Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Jak se dělá plochá střecha – a ostuda k tomu

O střeše už jsem tu dvakrát psal (betonování, zdění atiky). Teď ale přináším ultimativní článek o tom, jak se plochá střecha izoluje a dokončuje – a jak se u toho člověk může taky naštvat.

Takhle vypadá masa polystyrenu, připravená k položení na střechu. Pozorné oko si všimne, že některé panely v horní části obrázku jsou zkosené – to proto, že střecha bude vyspádovaná. V nejtlustším místě bude mít polystyrenová izolace 38 cm, v nejužším místě jen 22 cm tloušťky.

Tady už je polystyrenem obalená atika.

Plochá střecha izolace ploché střechy polystyren na střechu atika

Detail kulatého rohu – tady si chlapi vyhráli.

Polystyren na střechu tepelná izolace ploché střechy kulatý roh

Na betonovou plochu střechy chlapi navařili první vrstvu – parozábranu. To je to tmavé.

Parozábrana na ploché střeše izolace plochá střecha

Vrstvy materiálu pěkně viditelné na atice. Dole parozábrana, pak bílý pěnový polystyren, pak zelený extrudovaný polystyren, pak OSB deska o tloušťce 25 mm, nad ní další parozábrana. Na okraj atiky ještě přijdou plechové okapnice (na fotce nejsou vidět), to celé pak zakryje vodotěsná PVC fólie.

Izolace ploché střechy polystyren parozábrana

To samé z jiného úhlu – vlevo je vidět okapnice.

Plechové okapnice izolace ploché střechy

Detail plechové okapnice. Je to opravdu plech, ale ze všech stran oplastovaný.

Plechová okapnice oplastovaná

Takhle se vytahují plechové okapnice na střechu. A k tomu podzim.

Oplechování střechy vrátek na střechu tepelná izolace ploché střechy

Pokud to někoho zajímá, tady je skladba ploché střechy podle projektu (jižní okraj s atikou). Provádějící firma AS Minar (specialista na hydroizolace a ploché střechy) nás hned upozornila na dva detaily, které by oni udělali jinak. Šipka vpravo ukazuje na nebezpečné zvednutí rohu na spádové hraně atiky – kdyby se to udělalo takhle, tak by se na atice vytvářelo malé jezírko. Šipka vlevo je nechráněná OSB deska pod okapnicí, což se jim taky nezdálo. Tam jsme taky nechali projekt projektem a dodatečně tu OSB desku zakryli. To jen pro zajímavost, aby bylo vědět, jak se na stavbě někdy musí měnit věci za pochodu.

Plochá střech řez detail atiky

A tady už je PVC fólie na ploché střeše jako finální izolace proti vlhkosti. Docela dobře je tu vidět dvouprocentní spád vnitřku střechy proti atice.

PVC fólie plochá střecha izolace ploché střechy hydroizolace

Širší pohled na střechu s PVC fólií. Zbylý polystyren přijde na levou stranu.

PVC fólie plochá střecha izolace ploché střechy

Detail PVC fólie v rohu.

PVC fólie izolace ploché střechy hydroizolace plochá střecha

Trapná tečka na závěr

Kvalitu práce samozřejmě hodně bedlivě kontrolujeme, a to jak pan Fojtík, tak i stavební dozor, který má v úterý střechu přebírat. Provedení sice až na jednu kosmetickou chybu vypadá celkem precizně, ale to prověří teprve čas. Už dnes nám ale pracovníci subdodavatele připravili jedno velmi trapné překvapení. Rozhořčený soused mi psal, že chlapi opakovaně močili na jeho zahradu, a to i ze střechy. Byl jsem v šoku a okamžitě jsem si vyžádal, aby tito lidé už nikdy na stavbu nevstoupili. Je neskutečné, na jaké lidi můžete narazit – utěšuje mě jedině to, že od prvního kopnutí do země v červnu jsme se s podobnou sběří setkali poprvé. Pan Fojtík bude nyní muset subdodavatele mnohem víc hlídat.

Aktualizace z 22. 10. 2012
Jakub se v komentářích ptal, jakou kosmetickou chybu jsem měl na mysli. Přikládám tedy obrázek. Některé pásy oplechování chlapi omylem natřeli penetrací i zespoda, takže zčernaly. Ty nenatřené zůstaly šedé. Na obrázku vpravo dobře vidíte střídání – černá, šedá, černá. Ono by to ani tolik vidět nebylo, protože tam ještě přijde 20 cm fasádního polystyrenu a přes něj bude čouhat jen třícentimetrový proužek plechu. Nicméně i tři černé centimetry vypadají blbě, takže to subdodavatel musel odstranit. Věc se nakonec vyřešila tím, že to dělníci obložili ještě dalším plechem.

Oplechování ploché střechy penetrace

Skřeky (11)

  • Jakub napsal:

   Tomuhle nerozumím: Navíc omylem natřeli některé díly opláštění penetrací, takže při pohledu zdola jsou na střeše vidět obří černé pruhy.

   Fotka by nebyla?

   Jinak tohle je, bohužel, dost časté chování českých řemeslníků. U známého na stavbě házeli vajgly k sousedům a děsně se bavili tím, že to sousedům vadí. Močili taky, i když ne ze střechy… Pakáž.

   • admin napsal:

    Jakube, fotku jsem přidal. Už je to naštěstí napravené, ale tyhle chyby se dějou a bude jich jen přibývat…

 1. Jirka napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s hydroizolací http://www.realsan.cz/clanek/zobrazit/vyuziti-sikkatonu-pri-izolaci-proti-vlhkosti.
  Chystám opravit střechu garáže a použít výrobek Sikkaton.
  Díky za názor.

 2. Pavla napsal:

  Dobry den, je mozne vedet cca jaka je cena teto strechy? Chystane se na jare stavet domek (zast. plocha 150m2) s plochou strechou. Dekuji moc P.

  • admin napsal:

   Dobrý den, určitě, není problém, večer to doma vyhrabu!

  • admin napsal:

   Dobrý den, tak celkově je u nás střecha počítaná na 381 tisíc, to je včetně atik (té obruby), klempířských konstrukcí a parozábrany na lodžii (což by tam vlastně patřit nemuselo a u vás to nebude hrát roli). Přesnější vyúčtování ještě nemám v ruce, klidně vám ho pak ukážu.

   • Pavla napsal:

    To je v pohode, moc diky za info, ja chtela orientacne znat cenu, my jsme ted ve fazi cekani na rozpocet stavby a jako nedockava zenska potrebuju v hlave pocitat a pocitat a jelikoz nikdo v okoli tuto strechu jeste nestavel (mame pro porovnani pouze sedlove), tak jsem oslovila Vas :-). I za clanek s okny moc dekuju, je perfektni!!! Pavla
    Hezky vikend.

 3. Tomáš napsal:

  Zdravím, ta horní PVC fólie je jaké značky, typu? Kolik m2 má střecha? Děkuji za odpověď.

 4. Martin napsal:

  Nemáte někdo zkušenost s cenou střechy s vatou rockwool viz http://www.utulnydum.cz/clanek/Tepelna-izolace-z-kamenne-vlny Díky

 5. Pavel napsal:

  Provádím ploché i šikmé střechy. V případě zájmu o vypracování cenové nabídky a realizaci se na mne můžete klidně obrátit. email: dpstavby@email.cz
  S pozdravem DP

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.