Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Přízemí vyzděno

Po dvou týdnech jsme se dostali na stavbu a vidíme, že borci mezitím vyzdili první patro!

Pozorné oko napočítá 12 dvanáct šárů neboli řad cihel. Každá cihla VPC má výšku 24,8 cm, k tomu 0,2 cm lepidla, celkem je tedy vyzděno přesně do výšky 300 cm nad desku. Stropy v přízemí budeme mít 285 cm vysoké. Chtěli jsme o trošku víc než standardních 260 čísel, hlavně kvůli pocitu vzdušnosti.

Zdivo VPC

Pohled z opačného, severozápadního rohu. Vpravo vidíme dvě okénka toalety a malé dolní koupelny. Zelené okno vlevo patří vstupní chodbě a tu nezdravou barvu má proto, že tam skladujeme extrudovaný polystyren pro zateplení základů.

VPC, 1. nadzemní podlaží

Překlad velkého okna v obýváku (délka 6,9 m) tvoří ocelové íčko, které je uprostřed zpevněné ocelovým sloupem.

Velké okno v přízemí

Detail překladu a sloupu.

Ocelový překlad

Ukotvení sloupu. Ocelovou konstrukci ještě zakryje podlaha. Sloup bude zvenčí schovaný za konstrukcí okna, ale zevnitř bude samozřejmě vidět. Plánujeme ho natřít matnou černí.

Ukotvení sloupu

Překlady kratší než 3 m se dají řešit standardním jednodílným prvkem ze systému Sendwix. Je to takovéhle účko a KM Beta ho dodává v osmi délkách.

Překlad okna Sendwix

Takhle vypadá ten samý překlad v nákresu od KM Bety. Mimochodem, nejdelší 3metrová verze váží pěkných 377,5 kg.

Sendwix KM Beta překlad

Jeden ze stromků se nám tu trošku pere se stavbou, budeme mu muset jemně zastřihnout větve. Pro zajímavost, je to Prunus cerasifera Nigra – myrobalán červenolistý. Opravdu doufám, že se ho podaří udržet při životě.

Stromy u domu

Pan Fojtík sice staví precizně jako vždycky, ale problém se přece jen najde. V krycí betonové vrstvičce na desce se objevily takovéhle pukliny. Pan Fojtík předvídal, že tam budou, je to prý normální věc. Je to dané tím, že jsme na tuto vrstvičku použili jakýsi beton 400, který je tzv. mastnější, tedy obsahuje více cementu. Normálně se pro tyhle účely používá beton 300, který je řidší a pukliny u něj tolik nevznikají. Čtyřstovku ale projektant předepsal proto, aby unesla velkou zátěž našich zdí a opěrného sloupu u okna.

Praskliny v betonu

Stavební dozor souhlasil, že praskliny jsou normální, ale přesto je nechal zamazat cementovým mlíkem. Teď v létě prý tyhle praskliny nepředstavují žádný problém, ale kdybychom stavěli před zimou, mohla by voda vniklá do puklin zmrznout a vytlačit vrstvičku betonu nahoru. Takže mlíko to jistí. Pak to vypadá nějak takhle.

Pukliny v betonu

Skřeky (3)

 1. Andrew napsal:

  Myslím, že zatím vyzdili jen přízemí. Ale jde jim to pěkně.

  • admin napsal:

   Máte pravdu, už jsem z toho zblblý, protože s firmou pořád mluvíme o 1NP, prvním nadzemním podlaží. Přejmenovávám.

 2. Filip napsal:

  Perfektní porodní album domku… Jelikož mám v plánu stavět na vlas stejným postupem hltám každou kapitolu a jsem neskutečně vděčný za jakýkoliv podnět!!! Jen se mi zdá, že při precizní práci stavební firmy a celkem promyšleném projektu není moc promyšlené to ukotvení sloupu, respektive ty 4 díry v izolaci… Pokud tam nebyl kotevní přípravek, který jsem na fotkách neviděl…

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.