Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Návrh kuchyně – první pokus

Posledních pár nocí trávím velmi vzrušujícím způsobem – totiž navrhováním kuchyně. Objednávat ji sice budeme nejdřív za rok, ale představu chceme mít co nejdřív, aby už v projektu byly správné rozvody a tak vůbec.

Jeden z návrhů vytvořených pomocí Google Sketchup

Návrh kuchyně - horní pohled

Co se vaření týče, já umím jen kakao a u toho bych také rád zůstal. Bea toho umí víc a celkově vaří výborně, ale ne moc ráda. Takže na kuchyň nemáme žádné zvláštní nároky. Neměla by zabrat moc místa, ale měla by být kvalitně provedená a pokud možno i slušně vypadat. Bea si přála, abychom neměli takovou tu klasickou sestavu, kde stojí nerozborná řada spodních skříněk proti stejně nerozborné řadě skříněk horních. Toužilo se po nějakém tom rozbitějším tvaru, zejména po samostatném bloku vysokých skříní.

Nejdřív jsem se sháněl po vhodném prográmku. Z diskusí jsem viděl, že lidi nejvíc používají KitchenDraw, dále ikeácký plánovač a pak program německého výrobce kuchyní Alno. S tím Alnem jsem si trochu hrál. Musel jsem ho složitě spouštět na starším počítači, protože má nějaký problém s Win 7 64b a ani režim kompatibility mu nepomohl. Ale jinak to nebylo špatné. Alno pro mě bylo užitečné hlavně v tom, že jsem okoukal reálné velikosti a návaznosti různých typů skříněk. Ale pak jsem se stejně vrátil ke starému dobrému Google Sketchup, ve kterém už dělám prostě všechno.

Byl jsem se taky podívat u profi návrhářů ve velkém studiu Sykora Home vedle Sazka areny. Sykora chce za návrh 4000 Kč (když si jej chcete vzít domů), kteréžto peníze vám pak odečte z ceny, pokud si kuchyň necháte udělat u něj. To je docela rozumný přístup, ale já jsem toho zatím nevyužil. Paní mi tam na první pohled „zlegalizovala“ můj návrh a víc mě zatím nezajímalo. Je ovšem klidně možné, že kuchyň u Sykory jednou objednáme, značka působí solidně.

Na kuchyň máme západní stranu obývacího pokoje, kde hlavní stěna má 4,75 m, kratší ramena pak 2,25 a 2,65 m. Řešil jsem zatím jen hrubý tvar kuchyně a rozmístění spotřebičů. Přesné rozložení zásuvek a všelijakých těch vychytávek ještě není aktuální, to se dodělá později. Jo a barvy samozřejmě taky nemají s konečnou verzí nic společného. Teď mi jde čistě o přívod vody, elektřiny apod.

Verze 1 – Klasika

Návrh kuchyně - Klasika
Návrh kuchyně 3D - Klasik

V téhle verzi se skříňky táhnou při zdi, což je samozřejmě nejjednodušší a prostorově nejúspornější. Designově to není žádná hitparáda, ale co už. Okno by se samozřejmě dalo spíš doleva, pokud ho úplně nezaslepíme.

Verze 2 – Pan Pultík přichází

Vizualizace kuchyně 3D - verze 2
Vizualizace kuchyně 3D - verze 2

Tato verze zavádí prvek širokého pultíku. To samozřejmě opticky ukrajuje více místa z obýváku a má to i jiné mouchy, ale je nám to sympatické. Bee se líbí, že by při vaření nestála zády k masám.

Verze 3 – Pultík trošku jinak

Plán kuchyně - verze 3
Plán kuchyně - verze 3

Tahle varianta sice vytváří jedno úzké místo, ale docela se nám líbí. Mimochodem, ten oblý rám kolem vysokých skříní je samozřejmě ze sádrokartonu, to samé i podhled na stropě. Sykora umí ohnout pracovní desku do oblých rohů, což už je na obrázku naznačeno.

Zvažovali jsme dalších asi 15 návrhů, ale byly většinou ještě hroznější…

Skřeky (4)

 1. Viktor napsal:

  Ahoj Martine,
  stavíte krásný domek a cítím s tebou. My zrovna ten náš již nějaký pátek upravujeme k obrazu svému ( je to bývalá škola z roku 27 kousek od Mnišku pod Brdy). Kdyż tak koukám na návrh kuchyně nedá mi to se nezeptat, to co mně na současných kuchyních spojených s obývákem nejvíce vadí je hlučnost kuchyňských přístrojů. Když si vychutnávám oblíbený film a někdo v kuchyni zapne mixér, pustí myčku, zapne rychlovarnou konvici, nebo horkovzdušnou troubu je to hrozný rámus. My jsme se nakonec vrátili k názoru našich předků, že kuchyň se má dát zavřít aby „personál nerušil zábavu domácích. “ Budete to nějak řešit?

 2. Vláďa napsal:

  Dobrý den,
  Váš web je opravdu super, vše hezky rozepsané, nafocené. K návrhu kuchyně bych Vám chtěl doporučit program KitchenDraw, který je opravdu všestranný , je zdarma a umí výsledný návrh vykreslit realisticky ve 3D. V dalším pokračování držím palce :)

 3. Martina Hepnerová napsal:

  Můj skromný návrh je, ať investujete pár tisíc do architekta za návrh interiéru – kuchyně a koupelen. Získáte nezávislý pohled na věc, v kuchyňském resp. koupelnovém studiu vám často doporučí jednoduše to, co jim nejvíc vynese, a s designem a účelností to nemá moc společného.
  Takový návrh kuchyně má své praktické zákonitosti. Jídlo se nejdřív vyndá z lednice, pak se myje, krájí, vaří, servíruje. Je nemilé, když se u tohoto procesu musí moc běhat nebo na něj chybí prostor, i když je kuchyně ve skutečnosti velká. Co třeba výškové členění pultu? Chytře se tím skryje „pracovní nepořádek“ při pohledu z obýváku. Myčka vedle dřezu a v bezprostřední blízkosti šuplíky a skříňky na nádobí, příbory, hrnce.
  Kabely a vodovodní trubky se dají prodloužit/ zkrátit, ale odtah digestoře může dělat neplechu…
  Dávat troubu vedle lednice není zrovna moc košer, i když to třeba hezky vypadá. Atd, atd.:-)

  • admin napsal:

   Dobrý den, i v tomto případě máte pravdu, ale musím říct, že úplně tou ideální učebnicovou cestou to prostě udělat nemůžeme. Vím, že interiérového architekta nechceme, protože už jsme unavení tím, že bychom zase někomu vysvětlovali, co máme rádi a co ne, a pak to stejně hodně upravovali… To si to radši uděláme sami. Však tu bitvu tady sama uvidíte. Teď jsme měl na mysli celý interiér, který opravdu nikomu zadávat nebudeme. V případě koupelen si to taky nahodíme sami, respektive už jsme si to nahodili, s kuchyněmi je to tak něco mezi. Vytvořili jsme si pár vlastních představ, ale taky pracujeme s jedním architektem z Hanák Fóra v Čestlicích – není to běžný prodejce kuchyní, ale skutečný architekt. Bylo pro nás velké zadostiučinění, když jeho návrh č. 1 byl zcela identický s návrhem, který jsme si sami udělali asi před půl rokem – a to k němu došel zcela nezávisle. Ale od té doby jsme to ještě zjednodušili. Snad už brzy bude vizualizace, abych tu sem o tom mohl napsat extra článek. Ty ergonomické zásady kuchyně a všelijaké ty trojúhelníky činností známe, ale víte, jak to chodí – při nejlepší vůli to nemůžeme trefit perfektně, protože je vždycky něco za něco. Naplníte jednu zásadu, ale tím si narušíte jinou věc… Kdybychom mohli dát na kuchyň 30 metrů vlastního prostoru, asi by se to dalo udělat perfektně, ale s tou naší jednou stěnou a dvěma ramínky to nezvládneme. Nebo člověk musí obětovat vzhled, což se vám taky vždycky nechce. Typický příklad – ta trouba vedle lednice. Lidová moudrost opravdu říká, že to není košer. Všichni lidi z kuchyňských studií, se kterými jsme mluvili, tvrdí, že to v praxi není problém. My sami jsme přesně to samé měli 8 let v bytě v Benešově – troubu vedle lednice – a nikdy jsme neměli nejmenší problém, respektive ani nevíme, podle čeho bychom ho měli poznat. Jestli byla nepatrně zvýšená spotřeba lednice? Nevíme, těžko říct, ve finálním účtu je to neviditelné, zvlášť když opravdové horko pár centimetrů od trouby bylo tak 30 minut týdně. Ale dobrá, řekněme, že bychom chtěli tu lidovou moudrost dodržet a dát troubu dál od lednice. Protože trouba má být vysoko, znamená to, že budete mít v kuchyni minimálně dva bloky vysokých nebo vyšších skříní (lednice je taky vysoká). A už jsme u konfliktu se vzhledem – ty dva vysoké bloky se nám tam prostě nevcházejí nebo nelíbí. Kdyby byla trouba v jednom bloku s lednicí, ale oddělená třeba vysokou potravinou skříní, tak zase bude trouba v nevhodné poloze na kraji… Prostě všechno souvisí se vším a ideální kuchyně existují jen v časopise Dolce Vita, kde jsou ovšem také jen kašírované v nereálně velkých prostorách… Dřív jsem si myslel, že v tomhle domě uděláme všechno tak, jak to má být, ale nakonec vidím, že bez kompromisů to nejde…

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.