Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Dveře

Ke spoustě věcí na domku jsem docela kritický – třeba u té včerejší podlahy si pořád nejsem jistý, že to byla nejlepší volba. Ale jestli mi něco fakt udělalo radost a určitě bych to neměnil, tak jsou to okna a dveře. O oknech už jsem psal dávno, ale dveře jsme nainstalovali teprve teď.

Dveře jsme vybrali v benešovské firmě Vetos, se kterou jsme měli dobrou zkušenost už z dřívějška.

Chtěli jsme plné bílé dveře, které nebudou vůbec, ale vůbec nápadné, jen budou prostě dobře fungovat. A tak to taky dopadlo. Dveře jsou tak nenápadné, že se skoro ani nedají vyfotit.

Dveře Garant Riva RI5

Ve Vetosu jsme samozřejmě nejdřív pokukovali po dveřích Sapeli, které jsou české a velmi oblíbené. Ale pak jsme si všimli vedle zaparkovaných německých dveří Garant a bylo vymalováno. Byla to doslova láska na první dotek.

Cenově jsou Garanty taková slušná střední třída – o chlup dražší než Sapeli, to ano, ale zase o hodně levnější než designové fajnovky z Itálie (Ferrero Legno) nebo od Hanáka. Ale kvalitou podle mě svou cenu přesahují. Já jsem od dětství blázen do věcí, které jsou festovně a precizně udělané. Miluju perfektní strojky a výrobky, které vyzařují neotřesitelnou kvalitu. Obvykle najdu jeden takový produkt za pět let. Takhle jsem si oblíbil třeba počítačové skříně Lian Li. Nebo hlavy k fotografickým stativům Arca Swiss. Nebo švédské sekery Gränsfors Bruks. Pak se k tomu přidala okna Internorm a teď se možná do klubu dostanou i dveře Garant. Kupodivu to obvykle nejsou věci, které vypadají nejlíp. Jen prostě nejlíp fungují. Ze zkušenosti vím, že designové zázraky bývají často dost vachrlatě postavené.

Takhle dobré dveře jsem ještě nikdy nezavíral. Působí opravdu fortelně a přitom jemně – při zavření dosednou tak dokonale a hned na první pokus, že vám to skoro vyvolá úsměv na tváři a máte chuť si je zavřít znova. Samozřejmě jsou potřeba rovné zdi a perfektní geometrie zárubní a tak, ale pak je to paráda. Vyfotit se to bohužel nedá.

Dveře Garant Riva RI5

Mezi obývákem a pracovnou jsme dali posuvné dveře, které budou skoro pořád otevřené. Nikdy jsem se nechtěl od rodiny oddělovat.

Dveře Garant posuvné

Na dvě místa – směrem z předsíně do garáže a z předsíně do obýváku jsme dali speciální dveře s protihlukovou úpravou. Jsou ještě masivnější a když je zavřete, vyjede dole speciální kovová lamela, která dokonale uzavře jakoukoli škvíru. Až si jednou děti budou nahoře pouštět nějaké to chrčení, které se za 10 let bude vydávat za hudbu, tak nás z toho snad hlava bolet nebude.

Dveře celý interiér hrozně začistily. Už jen pár drobností a může se kolaudovat.

Skřeky (7)

 1. Alex napsal:

  Dveře vypadají moc hezky, i ty posuvné. Dovedl bych si tam představit i nějaké v barvě dřeva. http://www.living.cz/galerie/interierove-dvere-fotogalerie-inspirace.html

 2. Jana Vrtkova napsal:

  Také by se mi více líbili dveře v barvě dřeva a více by to ladilo s podlahou, ale každý máme jiný vkus a tady jde vidět pěkné minimalistické a decentní cítění. Moc pěkný domek.

  • admin napsal:

   Dobrý den, já jsem měl strach z dveří v barvě dřeva, protože tu je pak těžké sladit s podlahou. ale když se to povede, tak je to samozřejmě nádhera. Zatím jsem spokojený, bílé budeme v interiéru hodně (ale budou taky jiné barvy), tak snad to nebude vypadat zle.

 3. Michal napsal:

  Zdravím.
  Neuvažovali jste, do svého „minimalistického“ domu, o bezobložkových, resp. bezfalcových dvěřích?

  • admin napsal:

   Dobrý den, o bezfalcových dveřích jsme uvažovali. Ale naše zásada byla 50 procent design, 50 procent praktičnost (s architektem to obvykle jede na 80-20). A po mnoha rozhovorech s praktiky jsme usoudili, že bezfalcové dveře riskovat nebudeme. Jsou mnohem náročnější na přesnost provedení – téměř vždy u nich vzniknou rozdílné škvíry nahoře a po stranách, což prostě nevypadá dobře. Musíte mít opravdu kliku na skvělého řemeslníka, aby provedení bylo precizní. Dále mají z logiky věci trošku horší izolační a protihlukové vlastnosti. A to u nás rozhodli.

 4. Jana Lnenickova napsal:

  Ty posuvne jsou super vecicka, ktera usetri dost mista. Sama mam dvoje tyto v byte https://www.stavebni-pouzdro.cz/Posuvne-dvere-SAPELI/Posuvne-dvere-SAPELI-ELEGANT-M50-sklo.html a uplna parada

 5. Petr Vlach napsal:

  Dobrý den, psal jsem vám na FB. Máte prosím doporučení na českého spolehlivého dodavatele těch dveří Garant? Nejlépe v Praze. Prostě vaši zkušenost od koho je máte.
  Moc děkuji

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.