Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Živý plot z habrů – aktualizováno

Hrozně jsme si přáli mít živý plot – a stejně jako všichni, i my jsme ho chtěli hned. Po dlouhém uvažování jsme zvolili habr, protože prý nejrychleji roste. Byli jsme tak netrpěliví, že jsme prvních 130 habrů zasadili ještě během hrubé stavby, hned jak kolem domu přestaly jezdit bagry. Přesněji to bylo v září 2012. O rok později jsme pak přidali dalších 136 habrů na druhé straně domu. No a jak to teď vypadá?

Vezmeme to chronologicky a budeme se dívat na jedno a to samé místo na jihozápadním kraji pozemku.

2012 září. Sázení habrů. Stromky jsou vysoké 100-120 cm. Není mi úplně jasné, jak má z těchto olistěných párátek vzniknout živý plot.

Živý plot habr

2013 říjen. Habry za rok vyrostly o 20-40 cm a trochu zhoustly. Začínám habrům věřit. Smutné barvy jsou dané podzimem, ale k habru tak trošku patří.

Živý plot habr

2014 březen. Všechno jsme radikálně sestříhali na pouhých 100 cm výšky. Bolelo to, protože jsme se jakoby vrátili zpátky na začátek. Ale na habry musí být od začátku přísnost, jinak vám přerostou přes hlavu.

Habrový živý plot

2014 srpen. Habry mají v průměru 150 cm, nejvyšší šlahouny jdou přes 200 cm – tzn. přírůstek přes metr za sezónu. A hlavně neuvěřitelně zhoustly. Teď už věřím, že z toho jednou bude zelená stěna jako blázen.

Živý plot habr po 2 letech

2015 červenec. Habry mají v průměru 200 cm.

Živý plot z habrů 3 roky

2016 červenec. Živý plot 4 roky po výsadbě, krátce po ostřihání. Držím plot na výšce cca 2 m. Plot vypadá dobře, jen vlevo – u vysokého smrku – jsou habry trošku prořídlé. Vůbec jsem udělal zkušenost, že v blízkosti jiných stromů kvalita habrového plotu výrazně upadá.

Živý plot habr 4 roky

A teď totéž zepředu

2013 říjen

Živý plot habr

2014 březen

Stříhání živého plotu z habrů

2014 srpen

Živý plot habr

2015 červenec

Živý plot z habrů 3 roky

2016 červenec

Živý plot habr

Habry nám tedy opravdu dělají radost. Je to přesně tak, jak nám říkali odborníci – rychle rostou a skvěle snášejí i velmi, velmi neodborný řez.

Všude to ale není taková hitparáda, jako je vidět na fotkách. Kde je v zemi vlhkost, tam habry doslova sprintují k nebi. Ale máme na zahrádce i 2-3 místa, kde okolní vysoké stromy vytvářejí srážkový stín a blokují slunce, a tam teda habry nic moc. Vysoké jsou vlastně pořád stejně jako na začátku, jen možná trošku zhoustly. Asi 5 stromků (z 266 zasazených) dokonce úplně uschlo.

Po prvním roce pěstování jsme kolem habrů rozprostřeli mulčovací kůru. Mulč prý zadrží až 40 procent vláhy, která by se jinak ze země vypařila. Další výhoda mulče je v tom, že vytvoří přirozenou hranici s trávníkem, takže už nebudeme sekačkou či křovinořezem osekávat habrům lýko u země.

Dále borci z naší oblíbené zahradnické firmy Gazeboo Čtyřkoly vložili pod mulč odkapávací hadici, která se vine kolem stromků a slzí jim tam vodu, kterou jim tam pravidelně pouštíme. Měli jsme udělat automatickou závlahu, teď to doháníme aspoň takovým polomanuálním způsobem.

Habry nám celkově dělají radost. Stíní tak od května do konce října, což jsme tak nějak požadovali. A věřím, že časem to bude lepší a lepší.

Skřeky (6)

 1. Wertysek napsal:

  Velice pěkné tohle bych jednou chtěla doma, bohužel manžel je moc líný :)
  Může Martine napsat jak to vypadá nyní v těchto „zimních“ měsících a případně kolik těch 266 stromků stálo i se sázením?
  Je to opravdu krásné a jsem toho názoru, že ke kvalitnímu bydlení patří soukromí a zeleň a tento živí plot splňuje oba požadavky.

 2. Lukas napsal:

  pěkný přípsěvek. mohu se zeptat jestli jste odborně stříhal nůžkami (podobně jako když odstřiháváte keř růže)nebo jste použil el či benzinový „křovinořez“ Děkuji a držím palce Lukáš

 3. Láďa napsal:

  Moc pěkné stránky! Jste šikulové, dům je nádherný.. Co se týká Habrů tak jsme také sázeli asi 100m délky živého plotu. Sázeli jsme na podzim prostokořené rostlinky asi 6-10cm vysoké „na hulváta“ tzn. jen do posekané zryté rýhy. Hned z jara je pohltila tráva kterou jsme kolem rostlinek během toho roku jen jednou vypleli, protože to byla šílená práce. Rostlinky v trávě samozřejmě vůbec nerostly. Letos hned z jara jsme natáhli pod rostlinky tou dobou vysoké cca 10-15cm tkanou textilii a vysypali kůrovým mulčem. Dnes jsou více jak 60cm vysoké a pěkně husté. Kdybych na začátku jen tušil, neváhal bych a dal textilii hned klidně bez kůry, ale textilii určitě.
  Přeji Vám krásné bydlení ve Vašem domečku a vše dobré.. Láďa

 4. Jiří napsal:

  Minulý rok jsem řešil živý plot. Protože mě na něm nejvíce zajímala bezúdržbovost vyhrála to nakonec Hlohyně šarlatová – Pyracantha coccinea ‚Golden Charmer‘

  Výhody:
  – hlohyně je neopadavá žádné hrabání listí kryje i v zimě
  – doroste 2 až 3 metrů a neroste dále
  – keř má až 2 cm ostny nepřekonatelná překážka pro sociálně nepřizpůsobivé
  – v červnu kvete malými bílými kvítky a na podzim je obalená
  oranžovými bobulemi (nejedlými) které na keři vydrží celou zimu a zdobí

 5. Petr napsal:

  Hezký článek, díky ! Už se těším, až naše habry také udělají takovou parádu.

 6. Kristyna napsal:

  Tak jsem konečně viděla na živo vaše habry i váš dům. Dokonce jsem si ho i vyfotila, jako důkaz :-)

  Chvilku jsem tam tedy na koloběžce kroužila jako tipař zlodějské bandy, ale nakonec jsem ten pravý roh nalezla.

  Moc pěkný baráček. Není to můj styl, ale kdyby mi ho někdo chtěl darovat, nebránila bych se. Opravdu tam tu „lodní“ inspiraci cítím. A ten zaoblený roh je fajn.

  A ten trávník. Super.

  Ale zdá se, že tam nikdo nebydlí :-(

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.