Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Předsazená montáž oken

Pět dní před Štědrým večerem konečně dorazila z Rakouska naše okna. Jak už jsem tu psal, zvolili jsme dřevohliníková okna Internorm, která dodává firma AB Interiér. U všech oken šlo o tzv. předsazenou montáž.

Tady vidíte, za jakého počasí se montovalo. Okna jsme bohužel objednávali až v říjnu, takže jsme se museli modlit, aby při jejich montáži nebyl mráz. Pro správné tmelení by dokonce teplota měla být nejméně 5° C.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Naštěstí tenhle týden patřil v prosinci k spíš těm teplejším, i když to tak s tím sněhem nevypadá. Montáž tedy vyšla, jen tmely bude firma dodělávat mezi svátky.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Budoucí okno do ložnice, opřené o plot. Až když je chlapi vynesli, uvědomil jsem si, jak jsou ta okna velká. Konkrétně tohle ložnicové okýnko má na délku 3,325 a na výšku 1,57 m.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Největší skleněné tabule vážily bez rámu 230 kg. Holt jsou to trojskla. Víc než 250 kilo Internorm ani nedělá.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Chlapi naštěstí měli techniku i zkušenosti, aby se s tou váhou poprali. Velká skla se vsazovala do rámů až na místě, malá okna přijela už hotová.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

A tady už je zmíněné ložnicové okno namontované tam, kam patří.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Takhle vypadá celý dům po 2,5 dnech tvrdé práce. Montáž opravdu zabrala celou středu, čtvrtek i půlku pátku.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Abychom okna ochránili přes zimu, vyrobil pan Fojtík už předem kovové stříšky a ze všech stran rámy oblepil polystyrenem. Až se bude dělat finální fasáda a zateplení, tak se stříšky i tento tenký polystyren samozřejmě sundají.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Zvenčí mají okna povrch z eloxovaného hliníku.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Zevnitř je světlounké dřevo. Musím říct, že se nám ta okna líbí – jak celkový vzhled, tak i detaily jako kliky a tak. I pan Fojtík a stavební dozor říkali, že ten výrobek je dokonalý, že holt ten Internorm za své šílené ceny přece jen dělá pěkné věci.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Od Internormu jsme vzali i hliníkové dveře v minimalistickém designu. Změnili jsme původní plány a nakonec je nainstalovali zároveň s okny. Normálně se doporučuje dávat dveře až na závěr, aby se během stavby nepoškodily. Ale ty naše zůstanou celou dobu zavřené a veškerý materiál se bude nosit garáží, takže jsme montáž riskli.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Ale abych Internorm furt jen nechválil – ti borci jedno chodbové okno vůbec nedovezli! Nestalo se to při montáži v Rakousku, ona ho česká strana úplně zapomněla objednat! To znamená, že okno dovezou až v únoru… Do té doby bude otvor zabedněný sololitem. Šlendrián se holt najde všude!

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Ještě k té předsazené montáži. To je velký hit posledních let; většina těch, co staví nízkoenergetické či pasivní domy, se snaží okna předsadit. Co to znamená? Jde o to, že okna jsou jaksi vystrčená ven ze zdi a montují se na nosné kotvy. Tady to vidíte na příkladu dvou malých okének v koupelně a toaletě.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Takhle vypadá klasická montáž – okno zasazené do zdi. Celý teplotní přechod z venkovních -10 stupňů na interiérovou teplotu se odehraje ve zdi, která se tím ochlazuje.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

A takhle vypadá předsazená montáž – okno posunuté do roviny izolace. Teplotní přechod se odehrává v izolaci (v našem případ v polystyrenu) a zeď sama se tolik neochlazuje.

Klasická montáž oken - do zdi

Předsazené okno koupelny.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Detail ukotvení na ocelových L profilech. Všichni mě ubezpečují, že ty kotvy okna v pohodě unesou. Musím říct, že montážníkům Internormu věřím – mají s předsazenou montáží velké zkušenosti a celkově pracovali dost precizně.

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

A takhle to teď vypadá v obýváku. Teď už tu bude teplejc – a pak už snad přijdou jen samá pozitiva a sociální jistoty!

předsazená montáž oken dřevohliníková okna Internorm

Skřeky (8)

 1. Tomas napsal:

  Dobry den Martine, okna vypadaji fakt pekne, ta cena tedy jeste lip :-( Jakou mate celkovou plochu oken? Pak jsem se chtel zeptat jeste na dalsi doplnky oken. Nekde jste psal, ze budete instalovat venkovni rolety a site do oken – to nebude delat Internorm? Od koho berete tyto doplnky?
  Preju uspesne dokonceni v pristim roce. Tomas

  • admin napsal:

   Dobrý den, cena je dšsivá, nejsem si jistý, že bych do toho znovu šel, ale řekněme, že ten produkt je dobrý. Sítě proti hmyzu přivezli taky, vypadají prakticky stejně jako okna, stejné rámy z eloxu, ale prozatím je uložili do skladu, protože nemá smysl je teď montovat. Stejně tak se sítě mají sundavat i na zimu. Vnější rolety žádné nemáme, to jsme nikdy nechtěli a doufáme, že nám ani chybět nebudou. Velké okno dole je dost zastíněno stromem a budoucí pergolou, jiná okna jsou buď krytá přesahem střechy nebo prostě nepředstavují problém. Uvidíme. Ještě nikdy jsme se v ČR nesetkali s tím, že by nám bylo horko, tradičně řešíme spíš problém se zimou. Uvidíme, no.

 2. Tomáš Procházka napsal:

  Dobrý den,

  jsme ve stejné fázy výběru oken a dodavatele pro náš PD. Internorm se nám také moc líbí a finančně na něj dosáhneme, takže jsme v podstatě již rozhodlí. Jen se chci zeptat – okna budou také osazována do izolace. Díval jsem se že u Vás byla montáž na ocelové kotvy. Jeden dealer z Moravy montuje pouze na nějaké kompozitní uhlíkové kotvy – výrobce prý Prefa Brno. Tvrdí že u ocele se musí detailně řešit následné precizní zaizolování ocelové kotvy, neboť může dojít v zimních měsících ke kondenzu na kotvě a vznik tepel. mostu který samozřejmně nechceme. U uhlíkových kotev tento problém odpadá – jsou nevodivé. Nosnost mají stejně jako ocel. Cena je za materiál cca. o 50% dražší / rozdíl jen cca. 3.000,– kč/, ale s jistotou. Nabízel Vám prodejce také tuto variantu? Prý je to u Internormu standardem. Tak se chci zeptat jaké máte zkušenosti popř. doporučení jestli si máme připlatit za jiný materiál.

  Další dotaz – z fotek na předsazenou montáž vidím že už máte nalepenou venkovní pásku na ostění – ale není tam ještě pěna. Tzn. již se nebude dávat a fasáda se přirazí jen k oknum? Prodejce z Brna mi vysvětloval že se nejdřív nalepí interiérová páska poté se musí přijed se zateplovacím systémém k oknům a kolem okna se nechá 10mm po obvodu mezera, poté přijedou z firmy znovu pracovníci, nalepí exteriérovou pásku a dopění spáru a dolepí pásku na PS a až poté se dodělá z PS ostění kolem oken. Tak teď nevím co je dle norem OK. Řešili jste nějak tento detail po osazení oken? Druhý postup se mi zdá více bezpečnější z důvodu zkoušky na BDT. Jen přiražený PS do rámu okna není nikdy na 100% těsný si myslím, ale nevím.

  děkuji za odpověd a přeji ať okna dobře slouží.

  S pozdravem

  Pavel Stryja

 3. Dana Nováková napsal:

  Dobrý večer,
  máme vybrána okna Internorm, vystavěné otvory na okna a dveře a čekáme na zaměření. Projektant ale chce, aby bylo omítnuté ostění před zaměřením.Když se dívám na Vaše fotky,zdá se mi,že ho nemáte omítnuté.Jak jste prováděli zaměření?
  Připočetli jste tlouštku omítky k zaměřeným otvorům?
  Díky za odpověď.
  Dana Nováková

  • admin napsal:

   Ano, bylo to bez omitky, jeji tloustka se pripocetla. Oni pak maji docela pruznost, prizpusobit velikost otvoru skutecnemu oknu…

 4. Martin Řezníček napsal:

  Dobrý den,
  všiml jsem si, že v 2. patře v ložnici máte okno rozdělené na fixní a otvíravou část. Rád bych se zeptal, jak plánujete danou fixní část umývat? S manželkou vedeme neustálý boj ohledně umývání fixních částí oken v 2. patře, kde není přístup z balkonu/terasy. Jsme ve fázi návrhu oken, já jsem pro fix, ale zase musím uznat, že si mytí oken taktéž nedovedu dost dobře představit.
  Děkuji za reakci.

 5. Pavel Paška napsal:

  Dobrý den, pokud někdo hledá systémy na předsazenou montáž, tak se na nás může obrátit. Více na http://www.montitech.eu
  S pozdravem Pavel Paška

 6. Kouzelnik napsal:

  Dobry den,
  chtel jsem se zeptat jestli okna byla celou sirkou predsazena, nebo castecne zapustena v cihle? Chystame se na stavbu z VPC a take Internor okna. Nechal jsem si nacenit okna od AB interier a Rublic.. a svete div se.. rozdil byl skoro 200tis kc !!!!! od AB tedy nebrat nic !

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.