Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Výběr podlahy

Omlouvám se za delší odmlku – teď před samým koncem stavby jsme trošku zpomalili. Naštěstí už toho moc nezbývá – vlastně jen podlahy, dveře, obklad schodiště a venkovní brána a branka. A úkolem dneška je vybrat tu správnou podlahu.

Celou dobu řešíme tohle dilema – hodit tam prkna světlá nebo tmavá? Tahle fotky se dvěma vzorky z obchodu podlaharium.cz ukazuje náš problém v celé parádě.

Tmavá dřevěná podlaha

Tmavý vzorek vpravo je americký ořech značky Decospan Selection. Světlejší podlaha vlevo je kávový bambus od stejného výrobce.

Designér by nám asi doporučil tmavou. I nám se se ten ořech líbí. S tmavou podlahou se všechno bude mnohem lépe kombinovat, krásně se od ní odrazí naše bílá kuchyň i plánovaný bílý či světlounký nábytek. Na druhou stranu bude na tmavé vidět prach i všechno. Ořech je taky trošku měkčí než dub, bude na něm víc škrábanců, člověk si bude muset dávat pozor na popojíždění židle u počítače atd. atd.

Světlejší bambus máme taky rádi, o tom žádná. Líbí se nám jeho liniová struktura, jeho tvrdost (je mnohem tvrdší než dub), jeho odolnost proti vlhkosti. Ze zkušenosti víme, že bambus vydrží, že na něm nebude skoro nic vidět, že ho jen tak něco nepodrápe. Na druhou stranu se tyhle středně tmavé podlahy těžko s něčím ladí. Světlé dřevo na nich vypadá příšerně (kombinace na obrázku je zcela nepoužitelná). Nábytek na bambusu by musel být tmavý nebo naopak ostře bílý. To se ale dá zařídit. A světlá podlaha by rozhodně opticky zvětšila každou místnost.

Je to těžká volba. Ořech je trošku dražší – v ceníku je nějakých 1950 Kč/m2, zatímco bambus stojí jen asi 1360 Kč/m2. Brát toho budeme nějakých 154 m2, takže rozdíl mezi těmito dvěma podlahami je citelných 90 860 Kč. To je taky faktor.

Počátkem října už bychom chtěli rozhodnout. Jak to vidíte vy?

P.S. Mimochodem, vidíte ty malé čtverečky přiložené k velkým vzorkům na fotce? Jde o vzorky stupnic na schodiště. Ty budou od jiného výrobce, volba je tam mezi dubem (vlevo) a ořechem (vpravo). je jasné, že k ořechové podlaze bychom asi vzali ořechové schody, k bambusové podlaze by přišly schody dubové. Na schodech bude ovšem ležet masivní prkno o tloušťce 40 mm, takže je to trošku jiná technologie než podlaha.

[yop_poll id=“2″]

Skřeky (9)

 1. Michal napsal:

  To hlasování tady nějak nefunguje. :-(

  Osobně se mi líbí hnědo-šedo-bílé podlahy (typu bělený, stařený nebo patinovaný dub), ale z těch dvou bych hlasoval pro tu tmavou, i když je spojena s určitýma nevýhodama (zmenšení prostoru, špína).

  • admin napsal:

   Dík, nastavil jsem jiný hlasovací systém, ne tak hezky barevný, ale snad funkčnější!

 2. Michal napsal:

  Jinak ty podlahy, to je dřevo-třívrstvovka?
  Teď nevím, jestli to tady vůbec někde padlo, máte pod tím podlahovku?

  • admin napsal:

   Ano, je to třívrstvé dřevo. Podlahové topení nemáme, to nás nějak nikdy nelákalo. Nejde to moc dobře s dřevem. Vím, že někteří výrobci dřevěných podlah mají řady, které jsou údajně vhodné na podlahové topení, ale to neberu. Vždycky je něco za něco. Dřevo jako dobrý izolant je prostě principiálně v rozporu s podlahovým topením. Čím je jedno lepší, tím víc druhé trpí.

 3. Michal napsal:

  Ahoj,
  ještě jsem se chtěl zeptat, jestli tu podlahu (a nábytek) nějak (jak?) ladíte s interiérovýma dveřma, oknama a kuchyní.
  Je to už docela dost prvků a pokud nejsou okna bílý nebo šedý (černý), tak už to bývá docela záhul (pokud to má nějak vypadat). Ve vašem případě do toho ještě vstupuje asi i ta dřevěná terasa.
  Michal

 4. Karel napsal:

  od kdy Ty hledíš Martine na praktickou stránku věci, jako je to, že na tmavé je vidět prach? Na to zapomeň. Věř mi, že občas budete luxovat, nebo si koupíte robotický vysavač a bude po starostech. Nekompromisně tmavou podlahu! Jde to tak nějak k tomu „neofuncionalismu“ mnohem lépe, než potrava pro pandy :)

 5. Michal napsal:

  Ahoj,
  termín uplynul, tak jak jste to nakonec vyřešili?
  M.

  • admin napsal:

   Po 90 hlasech je skóre 56 ořech (62%), 29 pro bambus (32%) a 5 neví/něco jiného. To je celkem jednoznačné. I my jsme nakonec spíš pro tu tmavou, ale instalace se oddaluje. Ještě se na to chceme podívat osobně. Navíc je v domě pořád příliš vysoká vlhkost – kupodivu.

 6. Kamil napsal:

  Ahoj,
  řeším podobný problém taky se přikláním k tmavé bude to útulnější. Už to nějak dopadlo Martine? těším se na nějaké fotky.
  K.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.