Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Terasa z ipe

V červnu po 2 měsících čekání dorazily z Brazílie fošny dřeva ipé (ipe), kterému se familiárně říká též brazilský ořech alébrž lapacho. Bylo tedy možno přikročit k dobudování terásky před domem a dodělání lodžie.

Na náčrtku je dobře vidět, kam mělo dřevo přijít. Terasa před domem má rozměr 11 x 3 metru, dřevěná nudlička v patře je dlouhá necelých 10 m a široká cca 1,3 m. Pozorné oko si všimne, že na terase jsme naplánovali dva schůdky, abychom se při výstupu z budovy zbytečně nepřerazili.

Zpevněné plochy kolem domu

Proč ipe? Na terasu jsme rozhodně chtěli dřevo, no a ipe je ze všech dřev nejtvrdší, nejodolnější vůči vlhkosti a nejméně chutná škůdcům. Ipe je tak těžké, že se ve vodě potápí. Líbí se mi i červenohnědá barva čerstvého ipe. Samozřejmě časem kvůli UV záření i ipe zešedne jako jiná dřeva, ale to mi na terase nevadí. Na fasádě bych to nechtěl, ale u vodorovných prvků – proč ne.

Takhle vypadaly fošny ipe, když je přivezli. Zatím vzhledově nic moc, co? Vybrali jsme hladká prkna (prodávají se i s drážkami) o šířce 145 mm a tloušťce 21 mm. Jednotková cena ipe byla 2002 Kč/m2 bez DPH.

Dřevo ipe na terasu

Dodavatel nás varoval, že ipe může zpočátku při deštích vyplavovat žlutočervené barvivo. Prvních 14 dnů jsme tedy dřevo museli každý den postřikovat hadicí a vyplavovat. Dělala to velmi laskavě moje máma, ale žádnou vyplavenou barvou nezaznamenala. Tak uvidíme.

Terasa ipe

A tady už dva šikovní bráchové staví terasu. Během stavby jsme se rozhodli propojit původně plánované dva schody v jeden dlouhý superschod. Myslíme, že to fakt dopadlo líp.

Terasa ipe

Na téhle fotce z lodžie je dobře vidět, jak se terasa z ipe staví. Prkna z ipe spočívají na roštu, který je také z tropického dřeva. Spoje jsou navenek neviditelné. Pod roštem je beton, který je vyspádovaný, aby voda mohla odtékat. Nášlapná vrstva z ipe ale vyspádovaná není, představuje čistou rovinu – všechno to vyrovnávají kruhové černé podložky, které na fotce taky vidíte. Stejně to vypadá i na dolní terase. Tyto prvky terasu dost prodražují – jen podkladní hranoly stály 14 938 Kč bez daně, spojky DielenFix pak 21 417 Kč.

Stavba terasy z ipe podkladové hranoly

Hotová terasa. Později ji samozřejmě dorovnáme hlínou, takže bude zhruba v jedné rovině s povrchem. Pod štěrkem se skrývá drenáž, která odvádí vodu z betonové desky. Na štěrk dáme geotextilii a na tu teprve vrstvičku hlíny.

Terasa ipe olej

Lodžie s vrchním velením.

Terasa ipe lodžie

Detail kulatého rohu v lodžii. Poprali se s tím myslím slušně.

Kulatý roh ipe

Terasa z ptačího, respektive spíš mušího pohledu.

Terasa ipe

Na závěr borci terasu ošetřili olejem Ciranova Wood Protector, s nímž prý mají dobré zkušenosti. Kdo chce hodně zpomalit postupné šedivění dřeva, měl by terasu natírat tímto olejem dvakrát ročně – obvykle na jaře a na podzim. Klidně to budeme dělat. Jako alternativu firma doporučuje olej Rubio Monocoat Hybrid Wood Protector, který je podstatně dražší, ale vydrží prý 2-4 roky.

Olej Ciranova Wood Protector

Vize 2014: příští rok zkusíme větší část terasy zakrýt touto pergolou Corradi Flux. Střecha je shrnovací na dálkové ovládání a dělají k tomu i posuvné bočnice. Konstrukce je z hliníku, takže je subtilní a vzhled domu to moc nezkazí.

Pergola Corradi Flux

Skřeky (23)

 1. Michal napsal:

  Ještě jednou zdravím.
  Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem budete tu pergolu dodatečně kotvit do té terasy a do fasády. Dělali jste už teď na ni nějakou přípravu?
  Díky.
  Michal

  • admin napsal:

   Celé jsme to konzultovali s dodavatelem pergol, v našem případě to asi bude firma slunce-stin.cz. Na zdi prý není potřeba dělat speciální přípravu, sami si to ukotví i přes polystyren. Jen jsme měli vyvést kabel pro motor střechy doprostřed okna, což jsme udělali. U té terasy se holt asi bude muset nějaké prkno vyndat. Ideální by bylo dělat to společně, ale nechtěli jsme dát tolik peněz najednou, nechceme si na stavbu půjčovat. Pergola je bohužel drahá.

   • Michal napsal:

    Díky za reakci.
    A v té fasádě při dodatečné realizaci pak nehrozí nějakej tepelnej most?
    Máme trochu stejnej „problém“, pergolu taky nechceme realizovat přímo při stavbě, akorát máme trochu strach z následnýho „rozdrbání“ nové terasy a fasády a těch TM.

    • admin napsal:

     Tepelnej most asi hrozí. Ale v určitém momentu už to přestanete brát tak smrtelně vážně. Protože takovejch tepelnejch mostů už tam je – to máte žebřík na fasádě, uchycení antény… Možná to naše moderní doba se strachem z tepelných mostů přehání – kdyby to takhle měli naši dědečkové a babičky, tak tu nestojí nic…

     • Pavel napsal:

      Zkuste se podívat na kotvení pomocí Fischer Thermax. Mám to použité na pasívním domě a myslím že je to dost dobré proti tepelnému mostu.

 2. jarada napsal:

  Zdravím,
  napadá mě, ty odtokové trubky z balkónu, co trčí z fasády, to nešlo vést skrytě přímo do kanalizace?

  díky.

  • admin napsal:

   Víte, že kupodivu ne? Jde o to, že byste jim musel udělat dostatečný spád. A vzhledem k té délce (musel byste to vést podél balkónu) by to znamenalo, že by musela být mnohem „tlustší“ podlaha, aby se tam ten spád vešel. A to už by znamenalo dost velký zásah do domu, například o schod víc apod. (při zachování relativně vysokých stropů, které dole jsou). Vím, že projektant si nad tímhle něco nalámal hlavu, ale lepší řešení nenašel. Já jsem si na ty trubky docela zvykl. Přesně stejné obvykle měly i prvorepublikové vily s takovými balkóny. Někdy je zabarvili barvou fasády, ale my jsme je nakonec schválně nechali v nerezu. Je to takový milý technický prvek. Ale nečekáme, že by z nich zrovna tekly proudy vody, je to přece jen trošku pod střechou a ne každý déšť se tam dostane.

   • Tom Hrdlička napsal:

    Je to fakt zvláštní řešení. Už vidím jak budete mít furt zakapkané okno pod jednou z těch trubek. Ale svým způsobem to má něco do sebe! :-)

    Terasa je nádherná. Miluju dřevo. Díky moc za článek.

 3. Dobrý den,
  vaši stránku jsem našla, když jsem se zajímala o živé poty z habru. Líbilo se mi hlavně pěkné srovnání živých plotů. Nicméně jsem si vaše stránky prošla a zaujala mě vaše terasa z IPE. Chtěla jsem se zeptat, jak vypadá terasa po dvou letech od položení, případně jaké jsou její klady a zápory. Mám hotový domeček a tento rok dáváme dohromady zahradu s tím, že bychom chtěli také udělat terasu. Nicméně uvažujeme nad materiálem a exotické dřevo mi přijde jako dobrá varianta. Mohla bych se také zeptat, kde jste ipe zakoupil?
  Moc děkuji za odpověď
  Andrea Krejčová

  • admin napsal:

   Dobrý den, s dřevěnou terasou jsme po dvou letech velmi spokojeni. Je čistá, příjemně teplá, snadno se udržuje. Nahoře na balkóně, kde je dřevo kryté, si ipe udrželou původní zlatohněou a červenohnědou barvu. Dole na zemi, kde je dřevo vystavené všem živlům, tak dřevo zešedlo a pak ztmavlo – teď je takové šedočerné. Natíráme to dvakrát ročně speciálním olejem, který je někde na stránkách taky uvedený. Hezky to po něm voní a odpuzuje to vodu. Barva nám vůbec nevadí, počítali jsme s tím. Jinak to nijak nehnije ani netrpí. Jsme prostě spokojení.

 4. Natália napsal:

  Zosednute drevo terase z krasy neubera, ale je to otazka vkusu. Pre tych, ktorym seda patina prekaza – existuju odstranovace sede, ktore vratia terase povodnu farbu aj bez brusenia. Staci nechat pol hodinu posobit, vycistit wapkou, nechat uschnut a porom natriet exterierovym olejom.

 5. Michal napsal:

  Zdravím,

  chtěl bych se Vás teď s odstupem zeptat, zda vám (některé) prkna praskají (na koncích i v ploše).
  Nám docela jo (a brzo), tak jestli je to přirozené a v pořádku, nebo ne.

 6. Veronika Koutná napsal:

  Dobrý den, prosím o názory na WPC materiál. Co vím, tak má hodně předností… Je tu někdo, kdo tento materiál již má? Děkuji.

 7. Linda Krátká napsal:

  Veroniko, my jsme tento materiál zvolili a jsme spokojeni. Velmi. Má opravdu mnoho předností – je protiskluzový, téměř bezúdržbový, s dlouhou životností a netvoří třísky.

 8. Naděžda napsal:

  Dobrý den, prosím o radu… Jaký je rozdíl mezi terasou z dutých a plných profilů WPC? Děkuji

 9. Michal napsal:

  Lindo, kdo vám terasu dělal?

 10. Erika napsal:

  No, plné profily jsou odolnější, jsou vhodnější. Jinak pak je také velký rozdíl v ceně. Ano, duté profily jsou levnější, ale ve výsledku vyjde cena mnohem dráž, neboť realizace z dutých profilů vyžaduje vícepráce, které pak cenu dost natáhnou… Jinak doporučuji firmu http://www.woodplastic.cz/, ta právě pracuje s plnými profily.

 11. Ondra napsal:

  Dobrý den, když se zde zmiňujete o tom Woodplastic… Mě by se WPC taky líbilo, ale rádi bychom si ji namontovali sami… Je možné koupit pouze profily a montáž bychom si provedli sami?

 12. Karel napsal:

  Ondro, určitě ano, i cena při montíži svépomocí bude jiná, levnější :)

 13. Jirka napsal:

  Dobrý den Karle, vy s montáží svépomocí máte zkušenosti? Je to jednoduché, resp. zvládnutelé? Děkuji za info.

 14. Karel napsal:

  Dobrý den, ano. S manželkou jsme se právě i kvuli ceně rozhodli, že si ji sestavíme sami. o nic nejde, vše proběhlo hladce. nebál bych se toho.

 15. Jakub napsal:

  Jirko, samomontáž je jednoduchá. Postupuje se přesně podle plánku, takže strach bych neměl.

 16. David Matal napsal:

  Dobrý den Jirko, my třeba se samomontáží zkušenosti máme. Je to velmi snadné. Woodplastic k materiálu přidává i velmi podrobný a šikovný plánek, takže vše se dá krásně zvládnout.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.