Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Venkovní dlažba Best

I když uvnitř ještě zdaleka není hotovo (chybí podlahy, dveře, kuchyně), tak nějak jsme se jali upravovat okolí domu. Nechceme totiž hyzdit veřejný prostor tím, že by staveniště vypadalo ještě celé měsíce jako po válce. Takže jsme se v červenci vrhli na venkovní dlažbu a tzv. zpevněné plochy.

Na tomto pohledu shora je vidět, jak jsme zpevněné plochy plánovali. Okolo celého domu je chodníček o šířce 48 cm (šířka = 4 kostky a obrubník). Na severní straně je širší (cca 1,1 m) chodník ke dveřím, na východní pak vjezd do garáže. Schod na terase má stejnou šířku jako chodníček okolo fasády.

Zpevněné plochy kolem domu

Původní projekt stanovil, že dlažba bude z řady Best Archia. Na vjezdu do garáže měla mít „pojezdovou“ tloušťku 80 mm, na méně namáhaných plochách by mohlo být vzhledově stejné, ale levnější Best Korzo, které má tloušťku jen 40 mm.

Best Archia přírodní

Složitý klad Archie ze 4 různě velkých kamenů nás ale pořád tahal za oči, cítili jsme, že to se k našemu jednoduchému domu nehodí. Proto jsme se nakonec rozhodli přejít na nejjednodušší možný tvar – krychličky Mozaik od Bestu. A to v přírodní šedé barvě, protože dnes tak populární karamelové barvy opět nedávají s naší fasádou smysl. Ilustrační obrázek níže je zbytečně pestrý, protože na něm firma Best předvádí různé druhy povrchu (standard/urbia/metropol). My jsme chtěli nejhladší verzi standard.

Best Mozaik přírodní

A takhle kladení začalo. Vidíte úzký chodníček okolo domu. Vnitřek tvoří kostky Best Mozaik, obrubník je Best Linea. Krajnice Linea o šířce 8 cm se nám líbila víc než častěji používaný, ale velmi úzkýParkan.

Dlažba Best Mozaik a Linea

Chodník od branky ke vstupním dveřím se pozvolna zvedá, aby u dveří nemusel být schod (připravujeme se na dobu, kdy mě konečně srazí kamion a budu na vozíku). Zde jsme se bohužel nechali přesvědčit k tomu, abychom kraje udělali z palisád Best Premium, protože tím se tu tradičně řeší výškové rozdíly. Brzy se ukázalo, že to byla blbost. Okolní terén jsme stejně dorovnali zeminou, takže tam takový výškový rozdíl není a nebylo asi třeba to řešit palisádami. Místo nich tam mohl být obrubník Linea jako všude jinde. Na těch palisádách mi vadí, že jsou trošku oblé, takže k těm vnitřním kostkám nejdou tak dobře jako hranatý obrubník. No ale to už jsou takové přehnané stesky člověka, který ten vzhled asi moc prožívá. Celkově je to OK.

Best palisáda Premium chodník ke dveřím

Tohle jsem měl na mysli. Oblá palisáda a hranaté kostky – nee.

Palisáda Best

Tady u kulatého rohu baráku jsme udělali chybu – začali jsme tu vytvářet hranatý roh. V tomto okamžiku jsme se ale zarazili, našli v katalogu Bestu, že v řadě Linea se dělají i oblé obrubníky, a dali jsme je tam.

Obrubník betonový Linea

Zde už je to samé místo s kulatým rohem. Je to asi lepší.

Obrubník Best Linea

Vyplněno kostkami. Kulatý roh znamenal samozřejmě těžší řezání. Lidi od pana Fojtíka byli naštěstí velmi ochotní. Na začátku se ptali, jestli nám bude stačit normální štípání nebo jestli budeme chtít přesnější (a dražší) řezání na místě. Samozřejmě jsme museli sáhnout k řezání. Dám pak vědět, kolik to celkem stálo.

Dlažba Best Mozaik

Chlapi pak dlažbu prosypali pískem a celé to udusali tzv. žehličkou.

Dlažba pískování žehlička na dlažbu

Udělali jsme rovnou i vjezd z ulice (na přání Klánovic červený jako vjezdy stavěné městem) a opravili jsme část chodníku, kde jsme předtím měli provizorní vjezd těžké techniky. Byl bych opravil i víc, protože mám rád věci v perfektním pořádku, ale přece jen by to bylo moc velké vyhazování peněz. Metr asfaltu nás od firmy vyšel na 960 Kč plus daň (kompletní cena včetně likvidace starého asfaltu a kopání) a tyto peníze bych vydával čistě na cizím, obecním pozemku. Jednou to Klánovice stejně samy předělají na zámkovou dlažbu, jako už to udělaly na druhé straně naší zahrady.

Vjezd do garáže dlažba Best

No a to je k dlažbě zatím všechno.

5 komentářů

 1. hurri napsal:

  Taky plánuju vozík a proto nechápu ten schod na terasu…
  Jinak souhlas se vším a líbí se mi to.

  • admin napsal:

   No jo, ale jak to vyřešit jinak? Schod je tam pro to, aby člověk při překročení rámu okna dokročil naprosto pohodlně a „nepadal“ dolů. Kdyby tam schod neměl být, tak by se musela zvednout celá terasa, a to jsme rozhodně nechtěli. Strašně nemáme rádi ta zvýšená terasová pódia, co si lidi dávají do zahrad, zvlášť když jsou masivní – to vypadá jak zahrádka nějaké levné hospody. Vždycky jsme věděli, že terasa musí být položená na úrovni trávníku. ALe samotný dům zas takhle nízko mít nechceme, i když se to dnes často dělá. Ona voda je přece jen prevít.

 2. Na kolik tedy celá pokládka vyšla, včetně řezání?

 3. Dlažba vypadá pěkně a zároveň decentně. Je ale něco, co byste teďka po pár měsících měnili? Děkuji.

 4. alan napsal:

  Místo palisády jste mohli použít i plech
  http://m.imgur.com/DBFhliZ

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.