Jako puvodni obyvatele Bydzova, maleho vychodoceskeho mesta cca 100km od Prahy nas denni dojizdeni do nasi metropole velmi vysilovalo a s nastupem syna na gymnazium v Praze 9 a zaroven prestehovanim kancelari spolecnosti v niz pracuji k Masarykovu nadrazi jsme se postupem dopracovali k tomu, ze bydleni MUSI byt v Klanovicich. Idealni kombinace maleho mesta az vesnice, na coz jsme zvykli a dojezdu (povazte, vlakem!! ) do 20ti min de facto suchou nohou do kancelare
Proto mne pri hledani dle klicovych slov „Klanovice“ a „domek“ Vas web pristal na obrazovce celkem logicky a uprimne, trochu mne vydesil… :) Jakysi Martin, jez pracuje v marketingu a Beata se dvema detmi, chlapeckem Martinkem, stavi v Klanovicich bily kvadr… Vite, chvili jsem podezirala manzela Martina, reditele marketingu v jedne (mozna o neco mene) kreativni spolecnosti ze to pise on jako nasi budouci fikci, ale pak jsem se spise priklonila spise k te chybe v Matrixu ;)..V zaveru mne samozrejme mile prekvapilo, ze nasi „jmenovci“ jsou na stejne ceste za bydlenim jiz o kousek dal a ze to tedy opravdu JDE! :)
Zkratka, dnes jsme v situaci, ze jsme koupili za obdobny obolus tez pozemek v Klanovicich (ano, s nekolikaletym odstupem od Vasi investice, tedy za danou cenu je tech metru jeste o neco mene…) a nas projekt je nyni ve fazi stridaveho dohadovani zda kvadr bude jednohmotovy ci ze dvou hmot na sebe kolmych neb v nasem pripade podobu projektu urcuje bohuzel soused (nami investovanych 200kc do vina pro souseda se zatim neprojevilo, asi blba znacka..). Tedy ta napinava cesta nas jeste ceka a Vas web i informace prubezne zverejnovane jsou pro nas zajimavym srovnanim.
Zrejme nebudeme mit tolik energie abychom nasi stavbu zmapovali podobnym poutavym, nazornym a detailnim zpusobem jako Vy, ale doufam, ze se nam treba podari brzy poridit alespon nejake fotky na instagram ;)
(Instagram.com/beata.cecetkova #HomeSweetHome)
Klanovice jsou jiste vybornou volbou jako alternativa pro bydleni nekde v teple, tak treba se tam nekdy potkame napr. v hospode a Vase i nase zazitky ze stavby i z cestovani budeme mit moznost probrat i osobne ;)
Krasne dny preji
Beata, Martin, Martinek a Max
Milá Beato, to jsou neuvěřitelné shody, taky mě trošku zamrazilo v zádech! To se opravdu musíme sejít! Přeji zatím hodně štěstí při stavbě – myslím, že to stojí za to!
Stejně se Vám divím, že máte chuť, energii a odvahu v Praze, kde vyjednat stavební povolení závisí více na libovůli úředníka pouštět se do novostavby. Čistě ekonomicky, pokud nepočítáte investovaný čas by to mělo být nejvýhodnější řešení… Vzhledem k tomu jak někdy (ne)fungují úřady, se divím, že si nekoupíte třeba starší dům, který je v relativně dobrém technickém stavu a částečnou reko. Moje úvaha vychází z toho, že získat povolení na rekonstrukci je daleko jednodušší, navíc se nemusíte řídit současnými limity a často tak lze získat dům se zastavěnou plochou vyšší, než dovolí dnešní omezení. Ono hypoteticky když je dům v dobrém stavu, tak lze provést rekonstrukci i bez ohlášky.
Dobrý den Martine,
Díky za transparentnost rozpočtu a různé tipy! Stavíme v Dubči. Dům máte krásný. Ten kulatý roh je elegantní a prosklený obývák – úplný Tugendhad!
A’t se krásně bydlí, až se vrátíte!
Jana
Dobrý den, Martine,
chtěl bych se zeptat na ty Ubiquiti. Taky se po nich dívám, vím, že se tam dá nastavit spousta věcí, ale nikde se nemůžu dočíst to, zda když povolím wifi jen v určitých hodinách, tak se anténa mimo daný čas vypne (přestane vysílat), nebo jen zablokuje přihlašování k wifi. Poradíte?
Mějte se a snad si zase někdy najdete čas na pokračování těchto parádních stránek.
Michal
Ještě jednou zdravím,
s odstupem a nabytými zkušenostmi z našeho postupně zabydlovaného domu bych připojil drobnou reakci na vašich 9+8 bodů.
1) WC jsme spojili s koupelnami a jsme za to rádi.
2) Kuchyň jsme spojili s obývákem a jsme za to velice rádi.
3) Stmívačů bychom příště dali více (a to jsme naštěstí, elektrikářovi navzdory, c průběhu prací prosadili některé navíc). Citelně chybí např. nad kuchyňským barem. Světlo je tam „nakonfigurováno“ na mód vaření, nicméně pokud má být dané osvětlení používáno jako barové, ranně startovací nebo náladové, je příliš silné.
;-)
Plynou odlišné zkušenosti z odlišných osobních preferencí? Nebo spíše z toho, že na každém z alternativních řešení člověk většinou najde nějaká pozitiva/negativa, která mu vyhovují/vadí?
PS: Na druhé straně Váš bod týkající se osobní přítomnosti bych tesal do kamene a ještě zvýraznil stříbřenkou!
Bydlíme 7 let v pasivním domě 100 m2 a jsme v něm dva důchodci. Máme velkou denní obytnou zónu (obývák s kuchyní) a opravdu velkou terasu, kde jsme v létě celé dny. Velkou koupelnu s vanou i sprcháčem, pračkou, sušičkou, rekuperační jednotkou ve skříni a místem pro sušák. Samostatný prostorný záchod s umyvadlem, ať návštěvy nechodí do koupelny. Ložnice je taky dost velká, stával v ní kdysi i rotoped i orbitrek, ale ty jsme vyhodili. Místo toho máme na odložení oblečení krásné němé sluhy. Hostinský pokoj je nejmenší, je v něm rozkládací gauč, dětská postýlka, malý stůl a dvě židle, prostorná skříň a komoda. Poslední místnost je malá komůrka pro mě, kde mám svou trucovnu – elektronickou laboratoř. Babička mi ovšem z části dělá skladiště potravin. Vypínače bezdrátové, všechno s možností ovládat dálkově, internet od O2 a rozvod přes wifi. Auto stojí v garážovém stání. Voda na zalévání zahrady (květinové) je z nádrže na děšťovku, 5000 litrové. Pro vnoučata máme na zahradě domeček, dvojhoupačku, skluzavku, trampolínu, ruské kuželky… A začínám s negativy. Nemám kabelový datový rozvod do každé místnosti. Ani koax pro televizi – ten je jenom do obýváku a ložnice (musím mít satelitní přijímač, pozemní vysílání nefunguje). Nemám venku vodovodní kohoutek. Nemám studnu. Nemám automatickou závlahu. garážové stání je pro široké auto (XC 60) nedostatečné. Nedají se dostatečně otevřít dveře u auta z obou stran pro pohodlné nastoupení a už nechci malé auto. Neumím nastavit rekuperaci. Máme ji nastavenu pro nás dva, ale když přijedou děti a vnoučata, je doma horko. Rekuperace se přepíná do chladícího režimu. Přímotopné panely ještě hřejí a rekuperace už chladí. Stává se to i v poměrně velkých mrazech. Kůlna na nářadí je malá. Udělal jsem si v ní dílnu a hraji si s dřevem. Mým snem jsou hračky z lipového dřeva, ale na zimu tam skládáme zahradní nábytek, kola. A spousta různého harampádí, květináčů zahradního nářadí, sekačky, čerpadla … Od nastěhování tam je topení (pilinové brikety a třísky) do krbu. Topil jsem v něm asi 4x. Letos ty pilinové brikety vyhodím. I ty odřezky na podpalku.
A co bych nechal udělat jinak? Hlavně větší pokoj pro návštěvy. Špajz vedle kuchyně, vchodové dveře by nesměřovaly na ulici. Možná vnější žaluzie a markýzu na terase větruodolnou. Naše se zatáhne i při poměrně slabém větru. Místo vířivky bazén. Trval bych na datových rozvodech do všech místností a kompletním ovládání domu přes internet. Kontrola a nastavení topení, žaluzií, brány, osvětlení, dokonalejší kamerový systém. Vrt nebo studnu. Širší garážové stání, větší kůlnu, abych měl víc prostoru na kutilství. A místo krbových kamen a přímotopných panelů podlahové vytápění spřažené s rekuperací. A elektrovoltajku. A asi příště jiného dlaždiče, některé dlažební kostky jsou propadlé, roste mezi nimi mech.
Nebo nic.
Nic nového nebude. Už jsme si s babičkou na náš domeček zvykli.