Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Zateplování fasády

Z domova mi dorazily nějaké fotky, takže se můžeme podívat, jak ta naše kůlna momentálně vypadá. Pan Fojtík už zahájil pokrývání fasády polystyrenem. Ve stavebnické hantýrce se tomu říká KZS – kontaktní zateplovací systém.

Na severní straně už je polystyren, na východní se zatím dohrabal ke garážovým vratům.

Zateplení fasády

I jižní fasáda se už pokrývá EPS.

Zateplení fasády polystyrenem

Mimochodem, toho polystyrenu je v našem případě 20 cm. Náš pan stavitel nad tím kroutil hlavou, že takhle tlustou vrstvu ještě nedělal. Na druhou stranu tady v diskusi se kdosi divil, proč že tam nedáme 30 cm, že dávat pouhých 20 čísel je v dnešní době šílenost. Myslím, že to perfektně vystihuje, jakou rychle se u nás zateplování stalo náboženstvím. My se sv. Polystyrenovi zase tolik neklaníme, o žádný pasivní dům se stejně nepokoušíme a s tímhle kompromisem jsme spokojení.

Pan Fojtík už také vybetonoval základy pro terasu. Na tenhle beton ještě přijde dřevěný rošt a na něj lamely z tropického dřeva ipe.

Betonování terasy

Podklad je vyspádovaný, aby voda pod roštem pěkně odtékala. Když se podíváte na logo tohoto webu, všimnete si, že jsme proti původním nákresům terasu trochu protáhli a že nyní sahá až k pracovně. Hlavně jsme ale rádi, že nás pan Fojtík přesvědčil, abychom ji rozšířili z 2,5 m na 3,3 m. Nezdá se to jako velký rozdíl, ale stolek a křesílka se tam budou dávat mnohem jednoduššeji.

Máma mi též hlásí, že náš živý plot nasadil první pupeny. Budu mít fakt velkou radost, když se ty naše habříky po tuhé zimě chytí.

Skřeky (6)

 1. Misa napsal:

  Taky mame 20cm ;-) akorat sedeho polystyrenu.

 2. Axel napsal:

  Porotherm i v dnešní době většina lidí zatepluje 10cm, takže 20cm bude určitě dost :) Kdyby byly peníze vůbec bych se nebránil i více polystyrenu, ale ono to chce taky doladit s kvalitními okny atd nědy to neni vůbec snadný, okna jak jsem ochopil z blogu kvalitní jsou. Celkově se mi libí, jakým způsobem vedete stavbu, má to hlavu a patu. Honba za „pasivními“ domy je demence, protože dobrých výsledků dosáhnete jen s rekuperací a nesmí se větrat, každý normální člověk stejně větrat bude, takže po stavební stránce sebelepší pasivní dům bude pouze nízkoenergetickým. Ta rekuperace vzduchu se mi jako technologie líbí, jenže v diskuzích jsem se dočet, že je díky tomu vedení ohromně slyšet zvuk z ostatních místností, jestli je to pravda, tak je to tím definitivně zabitý.

  • Michal napsal:

   Větrat se v PD nejen může, ale dokonce i musí. K tomu právě slouží ta rekuperace. ;-)

 3. 20 čísel úplně stačí – sami máme na baráku 20 a rozhodně si nemyslím, že je potřeba víc. Fasádu jsme nakonec pokryli silikonovou disperzní barvou (vřele doporučuji jsou neskutečně odolné, omyvatelné a dají se použít na jakékoliv povrchy) Co se týká rekuperace vzduchu, kolega pracující ve stavební firmě říkal, že zvuk se šíři nehorázně a pokud chcete mít soukromí tak rozhodně to nebude nic pro vás.

  • Michal napsal:

   Pokud se kolegovi šíří rozvodama hluk, tak je udělal a) na základě blbýho projektu nebo b) nekvalitně.

 4. Zateplovali jsme dům polystyrénem, který je tlustý 20 cm. S odstupem času mohu potvrdit, že tlustší zateplení není třeba. Samotný jsem překvapen hlavně z toho, jaké úspory energie zateplení přináší.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.