Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Venkovní stínění, markýzy a pergoly

AKTUALIZOVÁNO
Tak trošku na poslední chvíli jsme začali řešit zastínění terasy. A děláme si naděje, že tím vyřídíme nejen samotnou terasu, ale ještě tím šikovně zacloníme i velké okno v obýváku.

Lidi nás už delší dobu oprávněně upozorňují, že bychom měli nějak řešit venkovní stínění našich velkých oken. Jeden čtenář nám dokonce vypočítal, že tepelný zisk okna v obýváku bude až 8,5 stupně. Což vypadá jako dost.

Je fakt, že venkovní stínění jsme od začátku tak nějak zanedbávali, a to dokonce i tak trošku vědomě. Dílem to byla lenost, dílem asi snaha ušetřit (což se samozřejmě stejně nestane). Dílem to bylo proto, že v zemi tak populární předokenní rolety se nám nikdy nelíbily. A taky jsme si říkali, že nás české sluníčko nerozhodí a že asi nenastane situace, že by nám v Klánovicích bylo horko. Jako rodina máme totiž rádi hic a slunce; jestli nám v Čechách něco vadí, tak je to spíš nedostatek slunečního svitu a kosa. A to i v létě. Navíc nás v Klánovicích docela dost stíní stromy. Dokonce i náš stavitel pan Fojtík, který je jinak velmi praktický a vždy prosazuje taková ta rozumná řešení, si v našem případě myslí, že venkovní stínění nepotřebujeme.

My si to pořád myslíme taky – s jedinou výjimkou, kterou je sedmimetrové okno dole v obýváku.

Na tomto obrázku je dobře vidět, o čem mluvíme. Velké okno vlevo dole a k němu přiléhající teráska by asi nějakou clonu snesla. Okna vpravo nahoře jsou krytá přesahem střechy, tam se slunce nebojíme; zbývající okna jsou malá, tam stačí vnitřní stínění. Mimochodem, jako vnitřní stínění plánujeme posuvné japonské panely, ale k tomu se ještě dostanu v samostatném článku.

Vizualizace domu

Takže jak na tu terasu?

První řešení, na které jsme pomysleli, jsou tzv. posuvné markýzy. Ty jsou většinu času skryté v kovové kazetě, která je ukotvená ve zdi. Když je chcete vysunout, zapnete motůrek na dálkové ovládání, a nad terasou se vysune stříška. Asi nejkvalitnější markýzy dělá německá firma Warema – jsou opravdu robustní, nabízejí desítky látek na výběr, můžou mít i integrovaná světla nebo dokonce reproduktory.

Posuvná markýza

Výsuvná markýza může mít i spouštěcí volán – svislý pruh látky na konci, s jehož pomocí dosáhnete ještě hustšího zastínění.

Výsuvné markýzy s volánem Warema

Výsuvnou markýzu jsme si nechali nacenit u firmy Sun Professionals na webu slunce-stin.cz. Tuto firmu jsme poznali na podzimním ForArchu. Kazetová markýza Warema K60 o rozměrech 7 x 3 metry jim vyšla na 126 183 Kč. Je v tom i motor (levnější varianta je s klikou), ale za dálkové ovládání a automatiku na vítr se připlácí dalších 8 222 Kč. Automatika na vítr je velmi vhodná, protože markýzy samozřejmě žádný uragán nevydrží, ostatně nejsou koncipované ani jako ochrana před deštěm.

Další, vrcholně designovou alternativou jsou pro nás italské „námořnické“ plachty Corradi. Ty se vyrábějí v Bologni a kromě opravdu elegantního vzhledu mají i promakanou funkčnost. V trubkách jsou speciální válcové motory, které dovedou plachtu bleskově stáhnout. Provedení všech prvků je údajně v námořní kvalitě. Takhle vypadá model Corradi Intrepid v noci.

Plachty Corradi Intrepid

Pro srovnání – plachta Intrepid stažená…

Plachta Corradi Intrepid

… a otevřená.

Plachta Corradi Intrepid

Nám by stačil i menší model Corradi Defense. Má rozměr např. 4 x 4 metry a dokáže zastínit překvapivě velkou plochu. Navíc se dá otáčet, takže poloha stínu se dá měnit. Existuje varianta na jedné noze (s obrovským těžkým podkladem, který se obvykle zabetonuje…

Corradi Defense

… nebo se to dá ukotvit do zdi.

Corradi Defense

Tyto plachty od Corradi jsou asi nejlevnější řešení – konkrétní kus Corradi Defense je k mání za cca 100 000 Kč. Když se to bere jako fajnový slunečník, tak je to asi drahé, ale zase on je to opravdu nejfajnovější slunečník na trhu. I on může mít automatiku na vítr a takové ty věcičky.

A tady už přichází řešení opravdu masivní – pergola. Na rozdíl od markýzy či plachet je pergola samozřejmě nejrobustnější a nejpevnější, ale taky představuje největší zásah do vzhledu domu. Proto vybíráme jen modely, které nevypadají zrovna humpolácky. Tento model se jmenuje Move a vyrábí jej opět Corradi – kloub je pohyblivý a výhodou jsou slunolamové žaluzie v čelním panelu. Vypadá to podle nás slušně.

Corradi Move pergola

Zde je další pergola od stejných italských designérů – model Corradi Flux. Ten nás zajímá proto, že se svým kulatým tvarem přece jen asi víc hodí k našemu domku. Střecha je i tady stahovací a motorizovaná. Ještě bych měl říct, že pergoly Corradi jsou hliníkové, takže na rozdíl od obvyklých dřevěných nevyžadují údržbu.

pergola Corradi Flux

A do třetice tu máme klasickou, hranatou pergolu Corradi Iridium. Subtilní, jednoduchá a designově čistá varianta.

Pergola Corradi Iridium

Opět model Iridium, ale ve verzi se šikmou střechou a hlavně s posuvnými panely Ermetika. Pomocí nich si můžete úplně zastínit čelní nebo boční stěnu nebo tam aspoň dát průhledné PVC proti větru, jako je to na obrázku. Tahle funkce je pro nás důležitá.

Hliníková pergola Corradi Iridium Ermetika

Je jasné, že hliníková pergola je ze všech řešení nejdražší – ale taky je nejodolnější a nabízí nejlepší zastínění, zvlášť při doplnění o bočnice Ermetika. V rychlosti jsem zkusil načrtnout, jak by to vypadalo na domku.

Kloubový model Corradi Move… Naceněno na 298 909 Kč, a to je bez čelního slunolamu a bez světel. Asi příliš drahé.

Pergola Corradi Move na domě

Kulatý model Corradi Flux… Naceněno na 245 395 Kč, velikost 7 x 3 m, motorový pohon střechy s dálkovým ovládáním.

Hliníková pergola Corradi Flux

Hranatý model Corradi Iridium… Naceněno na 272 076 Kč, velikost 7 x 3.3 m, motorový pohon střechy s dálkovým ovládáním.

Pergola Corradi Pergotenda Iridium

Jak jednotlivý kousek se mi nejvíc líbí kloubový model Move, ale myslím, že se k domku vůbec nehodí.

Skřeky (26)

 1. Míša napsal:

  Ahoj Martine,
  kdyz uz bys vybiral jen z tech poslednich dvou, sla bych 100% do Move a ne do FLuxu, ten mi pripomina zastavku MHD nebo nejakou restauraci. Move mi prijde designovejsi :-) O pergole „baldachyn“ jsi nepremyslel? K tomu domu by to mohla pusobit taky dobre :-) M.

  • admin napsal:

   OK, uznavam, neco na tom je. Taky nejsem z ty kulaty nejak vydrenej, jen mam strach, jestli ten Move k tomu pujde. Manzelka je zase pro plachty… No, jeste uvidime… :-)

 2. Tomas napsal:

  Doporucil bych vyresit i stineni dvou zbyvajicich oken na jizni fasade (francouzske dvere v prizemi a okno v patre na leve strane). Odhadem pocitejte, 1m2 zasklene plochy prinese 1kW tepelny zisk. Zalezi, jakou mate vypoctenou tepelnou ztratu domu, ale ja uz jsem mel moznost byt v uzavrenem skleniku v letnich parnich dnech – teplota se vysplhala nad 6o stupnu. To se vam v domku nestane, ale nad 30 stupnu se s klidem dostanete. Jakmile se dostane teplo dovnitr, je problem ho dostat ven. VPC cihly maji vybornou akumulaci, takze si teplo podrzi.
  Jedna historka ze zivota. Mluvil jsem s lidmi, kteri maji mensi pasivni domecek, velke okno na jih. Odjeli v lete na dovolenou na 2 tydny a zapomneli zastinit okno. Po navratu meli v dome 32 stupnu a nemohli se toho zbavit, zdi si drzely naakumulovane teplo. Po 3 tydnech nocniho vetrani se jim podarilo srazit teplotu na 26 stupnu.
  Vy tusim mate NED, nicmene akumulace a setrvacnost domu tam bude urcite taky, tak doporucuju se nad tim jeste zamyslet, alespon si udelat pripravu na oknech, aby stineni mohlo byt dobudovano pozdeji na zaklade zkusenosti :-)

 3. Ouředník napsal:

  Dobrý den
  v Úvalech je firma, dělají stínící plachty Ingenua (ale bez motoru).
  http://www.slunecni-plachta.cz

 4. Michal napsal:

  Dobrý den,
  gratuluju ke skvělým stránkám (se spoustou inspirace pro případný souputníky a následovníky).
  Chtěl bych se zeptat, to nacenění Corradi Move se týká jak velké plochy? Taky 7x3m? Tam pak stací jen 1 dílec (2 nohy)? A materiál zastřešení, to je nějaká tkanina?
  Díky.
  Michal

  • admin napsal:

   Dobrý den, ano, je to 7×3. Na sedm metrů délky už jsou potřeba 3 nohy. O látce zastřešení píšou toto: „skládá se ze 100% Polyesteru 1100 dtex a oboustraným potažením PVC“. Je možné si připlatit ještě na nějakou lepší látku, ale sám obchodní zástupce mi řekl, že to pokládá za vyhozené peníze, že to není potřeba.

 5. Valerie napsal:

  Dávali by jste si na markýzu stahévání dálkovým ovladačem?

  • admin napsal:

   Ano, udelal bych to rad. Markyzy primo nemame, ale vyhlidnuta pergola to nabizi, tak snad ano.

 6. Mirka napsal:

  Jako na pohon myslíš? Já ho doma mám od somfy.cz a nemůžu si vynachválit

 7. Pavel Sykora napsal:

  Za mě ano… Je to bezbečnější, protože když člověk zapomene tak to může větr potrhat… Kdežto s pohonem a ovládáním se dá nastavit čas stáhnutí…

  • Petr Skopák napsal:

   A jaký druh ovládání máte?

   • Pavel Sykora napsal:

    No zatím jen klasický dálkový ovladač. Ale když teď koukám na somfy a na to jejich ovládání chytrým telefonem, možná zauvažuji.

    • Radek napsal:

     To myslíte ten connexoon nebo tahoma? Moc se v tom ještě nevyznám…

     • Radek Poslušný napsal:

      Tahoma je v podstatě chytrá instalace, tedy – Vše máte v jednom systému. Všechny spotřebiče a zařízení jsou ovládány jedním systémem inteligentní elektroinstalace.

     • Jiri Dynka napsal:

      Ono to není zas tak jednoduchý. Hraje tam roli více aspektů, ale vše je směrováno na pohodlí a úsporu energie, včetně bezpečí (nastavení stahování rolet když nejste doma, světla atd)

    • Petr Skopák napsal:

     Já jsem se na to taky díval, ale nevím jestli ta částka 5599kč se vyplatí když mám jen markýzu.

     • Radek Poslušný napsal:

      Vyplatí nevyplatí. To je na každém, nicméně já si myslím, teda podle toho co jsem četl, že když budete mít jednu aplikaci, tak nebude problém to rozšířit do budoucna. U markýzy je totiž podle mě nejmenší riziko, kdyby něco nefungovalo jak má.

 8. Krcirs napsal:

  Já jsem s tím dlouho váhal, nakonec jsem se rozhodl pouze pro pohon. Zatím jede bez problémů, takže je dost možný, že budu rozšiřovat…

  • Roman Hájek napsal:

   Já teda nevím, ale když už si někdo pořizuje pohon, tak i s ovládáním ne? Nebo kde je pak ta výhoda, když stjeně musím jít k tomu a držet něco…

   • Roman Hájek napsal:

    Je to tady už rozepsaný. Pokud máš „jen“ pohon, tak budeš držet tlačítko a třeba rolety se ti vytáhnou. Ale pak máš mnoho dalších způsobů jak na to, a cílem je právě, aby ses nemusel ani pohnout…

    • Jiri Dynka napsal:

     Byl jsem teď na služebce a v hotelu měli klasické ruční ovládání. Takže stojíš a máš něco jako vypínač co držíš nahoru nebo dolů. Takže by to rozhodně chtělo něco lepšího, protože stejně k tomu musíš jít a držet to.

     • Marek napsal:

      No jo, ale to se jedná o klasické a tudíž nejlevnější řešení. Takže pro někoho plně dostačující. Nicméně, tak jak jde doba kupředu, tak se i snižují cennové nároky na modernější ovládání. Takže záleží na každém co preferuje.

 9. Veronika Kotná napsal:

  Pergola řešená kombinací hliníku a krytím z PVC je skvělá volba!

  • Michala napsal:

   Tato kombinace se mi taky líbí… Vyhlídla jsem si i firmu, u které bych si ji nechala udělat… Atypy – zkušenosti?

 10. Naděžda napsal:

  A kdo prosím tuto kombinaci dělá? A je možnost i se zatahovací střechou?

 11. Pavlína napsal:

  To jsou krásné fotky! :) Existuje nějaké zastínění, které by zároveň bránilo proti dešti? Máme totiž sedačku s polštářovými potahy a nebaví mě je pořád sundávat. Ale zatím mi nic jiného nezbývá

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.