Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Designová světla – první setkání

Minulý týden jsem se na Vinohradech a pak i u nás v Klánovicích setkal s fascinujícím chlapíkem – panem Hynkem Medřickým, českým guru přes designová světla. Má prodejnu v Sázavské 32 a e-shop na www.design-light.cz. A musím říct, že jsem se do jeho světel zamiloval a že jsem se od něj i něco naučil.

Protože sám se točím kolem focení a natáčení, vím, že při vytváření atmosféry je nejdůležitější světlo. Můžete kupovat drahý nábytek, můžete ladit barvy nebo třeba nasadit mňamózní tapety z lavmi.cz, ale vaši životní pohodu stejně nejvíc ovlivní dopadající (nebo naopak nedopadající) světlo. Takže do světla chceme jít naplno a klidně si necháme poradit od někoho zkušenějšího.

Například tohle je model Luxury Pure od Ingo Maurera. Zaručená produkce několika tun atmosféry na hodinu. Přijde jako hlavní světlo do obýváku. Potřebuje prostor (svítidlo samo má 180 x 180 cm) a pokud možno i vyšší strop. V tlumeném stavu dovede udělat emoce jak v japonské modlitebně, ale když jede naplno, prosvítí cimru jak blázen – však má taky 500wattový zdroj. Značky jako Artemide nebo Ingo Maurer se nám líbí i proto, že umí poskytnout opravdový světelný výkon. Ty naše dosavadní 60wattové blikačky z Ikey mi už opravdu lezou na nervy.

Ingo Maurer Luxury Pure

Od pana Medřického si necháme zpracovat kompletní projekt světelných scén a tak. Ale už při úvodních pohovorech jsem pochytil dost rad a názorů.

Zásady pro osvětlení interiéru

1. Nepřehánět to s bodovkami. Národ má v poslední době ve zvyku všude věšet bodová světla (spoty) a řešit jimi koupelny, kuchyně, chodby a dokonce už i obýváky (s hanbou přiznávám, že v kuchyni jsme s nimi počítali taky.) Bodové reflektory ale mají svůj konkrétní účel – třeba vyloupnout baletku na scéně nebo ozářit konkrétní umělecký artefakt na zdi – a když se použijou pro obecné svícení, tak to není ono. Bodovky dělají divnou světelnou scénu – strop tone ve tmě a zdánlivě na vás padá, ve střední výšce a ve výšce očí se oko taky nemá čeho chytit, jen dole v místě dopadu to vytváří přesvětlený kruh světla.

2. Správně rozložit druhy světel podle fází dne. Zářivkové světlo se silnou modrou složkou vás ráno nakopne, ale když ho na sebe perete i večer v koupelně, kazíte si spánek. Večer je potřeba se pomalu tlumit klasickým žárovkovým světlem a posilovat žlutou a červenou část spektra. A v noci už je červená vůbec nejlepší. Proto například na toaletu dáme k zemi červená monochromatická světýlka, která vás při delší noční návštěvě nerozhodí jako brutální bílé světlo ze stropu.

3. Co nejvíc světel tlačit dolů, na stěny a k podlaze. Nejpříjemnější relaxační atmosféru dělá světlo zespoda. Takže do rohu obýváku hodíte na zem světelného hada, ke křeslu si přistavíte příjemnou lampu na čtení a ve třetím bodě místnosti rozsvítíte další malé žluté světélko a máte relaxační ráj. Viděl jsem to na vlastní oči, věřte mi.

Světelný had Artemide Boalum.

Artemide Boalum

4. Znát správné světlo pro každou životní situaci. Všichni asi znají světlo nad jídelní stůl, které podporuje chuť k jídlu. Ale pan Medřický mi ukázal i speciální lampu, která umí třeba rozjiskřit sklenky na stole, takže si hned připadáte jak na výjimečné rodinné události či hollywoodské svatbě. A to nemluvím o světlech ke koupelnovým zrcadlům. Jsou boční zářivky, se kterými se dobře oholíte, ale nebudete se sami sobě líbit. Jsou žárovky, která vám budou při líčení lichotit (proto je taky používají maskéři hereček), ale možná vám s nimi ujedou barvy make-upu, což se projeví na denním světle.

5. Všude stmívače. Stmívání světla udělá s atmosférou nejvíc.

6. Ke všem zářivkám předřadníky, které zkultivují náběh světla.

Takových tipů jsem dostal desítky – světlo je prostě věda, a to se mi hrozně líbí.

Další pěkné světlo od Ingo Maurera – tohle se jmenuje Zettel Z, Cedulka. Plánujeme ho do pracovny, protože ta bude taky taková psací. Má na sobě 31 potištěných a 49 čistých listů průsvitného japonského papíru, na kterých jsou napsána haiku, milostné vzkazy ve francouzštině, ale třeba i recept na italské noky. Na volné papíry si můžete sami napsat, co chcete. Zdroj 250 W.

Ingo Maurer Zettel

Po zajímavost – speciální italská edice cedulek od Ingo Maurera. My si asi vyrobíme edici česko-maďarskou.

Ingo Maurer Zettel Z Viva Italia

Jako takové základní svítidlo do chodby se nám líbí Artemide Cabildo. Vypadá skvěle, když se jich v místnosti zřetězí několik. Což v chodbách uděláme. Max. 300 W halogen, stmívatelné.

Artemide Cabildo

Tohle je Artemide Pirce – mělo by přijít do ložnice. Zdroj 300 W halogenová žárovka.

Artemide Pirce Soffitto

Artemide Nur – ideální nad jídelní stůl, hlavně kvůli charakteru světla. Tahle 55cm verze má halogen 205 W.

Artemide Nur Gloss

Artemide Surf – Silné nepřímé světlo, které přijde do kuchyně. Tohle světlo se nedává kvůli atmosféře, ale kvůli nekompromisnímu výkonu. Produkuje rozptýlené denní světlo bez stínu, takže si vidíte i pod ruce do dřezu. 2 x 80 W úsporná zářivková trubice, světelný výkon odpovídající 9x 100 W žárovce.

Artemide Surf

Artemide Talo – Světlo na schodiště. 150 cm, nástěnná varianta, 80 W úsporná zářivka, světelný výkon odpovídající 4,5x 100 W žárovce.

Artemide Talo světlo na schodiště

Tahle velká světla jsou docela fajn, ale ještě lepší jsou vtipné stolní lampičky od Maurera nebo Artemide. Na ty snad dojde někdy později!

Zkrátka a dobře, světla jsou nádherná věc. Kdybych se jmenoval Petr Kellner, dal bych si takové krásné věci klidně i na záchod. V praxi se budeme muset asi smířit s tím, že se Ingo Maurer a Artemide použijí jen někde jako koření. Ale i tak se na to těším.

Skřeky (10)

 1. Dejva napsal:

  Stmívání a scény řeší pěkně Philips Hue – bude to prodávat Apple někdy od března – viz Store:

  http://store.apple.com/cz/product/HA779ZM/A/s%C3%AD%C5%A5ov%C3%A1-led-%C5%BE%C3%A1rovka-philips-hue-%E2%80%93-startovn%C3%AD-sada

  Jde to ovládat iPadem a iPhonem – přednastavené scény, ale i custom nastavení barev… ovládací prvek se dá do routeru a pak se kupujou jenom žárovky… Je to sice zatím celkem drahé, ale vypadá to dobře

  • admin napsal:

   Hm! Za tuhle inspiraci vážně dík. Díky vašemu linku jsem začal procházet celý eshop a vidím tam i další super věc – spínače WeMo, přes které lze na dálku ovládat prakticky jakýkoli spotřebič. Vypadá to, že spousta funkcí chytrého domu se nakonec dá mnohem levněji vyřídit přes iPhone. Těším se, co budoucnost přinese!

 2. Kfl napsal:

  Bezva, moc diky za odkazy a fotky. Td zase nebudu cely Vanoce delat nic jinyho, nez resit vymenu svetel v celym baraku :))).

  • Kfl napsal:

   Jeste jsem si vzpomnel, ac to asi nebude uplne relevantni, na obchod Rendl Light Studio. Neuveritelny vyber, kvalita slusna a ceny sice ne lidove, ale prijatelne. Tak jen kdyby uz nebylo kde vybirat ci brat :).

   • admin napsal:

    Máte pravdu, Rendl je dobrý, je to konkurent Medřického. Mají širší sortiment, takže se tam vyberou i nějaká levnější světla. Uvažujeme o tom, že bychom tam pořídili třeba svítidla do garáže a tak.

 3. Vít Blaha napsal:

  Zdravím, kdysi před mnoha lety jsem vám ještě pro plánovaný dům v Černošicích nabízel světla, teď občas juknu na váš web jak pokračujete s domkem a vidím, že světla už máte vyřešena :-)

  V každém případě jste v dobrých rukou. Pan Medřický je jednak odborník a jednak velmi slušný a korektní člověk. Tak ho případně ode mne pozdravujte.

  Pár dalších fotek pro inspiraci Barrisolem na našem webu:

  http://www.helios.cz/osvetleni-interieru/fss/?offset=all

  a jedna z instalací, které jsme dělali v Praze na Smíchově:

  http://www.helios.cz/reference/watch-de-luxe-klenotnictvi/

  • admin napsal:

   Pane Bláho, vzpomínám si! Koukám na váš web a jsou tam úžasné kusy! Tak to my klidně něco vezmeme od vás. Zatím budeme mít jen vývody, samotná svítidla se budou pořizovat až na jaře a je jedno, jaká tam dáme. Ty hlavní kousky od Maurera bych asi opravdu vzal od pana Medřického, ať taky využijeme té slevy, ale u vás se mi strašně líbí prakticky všechno od Modoluce (Atollino, Futura), ale taky třeba Ledissimo. Já za vámi vyrazím a nějaký kšeft taky uděláme!

 4. Vít Blaha napsal:

  Pane Jaroši, zdravím a děkuji. Pokud by vám to nedělalo problém, chtěl bych požádat o e-mail. Jezdím často do Prahy, mohl bych se případně zastavit, tak abychom nemuseli komunikovat přes komentáře… Na mne je blaha@helios.cz

 5. Marek Mikulka napsal:

  Alternatíva.
  Komplexné riešenia osvetlenia LED technologiou.
  https://www.facebook.com/svetelnestropy?fref=ts

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.