Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Betonové schody – první krůčky

Hrubá stavba vbíhá do předposledního kola. Nejenže se kutá na střeše, ale taky se začíná rýsovat betonové schodiště. Však se podívejte.

V přízemí už je vyzděná boční stěna schodiště, která bude zároveň sloužit jako zábradlí. Ve finále bude zaoblená. Určitě by bylo elegantnější, kdybychom na stěnu zavěsili jen volné stupně bez podstupnic a k nim nějaké to neviditelné skleněné zábradlí jako v časopisu. Ale manželka tyhle vzdušné schody nemá ráda. Vypadají sice krásně, ale člověk po nich nikdy neběží tak rychle a komfortně jako po klasice. Takže zdivo a beton to jistí. Ostatně celý náš dům je spíš těžká stavba a všechno na něm je dost robustní.

Zdění schodiště

A tady už se připravuje šalování schodů. Zatím vidíte dřevěnou desku, která bude tvořit spodní hranu betonového monolitu. Schody máme jednoduché, přímé, bez podesty. Čistá šířka je 105 cm (norma pro rodinné domky chce aspoň 90 čísel).

Betonové schodiště šalování

Zlaté pravidlo schodišťové matematiky říká říká, že dvě výšky stupně plus šířka stupně by se měly rovnat 63 cm – to je ideální rozměr pro dnešního člověka.

2*šířka + výška = 63 cm

U nás to vychází na 62,8 cm, což je dost dobré přiblížení. Výška stupně je 17,9 cm, šířka stupně 27 cm (podle webu koumak.cz je ideál 24-30 cm, takže jsme přesně uprostřed). Jen počet stupňů je dost vysoký – 18. To je holt daň za vyšší stropy. Kdyby to vyšlo jen o stupeň víc, už bychom podle normy museli udělat schodiště se dvěma rameny.

Na nášlapnice samozřejmě položíme masivní dřevo – zatím to vypadá na ořech o tloušťce 4 cm. Lidi většinou volí dub nebo levnější buk, ale ten prý tesaři nemají tak rádi, protože je to dřevo věčně živé a hodně pracuje.

Dokud nejsou hotové schody, musíme do patra po žebříku. Tady šplhá malý Martínek, aby to nahoře taky zkontroloval. Ještě mu nejsou ani čtyři, ale žebřík dává jasně nejrychleji z celé rodiny a nikdo mu v žádném okamžiku nesmí pomáhat. Malí kluci holt mají od přírody nulový pud sebezáchovy – v tom už je nikdy a nikdo nepřekoná. Na oko hubuju, ale líbí se mi to.

Martin Jaroš

Takhle to teď vypadá v pokojích 2NP. Vzpěry, které nesou strop, chce pan Fojtík nechat na místě plných 28 dní, aby byl beton opravdu skálopevný. Normálně se na stavbách čeká jen 2-3 týdny, ale pan Fojtík je jako reklama na perfekcionismus.

Podpěry 2NP

Aktualizace z 20. 10. 2012

Betonové schodiště už je vylité. I tenhle betonový monolit bude dobře měsíc tvrdnout.

Betonové schody šalování betonový monolit monolitické schodiště

Hned první večer se po schodech prošla nějaká kočička a zanechala nám v ještě měkkém betonu svůj otisk. Což vůbec nevadí, protože to samozřejmě skryje dřevěný obklad. Lidi můžou po schodišti chodit už druhý den a žádné šlápoty nezanechávají.

Betonové schody kočičí stopa

2 komentáře

 1. novyk napsal:

  Z křivek tvrdnutí betonu je vidět, že největší nárůst pevnosti je během prvních 14 dnů… to to dosahuje cca 70% pevnosti. Po měsíci je beton na 100% pevnosti… A po nějakém roce či dvou se to dostane na 130% pevnosti, co to mělo po prvním měsíci…

  Takže stručně řečeno – ten měsíc, kdy tam je bednění je velice rozumný.

 2. adrian napsal:

  Zdravim Vas,

  a do betonu ste nedavali ziadne roxory/tyce?

  Adrian

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.