Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Koupelny – obklady a dlažby

V koupelnách a v předsíni už máme položenou dlažbu i obklady. A dopadlo to docela dobře!

Pozorný čtenář si vzpomene, že v oblasti keramických obkladů jsme vždy byli velmi skromní. Naše koupelny jsou malé, spíš obyčejné, trošku šmrncu jim dodají leda tak zajímavě tvarovaná umyvadla a nahoře i dřevěný nábytek. Ale obklady by měly být neutrální a čisté, bez jakýchkoli vzorů či křiklavých barev, které se podle naší zkušenosti stejně brzy okoukají.

Rozhodli jsme se všude použít keramiku italské firmy Marazzi, řada SistemN, kde N znamená neutrální barvy. Celý dům jsme chtěli vyřídit pomocí těchto tří barev:

Zemitá Tortora

Marazzi SistemN Tortora

Béžová Sabbia

Marazzi SistemN Sabbia

Bílá Bianco Puro

Marazzi SistemN Bianco Puro

Logika byla jasná. Dolní koupelny budou tmavší – podlahu bude tvořit Tortora, stěny béžová Sabbia. Horní koupelny budou světlejší – podlaha bude béžová Sabbia, stěny bílé Bianco Puro.

Na vizualizaci v Koupelnách Ptáček to vypadalo dost dost blbě. Na obrázku je spodní koupelna, umyvadlo a zrcadlo samozřejmě nejsou přesné. Barvy zde vypadají dost vyblitě, ale já jsem přesto věřil, že tato barevná kombinace je správná.

Vizualizace koupelny Marazzi

A tady už je holá skutečnost. Musím říct, že se mi to líbí. Přesně takhle uměřené jsem si to představoval. Bílé umyvadlo se od toho hezky odrazí.

Obklady a dlažba Marazzi SistemN Sabbia Tortora

Ještě jeden pohled. Sádrokartonový strop se samozřejmě nabílí. Zde jsem původně chtěl napnout barrisolový strop, ale pak jsem to vzdal. Kvůli praktičnosti a špatnému přístupu ke světlům.

Koupelna Marazzi SistemN Sabbia Tortora

Ze stejné béžové, která je na stěnách koupelny, jsme udělali i podlahu předsíně. Tahle barva se mi líbí.

Předsíň dlažba Marazzi SistemN Sabbia béžová

Horní toaleta a prádelna. Zde je vše o stupeň světlejší – béžová je podlaha, stěny bílé. Tyto horní koupelny bohužel dopadly hůř. Barvy samotné se mi líbí, vypadá to trošku jako capuccino, ale spárovací hmota Mapei mě svým odstínem zradila. Je příliš viditelná. Spáry máme 2 mm široké. Já bych samozřejmě chtěl mnohem méně, ale staří praktici mě přesvědčili, že kvůli dilataci je opravdu lepší tam alespoň 2 mm spárovačky mít.

Koupelna Marazzi SIstemN Sabbia Bianco Puro

Horní koupelna. Stavební dozor pan Koláčný mi navrhl, že když mě barva spárovací hmoty tak trápí, že by se dala speciálními nátěry dotáhnout k dokonalosti. Zná na to lidi, kteří by přesně trefili barvu obkladů. Ale to jsem přece jen s díky odmítl. Nevěřím ve stabilitu té barvy, další chemikálie by tomu jistě neprospěla. Holt se s tím smířím, jak to je. Tuto horní koupelnu by měl pozvednout nábytek z tmavého dřeva, který se sem chystá.

Koupelna Marazzi SistemN Sabbia Bianco Puro

Celkově jsem s koupelnami celkem spokojen. Samozřejmě až na ty ceny. Materiál – tedy obklady, dlažby (Marazzi), tmely, hydroizolace (vše Mapei) a rohové lišty (Schluter Schiene) – stál 196 483 bez daně. Práce dalších 90 214, k tomu ještě doprava a přesuny hmot – v součtu jsme na 313 933 Kč bez DPH jen za tyhle placatý srandy. Nedá se říct, že by na tom ti výrobci a řemeslníci tratili.

Skřeky (12)

 1. Lubek napsal:

  Opět hltám jedním dechem. Zeptám se – čím je tato keramika tak výjimečná, že je poměrně drahá? Design mi přijde – s prominutím – stejně nudný jako obkladů z Bauhausu za 200Kč za metr. Je to nějaký speciální materiál? Nebo úprava? Nebo se prostě platí za značku?

  PS: Je vtipné, že zatímco normálně platí, že čím víc toho koupíte (a utratíte), tím spíš je doprava zdarma, zde to naopak znamená navyšování o dopravy a přesuny hmot :-)

  • admin napsal:

   Jé, to je zajímavá otázka. Předně bych chtěl říct, že ty obklady zas tak drahé nejsou. Podíval jsem se do nabídky a vidím, že třeba béžový obklad Sabbia stál po slevě 870 Kč/m2 bez daně. To není tolik. Koukám se třeba na obklady Rako na jejich webu a jejich nejlepší série stojej 799 Kč/m2, což je to samý. Třeba ty obklady Villeroy & Boch, co se nám líbily nejdřív, stály něco přes 2000 za metr. U těch už bych řekl, že jsou drahé. A ten vzhled… Víte, trošku blbě se mi o tom mluví, ale ty věci z OBI přece jen vypadají trošku jinak. Kdybyste u toho stál na živo, tak byste viděl, co mám na mysli. Kdybych mohl tohle koupit někde v Baumaxu či OBI za 200, to víte, že bych tam hned běžel. Ale ono to tak nefunguje, nám se prostě žádné levné série nelíbily. Když se na ty laciné koupelny podíváte, uvidíte, že je to trošku jiný sport. Většina věcí lesklá, malé formáty, všelijaké ty křiklavé oranžové nebo modrobílé koupelny, vzorečky, listely, pásky, neklid – je to hodně jiné kafe. Marazzi Sistem N jsou obklady naprosto nevtíravé, tiché, bez vzoru, vzhledem připomínají spíš betonovou stěrku, ale s lepší funkčností. A tahle nedbalá elegance a tlumené barvy, to je vždycky nejdražší. To vám řekne každá ženská, že hadry za 10 000 mívají trošku elegantnější střih než hadry za 600, a věřte mi, ženské oko to vidí, stejně jako byste to viděl na té koupelně. Víte, já ty naše koupelny dost kritizuju, ale zas tak hrozný nejsou. Kdybyste fakt dokázal zreplikovat ty tmavší dolní koupelny v OBI, tak to bych byl hodně překvapenej… Ale samozřejmě je to věc názoru, asi nemá cenu to moc řešit. Ta cena vzniká spíš tím, že se k tomu přidá všelijaká ta drahá chemie, tmely, hydrizolace, spárovačky, ono to naskáče. Dám sem nějaký podrobnější rozklad.

 2. Kuba napsal:

  Musím naprosto souhlasit.
  Na těch nejdražších věcech je přidaná hodnota nejméně vidět. Při rekonstrukci naší koupelny si paní vybrala obklady ze Španělska, při pohledu na cenu mi drkotaly zuby (a to pořád byly levnější než ty Vaše), ale výsledek asi stojí zato, resp. všichni chválí. I obkladač říká, že ta cena je poznat – nelámou se, všechny jsou jedna jako druhá a při pohledu zblízka bez kazu. To prostě Rako za 300 Kč/m2 neumí. Navíc obklad je něco, co by mělo vážně vydržet, to nepřemalujete jako podhled.
  Ale musím uznat, že ta celková cena, která je (předpokládám) bez zařizováků, nábytku atd. mi úplně vyrazila dech

  • Axel napsal:

   Přesně jak píšete, tyhle dražší materiály by měly mít lepší střep, přesné a nelámat. Píšu by měly, automaticky neplatí, že dlažba z Itálie bude vždy kvalitnější. Největší riziko podstoupíte, když si je na vlastní pěst přivezete. Sice ušetříte pár stovek za metr o to víc stojí doprava a nakonec třeba zjistíte, že jste si přivez stejnej druh, ale každej z jiný šarže. Lepší nakupovat v ČR.

 3. novyk napsal:

  Martine, prosim o info o rozmerech obkladu a dlazby.
  Okem to tipuju tak na 30×60 a na podlaze mozna i 60×60.

  Jinak ohledne ceny: Je to naprosto v norme, nevidim tam zadne nesmyslne navyseni. Obklady vyse zminenych rozmeru proste stoji kolem 1000kc za metr. A prace je take naprosto OK. Ja delal „rekonstrukci“ umakartove svatyne a prace tam vysla zhruba na 150 tis. Ale holt sekta je sekta….

  • admin napsal:

   Ano, rozmery jsou presne takove, jak pises. A s temi cenami jsi me uklidnil, dik!

 4. Martina Hepnerová napsal:

  Jsem tu snad po půl roce a vidím, že se zase řeší koupelny… Je dobře, že jste všechny dekory poslali k šípku, tohle je vážně lepší. Až budou zařizováky a baterie, bude to dokonalost sama:) Ceny okolo 1000Kč za metr italské velkoformátové dlažby jsou „normální“ … kalibrovaná dlažba prostě nebude nikdy stát 200Kč (kalibrované Rako 60×60 stojí okolo 600). Ohledně nátěru stropu bych se přimlouvala za bílou, ale ne úplně bílou, prostě „bílou“, která bude o trochu světlejší než obklady v horní koupelně, ale nebude to ta nejbělejší na vzorníku (aneb není bílá jako bílá:-) Spárovka v horní koupelně vypadá podle fotek opravdu trochu zvláštně. Většinou se volí nepatrně tmavší spárovka než obklad, tady je to asi opačně. Útěchou může být, že každá spárovka časem trochu zajde a tolik nezáří. Ale neřešila bych to. Není účelem mít stejnou barvu obkladu a spárovky, to se stejně nedá úplně trefit.

 5. Vendula napsal:

  Dobrý den,
  jaké odstíny spárovačky jste použili k odstínu tortora a sabia?
  Děkuji.

  • admin napsal:

   K barvě tortora jsme použili spárovačku Mapei 112 Grigio Medio a dopadlo to super. K barvě sabbia jsme použili spárovačku 132 Beige a je to taky super. K barvě bianco puro jsme použili spárovačku 100 Bianco a ta je příliš světlá.

 6. David Řepa napsal:

  Dobrý den,

  Vaše řešení vypadá velmi zajímavě a chválím. Vzhledem k tomu v jakém stylu budujete svůj domeček mně to však nedalo – uvažovali jste o řešení v podobě kamenných obkladů, resp. o jejich imitaci z betonu či sádry?
  Tyto obklady se výborně hodí nejen do koupelen, ale i do obýváků, na chodbu… Tedy všude kde si dokážete představit v interiéru i exteriéru.

  Vzhledem k materiálům jsou obklady velice lehké a cenově dostupné. Pokud by Vás toto řešení zajímalo, můžete se mrknout na náš obchod, kterého jsem majitelem.
  http://www.obkladyrepa.cz/kamenne-obklady-do-interieru/ – zde naleznete vnitřní kamenné obklady. Pokud Vás můj příspěvek nezaujal, pak se omlouvám.

  Přeji úspěšnou stavbu

  David Řepa

 7. Martin napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat,jak je to u této dlažby s lámavosti resp. odlomky při řezání. Já si ji také pořídil do koupelny a řemeslníci se nyní vymlouvají, že je to tvrdá dlažba a že to prostě čistě bez „třepení“ uřezat nelze a to pak některé rohy vypadají hodně ošklivě, když tam neplánují žádnou lištu, ale nadoraz postavit zapuštěnou skříňku.

  Díky za odpověď.
  Martin

  • admin napsal:

   Ano, bojovali s tím a myslím, že museli ještě pár kusů přivážet extra. Ale přesto se tzv. kamenický roh dá udělat, akorát je potřeba nechat si to nařezat laserem nebo vodou. Řemeslníkům se do toho nechce, protože je to dražší a musí se to udělat mimo stavbu. Ale rozhodně bych je do toho nutil. My jsme si bohužel nechali udělat kovové lišty a nejsem za to rád.

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.