Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Návrh kuchyně – a ceny k tomu

Ze zkušenosti vím, že každý návrh kuchyně se dá zkritizovat do mrtě, a to úplně oprávněně. I ta naše kuchyně by mohla být mnohem praktičtější, ergonomičtější a hezčí – ale nebude, protože tenhle návrh už je finální a už podle něj sekáme rozvody. A kdybych ho snad chtěl změnit, tak mě proboha rovnou profackujte.

Kuchyň samozřejmě ještě neobjednáváme – ta se bude instalovat až tak v červnu! Ale už dneska je potřeba vědět, kam co přijde. Takže jsme oprášili naše staré návrhy z ledna a oběhli pár kuchyňských studií.

Pro vaše sadistické potěšení připomenu, jak jsme zatím o kuchyni uvažovali.

Vlastní návrhy

Verze 1 – Klasika. Pěkně podél stěny, vzhledově nic moc, ale hodně volného prostoru v obýváku. Toho nesmyslně umístěného okénka si nevšímejte, stejně jsme ho mezitím zrušili. Tahle varianta byla porůznu kritizovaná hlavně za nedostatek horních skříněk a hnusný podhled.

Návrh kuchyně cena

Verze 2 – Pultík. Tohle je asi zajímavější a je tam ten pultík, který je dneska tak in. Zabírá to ale mnohem víc místa a z varné desky by chemikálie mohly prskat do prostoru. Já vím, dá se tam dát třeba výsuvná skleněná zástěna, ale stejnak.

návrh kuchyně

Verze 3 – Pultík upravený. Tady je velký monoblok víc vystaven pohledům. Přiznám se, že kdysi na jaře tohle byla naše nejoblíbenější varianta, ale samozřejmě – ten prostor! Opticky si to moc ukusuje z obýváku a má to i jiné chyby.

Návrh kuchyně

Hanák

V září už jsme zašli k profíkům – konkrétně do velkého studia Hanák Forum v Čestlicích. Požádali jsme tam architekta, aby nám v daném prostoru něco pěkného vykouzlil. Naše návrhy jsme mu přitom vůbec neukazovali. Protože jsme za to tehdy ještě nezaplatili, nedostal jsem obrázek domů, ale mohl jsem si ho prohlídnout na jejich monitoru. (Když chcete vizualizaci do rukou, stojí to 1500 Kč, když chcete podrobný výkres, stojí to dalších 3 000 – 3500 Kč. Když si pak kuchyň od Hanáka vezmete, tyto zálohy se z celkové sumy odečtou.)

Verze 4 – Hanák sám od sebe, jak jsem to po paměti překreslil v Google Sketchup. Potěšilo mě, že Hanák došel k velmi podobnému řešení jako my v třetí variantě, jen na druhou stranu. Všimněte si tří kulatých rohů, které ladí s tvarem baráku – Hanák tohle umí vyrobit. Kvůli těmto atypům vylezla cena na nějakých 400k jen za nábytek – což je moc.

Návrh kuchyně moderní kuchyně

Verze 5 – Hanák u zdi. V říjnu jsme si řekli, že už se na ty pultíky vykašleme a že se budeme držet hezky při zdi. Nyní ostatně žijeme s kuchyní ve tvaru U, kde jsou křídla jen asi 1,4 m od sebe – a když tam zkusíme vejít dva a ještě přiběhnou děti, nemůžeme se tam ani hnout. Takže radši chceme volný prostor na chození a opticky menší zábor obýváku. Řekli jsme tedy v Hanák Foru v Čestlicích, aby nám nějak dotáhli naši starou variantu číslo 1. Výsledkem bylo tohle.

Návrh kuchyně Hanák kuchyně vysoký lesk

Verze 5b – Hanák u zdi v jiné barvě. Na tu stěnu by přišel nějaký zajímavý povrch, kterých se dneska dělá docela hodně. Digestoř je plně integrovaná do skříňky, dají se prý koupit i velice kvalitní.

Návrh kuchyně Hanák cena kuchyně

Verze 6 – Hanák finál. Líbilo se nám to od toho Hanáka, to zas jo! Jen jsme nechali trochu snížit sokl, aby deska byla v Beině oblíbené výšce. A ten vysoký monoblok jsme trošku víc odsunuli od levé zdi. Otvírat to půjde krásně, máme to vyzkoušené.

Návrh kuchyně Hanák kuchyně vysoký lesk

Verze 6 – Hanák finál. Pohled z druhé strany. Barevnosti podlahy si nevšímejte, v reále bude snad tmavší a hezčí.

Návrh kuchyně Hanák vysoký lesk

Blok vlevo má délku 4,85 m, monoblok vpravo dalších 1,8 m, takže celková délka kuchyně je nějakých 6,65 m. Což teda není nijak moc, ale nám to stačí, my jsme vaření nějak nepropadli. Skříňky jsou v bílém lesku. Je to samozřejmě plné všech možných vychytávek – horní skříňky se otvírají a zavírají elektricky na servo jako kufr u auta, vnitřky šuplíků a výsuvů jsou z ušlechtilého nerezu atd. atd.

Určitě vás zajímá, na kolik by tahle legrace přišla. No, rozpočet u Hanáka vypadal asi takhle:

Nábytková sestava… 259 612 Kč s DPH (zahrnuje 21% slevu do konce roku)
Deska Polyston včetně dřezu… 56 238 Kč
Doplňky, montáž, doprava… 17 959 Kč
Spotřebiče a baterie… 229 713 Kč
Celkem nějakých 563 522 Kč včetně DPH.

Je to víc, než jsme čekali – tak nějak vnitřně jsme si stanovili rozpočet na max. 450 tisíc. Ale při podrobnějším pohledu je zřejmé, že ten nábytek zas tak daleko od plánu není. Velká část ceny je ve spotřebičích a tam se rozhodně dá ušetřit. Hlavně tím, že by se vybraly levnější přístroje. Kupodivu se příliš neušetří tím, že by člověk kupoval mašiny někde na webu. Zkusil jsem si nacenit tytéž spotřebiče Siemens na Kasa.cz (jen digestoř Gutmann neměli, to je poměrně speciální věc) a vyšlo to o 10 086 Kč (4,4 %) levněji než u Hanáka. Ale zase by se jistě platil nějaký poplatek za montáž „cizího“ spotřebiče, takže kupovat přístroje jinde než v kuchyňském studiu se nevyplatí.

Sykora

Pro zajímavost, se stejným požadavkem – tedy s naší původní verzí 1 – jsme zašli i do našeho lokálního studia Sykora. Tady to pojali trošku jinak, levá část je o trošku kratší, takže to není přesně srovnatelné.

Návrh kuchyně Sykora vysoký lesk cena

Ceny u Sykory jsou následující
Nábytková sestava… 201 172 Kč
Deska Technistone… 98 085 Kč (zvýšená cena kvůli obložení zadní stěny)
Montáž… 12 654 Kč

Jsou to trošku jablka a hrušky, ale i tak se dá říct, že cenově je to velmi podobné. Protože se nám pan architekt u Hanáka tak věnoval a náš návrh opravdu posunul výš (líbí se nám ten polozapuštěný monoblok), chtěli bychom to udělat s Hanákem. Je to taková střední třída, což nám i pocitově sedí. O luxusnějších výrobcích, jako je třeba Schüller nebo Scavolini, ani neuvažujeme. Na druhou stranu nějaké menší a levnější kuchyňské studio bychom zkusit mohli. Kolegové nám doporučují třeba DIZ a jiné.

Celkově jsme spokojení. Víme, že tento návrh má spoustu much – např. vzdálenosti v klíčovém trojúhelníku lednička, dřez, varná deska jsou možná až moc velké – ale jsme s tím tak nějak smířeni. To hlavní, co od kuchyně chceme, to snad splní.

Aktualizace z 9. 12. 2012

DIZ

Finální sestavu od Hanáka jsme nechali nacenit také u kuchyňského studia DIZ, které mi doporučil kolega. K mému velkému překvapení byli v nábytku jen nepatrně levnější než Hanák, cenového rozdílu 28 119 Kč dosáhli spíš díky spotřebičům.

Cenové srovnání – vše s DPH 14%

Studio Nábytek Deska + dřez Montáž aj. Celkem CELKEM se spotřebiči
Hanák verze 6 259 612 56 238 17 959 333 809 563 527
Sykora verze 1* 201 172 98 085 12 654 311 911
DIZ verze 6 247 546 54 729 26 870 329 145 535 408


 
* Sykora není plně srovnatelný, protože má o trošku kratší levý blok a protože má v ceně i ostění nad kuchyńskou linkou udělané ze stejného materiálu jako pracovní deska. Také u něj nemám ceny spotřebičů.

Aktualizace z 23. 12. 2012

Ještě jsme oslovili kuchyňské studio Katalpa, které mělo představovat levnou alternativu. Nicméně ani po 2 týdnech kalkulaci nedodali.

V pátek 21. 12. jsme objednali kuchyň v Hanák Foru v Čestlicích a složili 20procentní zálohu (za objednávku ještě v roce 2012 byla 20% sleva).

Skřeky (7)

 1. Kfl napsal:

  Zdravim :),

  DIZ jsem videl, neni to spatne, ale moc nas nebavil jejich pristup v Dablicich 2 roky zpet, kdyz jsme kuchyn resili. Nakonec jsme na doporuceni sli do Kuchyne Katalpa a musim rict, ze cela transakce probehla az nepochopitelne hladce. Navrh jsme ladili mesic, sedlo to po zamereni na milimetr presne, vsechno probehlo presne v terminu, montazni parta ukazkova a cena prijemna.

  Za uplynule dva roky jsme overili, ze je kuchyn funkcni, stale jako nova, a pripominky kreslicky z Podoli plati. Uz jsem je doporucoval 3x a pokazde byla spokojenost. Jedinou vec je treba hlidat, a to vyuziti „slepych“ mist a obecne ne zcela tradicnich detailu. Ale pokud uz navrh mate, nebal bych se niceho.

  KFL

 2. admin napsal:

  Dík. Zítra zkusím vzít návrh do Katalpy a nacenit ho. Podle webu vypadají mnohem levnější než Hanák. Až je to neuvěřitelné. Zkusím se kouknout, zda a v čem může být trik.

  • Kfl napsal:

   Jen doplnim… Brali jsme od nich i spotrebice (Siemens) a montaz i doprava byly zdarma. Rozdil ceny spotrebicu proti eshopum byl v souctu asi 6 tisic, coz mi prislo snesitelne za ten komfort dodavky na klic :).

 3. Kodl napsal:

  Zkuste http://www.blum.com/cz/cs/04/30/10/news/news_cs/schauraum_praha_cs, nebudete litovat.

  Postavíte si za cca 15 minut z reálných skříněk (na kolečkách) tu Vaši kuchyň ve správných rozměrech. Předvádějící to s Vámi probere a rovnou na místě vyzkoušíte změny (prostě skříňku šoupnete jinam) během minuty.

  A budete stát ve „své kuchyni“. Nic Vám tlačit nebudou, protože od nich nic konkrétního koupit nemůžete – služba pro potenciální zákazníky (stejně skončíte u kování Blum ;-)). Snad jen tipy, nápady a zkušenosti. 2 hodiny se Vám budou zdarma věnovat – téměř neuvěřitelné.

  Jo a fakt nejsem od Blumu, jen jsem to před rokem zažil na vlastní kůži.

 4. Dan napsal:

  Zdravím Martine. Nechávám si už léta vyrábět nábytek zde – http://www.stoline.cz
  Je to firma z Křtin od Brna. Vysoká kvalita a poloviční sazby oproti Praze. Zakázky do Prahy dělají často.

 5. Radka napsal:

  Zajímavé počtení,

  rovněž již asi půl roku řešíme kuchyň – nicméně do našeho nového bytečku a rovněž vyhrál Hanák. Nechali jsme si pro porovnání udělat nabídky – Sykora (neurazí, nenadchne, cenově dražší než Hanák), Schmidt (velmi drahé, neochotný personál), Koryna (dražší než Hanák, bez nápadu). V Hanákovi byl naprosto nejlepší přístup i materiály. Designově to máme naplánované jako vy – kuchyně do L a „potravinový blok“ – vybrali jsme kombinaci – dýha – americký ořech a bílá lesk, teď se ale bojím, jestli to nebude moc tmavé, protože máme podlahu rovněž v barvě ořechu. Ještě přemýšlím, že to změním. Až budete mít kuchyň hotovou, budu ráda za fotky. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat.

 6. ivo napsal:

  Radka napsal:
  19.8.2013 (16.42)vybrali jste dýhu, což je nalepený materiál….bohužel z vlastní zkušenosti vím, že dýha se chová stejně, jako fólie a kuchyně Vám nevydrží tak dlouho, jako kuchyně např. z pryskyřice. do 10-ti let budete měnit linku za novou…

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.