Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

První zásady pro interiér – a podlaha

O interiéru teprve začínáme přemýšlet a ještě vůbec nemáme jasno. Určitě si ho ale navrhneme sami, bez architekta, protože nás to prostě baví a protože už nechceme nikomu dlouze vysvětlovat, jestli jsme spíš třešňoví nebo jasanoví. Nějak to snad vyfikneme – a začneme od podlahy.

Jak si to celý představujeme? Máme pár jednoduchých zásad. Za prvé – chceme používat parádní materiály, na který je radost sáhnout. Za druhé – rádi bychom, aby to uvnitř bylo moderní, ale zase ne studený jako pitevna. Takže si při zdobení chcem i trošku zahrát. No a za třetí – pokusíme se o to, aby v interiéru byly vidět věci, kterýma žijeme. To znamená cesty, exotika, ale taky ten můj svět ateliérů, fotografů, studiových světel, modelek a psavců. To je prostředí, ve kterém se cítíme nejlíp.

Je to ale samozřejmě běh na dlouhou trať a možná bude trvat roky, než to doladíme. Teď začínáme tím nejjednodušším a nejzákladnějším – podlahou. Podlahy totiž určí barevnost celého zbytku, nábytku i stěn.

Vždycky jsme měli rádi dřevěné podlahy a chceme u nich zůstat. Původně jsme mysleli, že do všech pokojů dáme bambusovou podlahu Tilo, kterou jsme měli i v předchozím bytě a se kterou jsme byli velmi spokojeni.

Bambus světlý (selské prkno 1-lamelové, tloušťka 13 mm, Tilo.) Na bambusu se nám líbí barva (světlounká jako u javoru, ale optimističtější a teplejší), tvrdost (dalece překonává dub), odolnost vůči vodě a konečně i nádech exotiky. Paleta barev by pak vypadala asi takhle.

dřevěná podlaha bambus světlý Tilo

Pak jsme si ale řekli, že změna je život a že bychom si tentokrát mohli pro změnu vyzkoušet i tmavou podlahu. Ano, víme, že opticky zmenšuje a že je na ní víc vidět prach, ale stejně si to chceme užít. Tmavá podlaha místnost pěkně přišpendlí k zemi, působí příjemně zemitě a krásně na ní vyniknou barvy.

Líbí se nám třeba tenhle ořech Ritz od švédské firmy Kährs.

Kährs ořech Ritz. Ručně kartáčované, olejované, tl. 15 mm. Dívejte se jen na ty fošny dole, nábytek rozhodně není v našem stylu.

Dřevěná podlaha Kährs Ořech Ritz

Tmavý ořech bychom nasadili v přízemí, kde jsou místnosti přece jen větší a snesou to; světlý bambus přijde nahoru.

Aktualizace z 9. 11. 2012
K mému velkému zármutku mi Kährs sdělil, že ořech Ritz už nedělají. Klatě! Budu muset sehnat jiného dodavatele.

Skřeky (11)

 1. Pavel napsal:

  Jak se to dřevo snáší s podlahovým topením? Právě to také řešíme a zatím jsem četl velmi rozporuplné názory…

  • admin napsal:

   Abych řekl pravdu, my jsme právě kvůli dřevu podlahové topení zavrhli. Myslím, že tyhle dvě technologie jsou principiálně trošku v konfliktu a když bude jedna dobrá, druhá tím utrpí. Dřevo prostě izoluje, což jde proti smyslu podlahového topení. Výrobci podlah samozřejmě nabízejí i speciální řady dřeva tzv. pro podlahové topení – takové ty slim verze apod., které mají třeba jen 10 mm vrstvu. Ale to pak není ta dřevěná podlaha, po které bych toužil. Navíc jsem slyšel, že i tyto verze kvůli podlahovému topení trošku pracují – v zimě se tam objevují spáry, v létě se zacelují. To mám jen z druhé ruky, ale připadá mi to logické. Takže se bojím, že nemám úplně povzbudivý názor na dřevo a podlahové vytápění. Ale jsou to jen laické úvahy, jak říkám, výrobci to nabízejí a snad to mají promakané.

 2. Míša napsal:

  Resime to ted a tech moznosti je tolik, ze je to des :-))) Chceme trefit neco mezi tmanou a svetlou. Uplne tmavou ne, kvuli efektu, ktery jsi popisoval a uplne svetlou (beleny bud, javor, apod) zas ne kvuli tomu, ze je na tom vse videt… no, je to orisek :-) Takze se mej, ja jdu zase googlit moznosti :-))

 3. Juraj Bonko napsal:

  Dobrý deň,

  Zbežne som prečítal Váš celý blog o dome. Píšete, že nebudete mať podlahové kúrenie kvôli dreveným podlahám. Taktiež neuvažujete o tepelnom čerpadle kvôli návratnosti.

  Môžete uviesť, aký typ kúrenia tam plánujete?

  Mňa to zaujíma, momentálne finišujem so štúdiou domu.
  Skladbu stien budem mať obdobnú: 17,5 VPC + 30 šedý polystyren.
  Taktiež nerátam s tepelným čerpadlom, drahé a nenávratné pri vypočítaných tepelných stratách domu.
  Plyn sa mi tiež veľmi nepozdáva.
  Ostáva mi elektrika.

  Otázka je, či vodná podlahovka a elektrokotol, alebo drátová podlahovka, priamovýrevné konvektory.
  Pokukávam po infra paneloch, zatiaľ však nemám s tým osobné skúsenosti.

  Viem, že tento dotaz nie je primárne k podlahám, ale nikde na blogu som sa nevedel včleniť s touto otázkou.

  Ďakujem,

  s pozdravom,

  Juraj

  • admin napsal:

   Topení plánujeme klasické s kondenzačním plynovým kotlem. V místnostech radiátory, pod francouzskými okny podlahové konvektory, v místnostech s dlažbou (předsíň, koupelny) pak podlahové vyhřívání, ale opravdu jen u dlažby.

 4. Vreco napsal:

  A co barva Merbau? Je taky tmavá, ne tolik, jako ořech (trošku víc do červena), je to exotická dřevina, třívrstvá (15mm tloušťka) a funguje i s podlahovým topením. Dřevo je sice izolant, ale podlahové topení nemusí topit na vysokou teplotu, jde jen o pocitové teplo a když je krásně prohřáté odspoda, nemá ani zásadně větší tepelné ztráty… S tou 15mm dřevěnou podlahou merbau funguje dobře (osobní zkušenost)

  • admin napsal:

   To merbau mě taky napadlo! A je fakt, že by to mohla být výhra. Od koho jste ho bral?

   • Vreco napsal:

    Od nějakého týpka z garáže :-) Prodával metr o asi 30% levněji, než se dá sehnat na internetu. A jinak ho za podobné ceny (cca 700 Kč / m2) mají v Polsku, např. v Castoramě. Pokládku jsme řešili svépomocí, ale jinak ji zvládne jakýkoliv zručnější řemeslník, stačí si pohlídat, aby to udělal poctivě a všechno fungovalo tak, jak má (což mu řekne projektant)…

 5. Jurečka32 napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti a snákupem levných dřevěných podlah? Jde mi konkrétně o obchod http://www.levnedrevenepodlahy.cz/ Má smysl kupovat takto levné podlahy?

 6. Š. Novák napsal:

  Dobrý den,

  nejdřív Vám musím sklonit poklonu za dokonalé stránky, ale především chci nabídnout alternativu ke zmiňovanému ořechu od Kahrsu. Pochopil jsem, že upřednostňujete masivní podlahy, ořech americký je krásná volba, je to nádherné dřevo s mohutnou kresbou, ale na druhou stranu vidím, že preferujete tvrdé dřevo, v tomto ohledu by Vás ořech americký zřejmě zklamal, patří mezi měkké dřeviny. Nicméně tento materiál bych mohl nabídnout v rozličných formátech (tloušťky 10, 12, 15 a 20mm), šířky od 70 – 140mm, s povrch. úpravou z výroby lak nebo oxidativní olej (obvodová mikrofáze na jednoltivých prknech – přiznaná spára) nebo bez. Možnost dodat strojně kartáčované. Podobnou variantou může být brazilská Sucupira, která je extrémně tvrdá a am. ořechu velmi podobná (má jinou, ale také zajímavou kresbu) http://www.podlaharium.cz/drevene-podlahy/93-sucupira.html . Další zajímavou alternativou je kouřový dub např. http://www.podlaharium.cz/plosne-vzory-prkna/274-kourovy-dub.html, nebo jiné exotické dřeviny, které jsou však většinou lehce zbarvené do červených tonů (např. bubinga, tamarindo, tatajuba, garapa, doussie, tmavé iroko, případně cumaru). Pokud je to pro Vás ještě aktuální, tak se stavte u mě v prodejně na Vinohradské a předvedu Vám vzorky zmiňovaných dřevin. Neberte tento skřet jako spam :) Dík

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.