Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Barva fasády a další březnové pokroky

Omlouvám se, že jsem delší dobu nepřispěl. Nedostanu se na stavbu tak často, jak bych chtěl, a kvůli psímu počasí v ČR se ani žádné omračující pokroky dělat nedají. Něco tu ale přece máme.

U balkónu se konečně objevilo zábradlí, které by mělo podtrhnout tvar domku. Až to všechno bude mít jednotnou barvu, bude to vypadat líp.

Betonové zábradlí

Možná si říkáte, jaký že umělecký záměr stojí za těmi třemi bílými záslepkami na spodku zábradlí. No tak tam přijdou chrliče, které budou odvádět vodu z podlahy balkónu. Vím, že tohle řešení vypadá trochu nemotorně. Zvlášť, když si představíte, že voda z levého chrliče bude kapat na dřevěnou terasu pod ním. Ale jinak to nešlo. Myslel jsem, že podél celé délky zábradlí uděláme v podlaze kanálek, který by vodu svedl na nějaké nenápadné místo na východní fasádě. Ale tohle řešení možné nebylo. Při téhle délce balkónu a při tloušťce našich podlah se tam kanálek nedá dostatečně vyspádovat. Takže chrliče. Není to žádná ozdoba, ale fasádu to snad úplně nezabije. A žádné potoky přes ně stejně nepotečou, balkón je dost uzavřený a tolik v něm zas nenaprší.

Zábradlí zevnitř. Zatím vidíte jen krabice ztraceného bednění – betonem se to prolije, až počasí dovolí. Ano, nakonec máme těžké betonové zábradlí. V projektu se původně počítalo jen s ocelovými sloupky, mezi kterými měly být OSB desky a polystyrenové zateplení. To celé si jaksi mělo hrát na neprůhlednou stěnu. Ale přišlo nám to moc vachrlaté. Kdyby se proti tomu děti rozběhly, tak by snad takové zábradlí dokázaly prokopnout. Tak jsme to nakonec změnili na ztracené bednění. Sice je pak zábradlí o 9 cm širší, ale taky mnohem robustnější.

Betonové zábradlí

Ještě bych měl zmínit, že kulatý tvar domu nám tu připravil menší potíž. Co dát nahoru na zábradlí, aby se beton chránil před deštěm? Normálně se pro tyto případy používá obití plechem. Ale v kulatém rohu by napojovaný plechový pás vypadal blbě. A celkově ten plech není zrovna hezké řešení. Proto chceme raději použít keramický obklad, který se snadno přiřízne do potřebného tvaru.

A tady už je polystyren, který jen čeká, až přijde na vnější zdi. Je ho 20 čísel. Jak by řekli stavbaři, kteří podobně jako vojáci milují zkratky, tohle EPS bude hlavní součástí KZS – kontaktního zateplovacího systému. Pokud někdy – čistě hypoteticky – v zemi dojde k nástupu tzv. jara, tak se polystyren nafrká na fasádu a bude.

Fasádní polystyren

Vybíráme barvu fasády ze vzorníku Cemixu. Pan Fojtík říkal, že stavebníci kolikrát vybírají barvu fasády i několik dní. Nechají si udělat na zdi pár zkušebních vzorků a sáhodlouze diskutují, jestli mají udělat meruňkovou nebo spíš broskvovou. My jsme měli hotovo za 2 minuty, což nás tedy samotné překvapuje. Fasáda musí být bílá, i když nás od toho všichni zrazují. A ze šesti možných odstínů se nám nejvíc pozdává R 2014 na obrázku. Mimochodem, to číslo vpravo (např. 88) je světelná odrazivost. Podle normy to na fasádě musí být víc než 30. Bílá je v pohodě v osmdesátkách, ale třeba některé zelené ve vzorníku se opravdu kolem třicítky pohybovaly. Ale já těm divokým barvám, které si dnes lidi dávají na domky, moc nefandím.

Barvy na fasádu vzorník

Jak už jsem tu psal, chceme na fasádu dát pevný žebřík, aby se dalo lézt na střechu. Tady už je žebřík připevněný ke zdi. Začíná dost vysoko nad zemí, aby tam zbytečně nelezly děti.

Fasádní žebřík

A tady je koš k žebříku v celé své pozinkové kráse. Koš je bohužel povinný podle normy.

Fasádní žebřík pozink

A když jsme u těch konstrukcí – tohle je náš držák na satelitní anténu, který pan Fojtík nechal vyrobit na zakázku. Anténa bude zvednutá nad úroveň střechy, ale držák je připevněn zboku, aby se zbytečně nedělaly díry do střešní izolace.

Držák antény

Tak to je pro dnešek všechno, ale brzo přinesu další zprávy.

Skřeky (10)

 1. Karol napsal:

  Zdravíme Vás Martine,

  dům vypadá velmi pěkně, VPC cihly = zřejmě zjevně dobrá volba – i když pod tzv. dobrou volbu materiálu se dá podřadit téměř cokoliv, je-li správně stavěno. Toto je zřejmě jediný správný závěr na téma „z čeho stavět a který materiál je tzv. nejlepší“. Okna Iternorm vypadají velmi pěkně – přiznám se, že jste nás inspirovali a pravděpodobně u u nich skončíme rovněž. :) Ostatní nabídky oken mnohdy vypadaly podezřele.. Zajímá mne docela, proč jste nechtěl rekuperaci – pokud byste chtěl něco na toto téma, mohu zaslat své postřehy. K.

 2. Alex napsal:

  OSB desku by se dětem prokopnout nepodařilo, možná poškodit stěrku na tom polystyrenu, z tohohle pohledu je to ztracený bednění lepší. Když už jste to takhle udělali mohutný, tak bych se možná zamyslel nad zasklením toho balkonu. Jsou různý posuvný systémy, určitě by se našel takovej aby to bylo esteticky příjemný a částečně by to vyřešilo déšť na balkon, zateplí to trochu, mně se zaklený balkony moc líbí. :)

  • Míša napsal:

   Zaskleny balkon je trochu panelakovina :-)))) Martine, jeste zvazte tu uplne bilou fasadu. Ty domy pak dost sviti. Coz je u vas treba zamer, to nevim :-) Kdybys byl v CR na vylete, prijed k nam, ten nas je taky bily, ale vybrali jsme takovou ne uplne svitivou bilou, spis lehce do seda. Na te plose to vubec neni poznat, vypada jako bily a pritom tak silene nesviti, jako vapnem vymalovana chalupa :-)

   • admin napsal:

    Balkon určitě zasklívat nebudeme, ani by to s tou oblinou nešlo. Nebo možná šlo, ale za cenu velmi nerozumnou. S tou bílou jsi mi, Míšo, nasadila brouka do hlavy. Asi to opravdu bude svítit docela dost. Ale zase si říkám, že to při tom počasí rychle zešedne…

    • Míša napsal:

     ale aby to zesedlo rovnomerne :-) Kdyz najdu typ a cislo odstinu, poslu. Ale ickdyz ti to vyfotim, asi to na fotkce stejne neposoudis :-) Proste bily dum, akorat ne tak svitive bily, jakokdyz vymalujes primalexem polar pokoj, ale dejme tomu tlumenejsi odstin bile :-)

 3. Jan napsal:

  Jako jiní i já jsem se na tyto stránky dostal vlastně omylem a jsem šokován a mile překvapen zároveň. Nejvíce tím, jak málo je zde závistivých a zapšklých komentářů.
  Mít jen o trochu sebeovládání méně, sám bych se do toho pustil: záviděl bych rozpočet, vzrostlou zahradu, pozemek a zkritizoval bych všechno, čím se tak drze odlišujete od současné konveční výstavby. Nit bych na vás nenechal suchou.
  Ale teď vážně, nejvíce mi leží v žaludku ta vaše plochá střecha. Hledal jsem marně očekávané peripetie týkající se toho, jak vám ji zlovolný úředník nechtěl dovolit a váš architekt se o to bil do roztrhání těla. To jsou opravdu Klánovice osvobozeny od toho do-nebe-volajícího regulativu, že střechy musejí mít sklon 30–45°, který tak blahosklonně tvoří podhoubí pro jeden bungalov vedle druhého? A vy si opravdu jen tak, beze všeho, (a zas přichází ta závist) postavíte takovou příšernou (vlastně překrásnou) krabici?

  P. S.: Těžko byste pro svůj dům vybrali lepší barvu než bílou, tak tedy hodně štěstí při volbě odstínu!

 4. Štěpán napsal:

  Dobrý den,

  narazil jsem na Váš blog a rád bych Vás poprosil o Vaše knowhow ohledně žebříku na fasádě….aktuálně řeším (mimochodem na domě kousek od Vás..také krabice)…zvažuji jen udělat „uchyty“ a žebřík sundavací…pravděpodobně jste tímto již prošli..a tak se ptám:
  …koš je opravdu povinný dle normy?..máte představu kolik váží současný žebřík, kolik stálo Vaše řešení? žebřík je uchycen n chemických kotvách?…jaká norma toto řeší?…

  Děkuji mnohokrát za případnou reakci a necht se stavba daří…často chodím kolem tak sleduji :o)

 5. radekhej napsal:

  Líbí se mi tvar domu. Působí to na mě stylem vilky a navíc i hrubá stavba musela jít rychle. Pěkné :)

 6. Axel napsal:

  K tý barvě to vůbec neni špatná poznámka…protože se připravte, pokud to nabarvíte klasickou bílou, že v létě se k tomu domku nebudete moct vůbec přiblížit a podívat na něj (i pohyb v blízko je dost nepříjemnej).
  Namaloval jsem na zahradě loni v létě stavební buňky, který mam zateplený s perlinkou a fasádou jako zahradní boudu základní bílou fasádní barvou z bauhausu a když svítí slunce, tak se kolem toho nedá projít. :)

  Jestli si chcete dopředu vyzkoušet jakej to bude pocit, tak nejlepší je vylézt z OC Chodov východem směr k busu 177 na Skalku. Výlez u Potrefený Husy…ta bílá dlažba tam poskytuje v létě stejnou úroveň požitku jako zářivě bílá fasáda.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.