Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Filigránové stropy

Chlapi položili filigránové stropy nad přízemím. Najednou je uvnitř tma – ale zároveň to poprvé začalo připomínat opravdový domek!

Zvenčí to vypadá takhle.

Filigránové stropy

A zevnitř takhle.

Filigránové desky

Filigrány jsou tenké (zpravidla 60 mm) železobetonové desky, které vám výrobce (v našem případě MABA Prefa) udělá na míru v téměř libovolném tvaru. Na tyto desky se pak zase ještě položí kari sítě, zalije se to betonem a tím se to celé zmonolitní. U nás bude mít stropní deska po zalití celkovou tloušťku 250 mm. Filigrány přitom plní funkci nosnou, při lití zafungují jako ztracené bednění a ještě dělají zespoda pěkný strop, protože mají dokonale hladký povrch (prej). Lití stropu plánuje naše firma na konec příštího týdne, do té doby budou na filigránech navazovat kari sítě a tak.

Musím říct, že teprve teď jsem ocenil, že jsme dole udělali trošku vyšší stropy (285 cm). Tahle výška stropu mi přijde tak akorát. Větší místnost – jako je třeba obývák – díky tomu vypadá vzdušněji. Nemáte pocit, že by na vás padal strop. A zároveň to zase není žádný opravdu vysoký strop, takže malá místnost (třeba pracovna) nepůsobí jako věž. Jestli přemýšlíte, jak vysoký strop máte udělat, opravdu doporučuju dole přidat aspoň tu jednu řadu cihel navíc.

Když jsme u toho, dveře jsme se taky rozhodli udělat o chlup vyšší. Standardně se dělá světlá výška zárubně 197 cm (křídlo dveří pak má 198,5 cm). my jsme to šoupli aspoň na těch 210 čísel. Nenechte se tím tedy splést na fotkách.

Vyšší stropy jsou tedy fajn, ale nerad bych tu machroval a vzbuzoval dojem, že jsme po nich nějak plánovaně šli. My jsme ně na skoro ani nevzdechli – dotlačil nás k nim pan projektant. Jsou tam hlavně kvůli schodům, vycházelo to pak nějak líp. Teď jsme za to rádi – no a návštěvám samozřejmě budeme říkat, že nám na vysokých stropech od začátku strašně záleželo. ;-)

Ve filigránech je jediný otvor – pro budoucí schody do 2NP.

Otvor pro schodiště

U domu už jsou připravené kari sítě, které přijdou na filigrány.

Kari sítě na strop

A tady už jsou kari sítě položené na stropě – teď už se to bude moci zalít betonem.

Kari sítě na stropě

Stavební dozor kontroluje kari sítě v kulatém rohu.

Stavební dozor kontroluje kari sítě

Betonování stropu dokončeno. Ten pruh vpravo dále od nás je budoucí balkón u dětských pokojů.

Betonování stropu

Skřeky (4)

 1. Jaroslav Cerny napsal:

  Moc hezke stranky – diky za ne – ja jsem s rodinou dokoncil na klic dum par kilometru od vas v Trebohosticich pred ctyrmi roky a kdyz si nyni ctu vase postrehy, je to jako pres kopirak. Dalsi dum by vypadal uplne jinak a s jinou firmou, ale to uz je asi standardni zaver z kazde stavby. Doufam, ze se Vam v Klanovicich bude libit a dum vam bude delat jen radost – je to parada vypadnout z Prahy na vesnici, kdyz se to dokaze ocenit. Jen ta kuna kdyby nam tu vecer nechodila :-)

 2. Martin Sedlák napsal:

  Zdravím, domnívám se, že kýžené výšky stropu nedosáhnete, neb na současnou podlahu položíte alespoň 15cm, na ni nejméně 6cm betonové roznášecí desky a pak čistou vrstvu a kde bylo těch 285cm? Na to chybí 1 šár nebo plnohodnotný věnec. Takže co vidím, bude to paneláková výška stropu, škoda, kéž bych se mýlil

 3. Martin Sedlák napsal:

  Dobrý den, za svůj včerejší skřek se omlouvám,… Myslel jsem si totiž, že nad 12 šárami bude věnec a na něm strop, myslím si totiž že by k funcionalistické vile třímetrový strop v obýváku patřil.

  • admin napsal:

   Dobrý den, to se vůbec neomlouvejte, já si na stavbě nejsem jistý vůbec ničím a každý názor vítám. Těch 285 je v projektu jako čistá výška, takže to snad tak vyjde. Ale i když stojím v místnosti, taky bych to neodhadl…

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.