Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Osvětlení schodů a hvězdné nebe nade mnou

Spousta lidí si dneska dává na schody malá LED světýlka, která slouží pro hrubou navigaci. Znáte to – abyste si při noční expedici do ledničky nemuseli rozsvěcet velké světlo a zároveň si na schodech zbytečně nezlomili páteř. My jsme LEDky ke schodům šoupli taky – a rovnou jsme k tomu přidali ještě hvězdné nebe na strop.

Vezmu to ale popořádku – od schodů. LEDky jsme umístili na boční stěnu těsně nad stupně. Myslíme si, že je to nejlepší místo, protože takhle vás světla při stoupání nepíchají do očí. Ale proti gustu žádný dišputát: spousta lidí umisťuje světýlka přímo do podstupnice (tedy na svislou část schodu) nebo natahuje LED pásky přes celou šířku schodu. Všechno je to fajn.

A na doporučení pana Medřického ze světelného studia Artemide jsme radši dali LEDku nad jeden každý schod. Světla pak jdou ve stejném rytmu jako stupně a pro mozek je mnohem snažší takové schodiště přeběhnout. A bezpečnější. Akorát jsme pak na 17 světýlek potřebovali dvě trafa, která jsou schovaná pod schodištěm.

LED světla na schody

Světýlka jsem chtěl co nejmenší a kulatá – nakonec jsme vybrali tenhle model Dekled za 580 Kč/kus. Vypadají asi takhle – akorát že my nedáme žlutě, ale bíle svítící variantu. Světla bude zapínat pohybové čidlo, nebudou tedy svítit celou noc.

DEKLED světlo na schody LED

Samozřejmě jsem si řekl, že z těch samých světýlek uděláme i bodovky nahoře v chodbě. Taky jen na orientaci; hlavní světlo to samozřejmě není. Nechtěl jsem ale bodovky dávat do pravidelných řad jako vojáky. Místo toho jsme si se ženou řekli, že bodovky na stropě rozmístíme do tvaru souhvězdí. Mám totiž hrozně rád astronomii a hvězdy a tak nějak se mi líbí představa, že se při nočních toulkách po chodbě orientuju podle svitu hvězdiček na stropě.

Pro představu – hvězdy přijdou do tohoto prostoru. Celý strop zakryje sádrokartonový podhled, do kterého se světla snadno zapustí. Plánuji tři shluky hvězd – před každou ložnici přijde jedno souhvězdí.

Chodba hrubá stavba VPC

Před ložnici rodičů přijde moje nejoblíbenější souhvězdí – Orion.

Souhvězdí Orion hvězdné nebe

Tento schematický obrázek zvětším a vyrobím šablonu. Každou hvězdu pak bude představovat jedna žárovička. Všechny žárovky budou mít stejnou svítivost i barvu, v tom to nebude přesné. Rád bych Oriona roztáhl po ploše cca 3×2 metry. Uvažuji i o tom, že k jednotlivým hvězdám na stropě rovnou připíšu i jména. Betelgeuse, Bellatrix, Alnitak – nejsou to krásná slova?

Souhvězdí Orion hvězdné nebe

Před Martínkův pokoj přijde Malý medvěd – Ursa Minor.

Souhvězdí Malý medvěd

Z Malého medvěda použiju jen 7 nejjasnějších hvězd. Nejslavnější je samozřejmě bílý veleobr a ukazatel severního pölu Polárka, druhý je Kochab, třetí je Pherkad.

Ursa Minor Malý medvěd souhvězdí

Před Timinčin pokoj logicky patří nějaké ženské souhvězdí. Cassiopeia má hodně jednoduchý tvar, ale rozhodně se mi líbí víc než třeba Andromeda.

Souhvězdí Cassiopeia

Cassiopeia byla etiopská královna. Její dcera Andromeda si vzala hrdinu Persea.

Souhvězdí Cassiopeia

Druhou možností je použít připravenou sestavu kabílků s LEDkami, která se prodává například tady. Ještě uvidím, které řešení se mi bude líbit víc – jde hlavně o velikost hvězd a z toho vyplývající měřítko. Existují i firmy, které vám hvězdné nebe nainstalují na zakázku – obvykle jde třeba o stovku svítících vláken, jejichž špičky se vyvedou sádrokartonem ven. To je ale vzhledově něco jiného, než mám na mysli já, a obvykle se touto metodou nevytváří mapa skutečné hvězdné oblohy.

Aktualizace z 28. 4. 2013. Tady jsem rozkreslil, jak hvězdy umístit do chodby. Nakonec jsem musel souhvězdí rozmístit tak, aby lépe kopírovala tvar chodby – takže Malý medvěd je před naším ložnicí, Orion je před Timinčinou, Cassiopeia před Martínkovou. Souhvězdí nejsou přesně natočena podle světových stran, i když Polárka opravdu ukazuje k severu. Hvězdy jsou ta modrá kolečka, červené kruhy představují hlavní osvětlovací tělesa.

Hvězdné nebe schéma

Aktualizace z 1. 8. 2013. Hotový Malý medvěd.

Hvězdné nebe z bodovek

Ursa Minor v akci.

Hvězdné nebe z bodovek

Rozsvícená chodba. V reále je na to překvapivě příjemný pohled.

Hvězdné nebe z bodovek

5 komentářů

 1. Karel napsal:

  Martine, bomba :) Když jste takový fanda hvězd, na ct2 nyní běží pro inspiraci seriál Vesmír, možná by se daly k souhvězdím přidat i nejznámější „fota“ z Hubbleho teleskopu – mlhoviny nebo sloupy stvoření – to by teprve bylo něco :) http://www.astro.cz/apod/ap070218.html Je jen otázka, jak to vyrobit K.

 2. Ludvík napsal:

  V té souvislosti mne napadlo, jestli třeba neuvažujete také o umístění úplně jednoduchých a přitom funkčních slunečních hodin na Vaši parádní „bílou krabici“ :)

  • admin napsal:

   To je náhodou dobrý nápad! Ty se mi vždycky líbily. Díky moc, je to vlastně docela jednoduchá věc.

 3. Spellbinder napsal:

  Já udělal dětem hvězdnou oblohu v pokojíčku z fluorescenčních hvězdiček. Pokoj je to velký a tak na to padlo asi 500 hvězd. Šmarjáááá to byla fuška :-)
  Ale stálo to za to :-)

 4. Jarda napsal:

  Náhodou jsem objevil Vaše stránky při hledání referencí na výběr dodavetele dřevohliníkových oken. Aktuálně začínám stavět v Počernicích, tzn. kousek od Vás. Ale diodová světla ve formě souhvězdí mě absolutně nadchla, perfektně efektní nápad. Celkově si na Vašich stránkách dovolím posbírat trochu inspirace. Díky za pefektní web.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.