I na plochou střechu bude potřeba někdy vylézt – ne snad, že by se člověk kochal pohledem do krajiny, ale kvůli údržbě. Znáte to, děti tam náhodou hodí mičudu, žena diamantovou brož – prostě důvod se vždycky najde. Takže se na to musíme připravit už teď.
Jak vyřešit přístup na plochou střechu? Projektant a pan Fojtík nejprve navrhovali, abychom udělali tzv. skládací schody na půdu.
Abyste si to mohli představit, schůdky na půdu vypadají asi takhle. Obrázek je stránek pajo.cz.
No jo, jenže kam takové schody dát? Žádná krása to není, takže by se nabízelo, abychom je schovali do chodby na severní straně domu. Jenže – právě na severní stranu se naše plochá střecha svažuje. (Je sice plochá, ale uvnitř má dvouprocentní sklon). To by znamenalo, že uděláme díru do střechy (a potenciální slabinu do izolace) právě v místě, kam bude stékat všechna voda. To se panu Fojtíkovi rozhodně nezdálo, protože je za neprosákavost ploché střechy zodpovědný. Z hlediska zatékání by bylo lepší, kdyby schůdky byly na jižní straně domu, tedy na balkóně. Ale to by zase vypadalo hnusně – tohle řešení bylo zase nepřijatelné pro nás.
Skládací schůdky tedy padly. Co místo nich? Obyčejný žebřík opřený o dům problém rozhodně neřeší. Musel by mít nejmíň 8 metrů a lézt na něj by byl docela bobr odvahy. Pro míč bych tam určitě nešplhal a i ta brož by musela mít nejmíń půl kila, aby se to vyplatilo. Klasický žebřík opravdu ne.
Nakonec jsme se se rozhodli pro pevný žebřík na fasádu. Kdysi jsem takový viděl u strejdy v Kondraci a fungovalo to dobře. Do zdi se prostě připevní kotvy a k nim kovový žebřík. Povrchová úprava – žárový pozink. Žebřík nepůjde hned od země, ale bude začínat 2,67 m nad povrchem (schéma není úplně aktuální). Výšku jsme zvolili tak, aby se na žebřík tak snadno nedostaly děti a aby se pod ním dalo projít i se zahradním nářadím a tak.
Nákres žebříku na fasádu. Nebude to samozřejmě žádná ozdoba, ale schováme ho na západní fasádu. Je to technický prvek, myslím, že nakonec ani moc rušit nebude.
Aktualizace z 27. března 2013: takhle ten žebřík nakonec vypadá.
A tady je koš k žebříku v celé své pozinkové kráse. Koš je bohužel povinný podle normy.
Aktualizace ze 7. června 2013. Žebřík je nainstalován.
Žebřík včetně montáže stál 46 991 Kč.
Přidejte skřek