Když už tak betonujeme střechu, zeptal se mě pan Fojtík, kam chceme umístit satelitní anténu. Automaticky jsem odpověděl, že na střechu – ale jak se ukázalo, není to vždycky dobrý nápad.
Satelit u nás potřebujeme, protože žena a děti oblibují maďarské programy jako M1, M2 či Duna TV. Na webu Parabola.cz jsem našel, že státní maďarské televize se letos přesunuly na satelit Eutelsat 16A, který vysílá s orientací 16° východ.
I když potřebná anténa není žádný obr (80 cm stačí), stejně jsem ji chtěl schovat na střechu, aby vzhledově nerušila. Pan satelitář, dobrý soused z Benešova, mi ale poradil, abych to nedělal. On že nám ji na střechu klidně dá – chtějí to tak všichni a ono to ty dva roky záruky vydrží, takže on s tím nemá problém. Ale mezi náma, na ploché střechy se ta anténa kotví těžkými betonovými dlaždicemi – a ty tu střechu pomaloučku, ale jistě ničí. Zvlášť když je tam tepelná izolace z polystyrenu (jako u nás), tak si ty betonové špalky časem sedají a propadají se do relativně měkčích vrstev pod sebou. Stačí pár milimetrů a zhorší se geometrie antény a signál – a navíc je to zásadně špatně pro izolaci. Natož vést kabel střechou a vrtat kvůli tomu díru do betonu. Mnohem bezpečnější je dát anténu na boční zeď a smířit se s tím, že to holt nebude taková paráda.
Mám tyhle tipy z praxe rád – a v tomhle případě u nás samozřejmě zvítězí funkčnost nad designem. I když to znamená, že anténa nakonec asi přijde blízko balkónu v 2NP. To jsou ty věci, které vám žádný architekt do svých vymazlených vizualizací nenakreslí, ale které si život stejně prosadí.
Antény na střeše bych se nebál, např. polystyren EPS 200 S je určen pro trvalé zatížení v tlaku max. 3600 kg/m2 při deformaci < 2%…
Jo a průchod pro kabel by též neměl být problém, stejně tam asi bude otvor pro odvětrání kanalizace. Já vedle zabetonoval ještě jednu tenkou trubku pro kabel, nahoře se dají dvě kolínka o 180st., aby tam nepršelo, a je to.
Dík. Tohle je na webu fakt úžasný, že se toho člověk tolik doví a tak efektivně. Děkuju.