Náš domek

Jak jsme stavěli bílou krabici v Klánovicích

Problém s lodžií

Stavíme teď trošku na dálku, jen za pomoci mé mámy a stavebního dozoru. Jde to poměrně hezky a domek začíná vypadat k světu. Objevil se ale problém s lodžií – je sice jen tzv. kosmetický, ale kosmetika je někdy velká věc.

Fasáda je už celá hotová. Ve skutečnosti je prý mnohem bělejší, než to vypadá na téhle fotce z telefonu. Ale tvar domu se vyloupl celkem pěkně, ne? Musím se pochválit, ten kulatý roh domku podle mě opravdu pomáhá.

Fasáda bílá problém

Ale tady je problém. Zábradlí v lodžii je příliš vysoké. Správně by mělo zařezávat s dolním okrajem okna v ložnici. Všiml jsem si toho až já na fotce, nikdo z návštěvníků stavby ten problém nezaznamenal, takže v reálném životě to asi moc do očí nebije. Ale mě to přesto žere.

Fasáda problém okna lodžie

Problém jsem nahlásil panu Fojtíkovi, který ihned vyrazil na stavbu. Opravdu prý je tam výškový rozdíl asi 15 cm. Jde o nepatření, velice se omlouvají.

Co ale s tím? Máme asi tyhle možnosti:
1. Smířit se s krutým osudem a nechat to být. Nikdo kromě nás to asi moc řešit nebude. Ale mě to bude štvát pokaždé, když se na fasádu podívám, protože to prostě narušuje koncepci.
2. „Uříznout“ pár centimetrů z horního okraje zábradlí. Co bude taky pěkná makačka. Zábradlí je železobetonové, naruší se tím fasáda, polystyrenová izolace… Potěš pámbu. Navíc budeme moci jít jen asi o 10 cm níž, takže pěticentimetrový optický schod tam zůstane. Proč jen o 10? Protože norma říká, že zábradlí v této výšce má mít zevnitř aspoň 1 m. A nám se uvnitř trošku zvedla podlaha lodžie, takže můžeme zábradlí snížit jen asi o těch 10 čísel.
3. Předělat okno v ložnici – zvednout spodní parapet o těch 15centimetrů a objednat nové, menší okno. Což zní jako šílená akce a taky to asi šílené je, ale vizuálně by to bylo asi nejlepší.

Upřímně řečeno, zatím nevím, která cesta je ta správná. Nechal jsem zastavit stavbu, ve čtvrtek 6. června přijedu do ČR a na místě uvidím, jak dál.

Jsem samozřejmě naprosto šokovaný tím, jak to mohlo uniknout všem kontrolám. Ještě minulý týden ale byla stavba pod lešením, takže to moc vidět nebylo. Jasno se mi udělalo až nyní – příliš pozdě. Neztrácím ale optimismus.

Když už jsme u toho, takhle vypadá horní okraj zábradlí v ložnici. Je tam okapová dlažba, která chrání zdivo a beton před zatékáním. Dvakrát se mi to nelíbí, abych řekl pravdu, ale je to kvůli tomu kulatému rohu. Všichni mě ujišťovali, že oplechování (kterému bych jinak asi dal přednost) se v tom rohu hezky udělat nedá. Nevím nevím.

Lodžie okapová dlažba na balkón

Jinak betonové podlahy ještě pořád nevyschly, takže není možné pokládat dřevěné podlahy. Stavba se tím protahuje, původně plánovaný červen už rozhodně nehrozí. My nijak nepospícháme, nepotřebujeme v domku bydlet, ale stejně bychom to rádi během léta dodělali. Držte nám palce.

Skřeky (13)

 1. juraj napsal:

  Dobry den,

  Jednoduche a lacne riesenie: urobte tam farebny pas, tahajuci od okna az popod vrch zabradlia. Opticky sa to bude dat spravit tak, aby to zmensilo ten rozdiel. Farbu nejaku kontrastnu, k tej bielej fasade. Moze sa priblizovat farbe okien.

  Urcite by som nic nebural a neprerabal, to sa len komplikuje, moznost nepodarku.

 2. Ondra napsal:

  Mne by to taky hodne stvalo a videl bychom to pri kazdem pohledu na fasadu :( Neslo by to vyresit pouze opticky? Napr. nejakym kovovym paskem pred oknem jake se delaji treba pred francouzskymi okny. Je to 15cm, to by se mohly vejit mozna i dva nad sebou. Neco na tento zpusob, ale samozrejme nizke: http://www.stylovebalkony.cz/_gallery/images/30787_p1050245.jpg

 3. Tojejedno napsal:

  Co to zábradlí uříznout o těch 15cm – tím se srovná s oknem v ložnici a pak ho trochu nastavit něčím skleněným, to by mohlo být pěkné. Bude to drahé, ale zároveň by to sklo mohlo sloužit na vyřešení té vody – a zmizí ta dlažba. Prostě to bude železobeton se skleněným proužkem. Ten proužek něco jako luxfery na zakázku, skláři jistě takové věci umí a nějaký pár desítek tisíc už to nerozhodí a dům by dostal zajímavý prvek. Škoda si brát světlo z ložnice – a nové okno asi taky žádná láce nebude.

 4. admin napsal:

  Díky všem za dobré návrhy, opravdu vypadají rozumně. O barevném pásu už jsem taky uvažoval. A to sklo, to by taky mohlo být skvělé. Fakt díky za inspiraci. Je to trošku zoufalá situace, a ta si žádá kreativitu!

 5. Lubek napsal:

  Mne by zajímalo, jak to u takhle ošéfovaného projektu dopadne po stránce finanční. Jé, sorry, my jsme se spletli (a financovat opravu si budete muset sám) nebo ten, kdo má máslo na hlavě, je za chybu (a zafinancování opravy) také smluvně zodpovědný?

 6. Tomas napsal:

  Osobne si naopak myslim, ze nejjednodussi moznost je prave zvednout parapet a objednat nove okno. Je to samozrejme okno navic, ale nic sloziteho…

 7. gio napsal:

  Martine,

  na stavbě se podobné věci dějí skoro stále. Osobně jsem překvapenej, že kromě toho jednoho okna při dodání je tohle vlastně podruhé co máš větší problém (dobře ty základy nepočítám :-)). Já se řídil podle důležitosti a za pomocí staré dobré „Occamovy břitvy“:

  1) je to zásadní věc, která může negativně ovlivnit nefunkčnost domu (díra v izolaci, nedostatečná statika)?
  2) je to jen moje „estetické cítění“?
  3) kolik času a peněz bude stát náprava?
  4) udělám u nápravy víc bordelu/problémů než je nyní?
  5) kolik věcí se u toho může pokazit? víc než nyní? (nenávaznost materiálu vysprávky, utěsnění, barva apod.)

  Příklady u mě:

  VZT vedoucí přes dětské WC. Do podhledu ho dát nemůžu protože bych ho nevyvedl přes věnec/pozednici (věnec z HEB, pozednice drží celou střechu). Chtěl jsem tedy ještě více snížit strop, jenže to narazilo na okno. Musel bych ho posunout o šár níže. Stavební fáze samozřejmě, vše zadělané a začištěné. Nakonec jsem po dlouhé debatě, kdy jsem vymýšlel řezání do HEB, průvlaky, bourání okna, nový překlad, jsem si uvědomil, že SPIRO jen obalím do izolace a něčím to natřu a aspoň to bude vypadat „pankáčsky“ a děti to nechám nabarvit jak budou chtít. Cena skoro nic, nic se nebourá neřeší. Nedovedu si představit, že by to řezali, dávali okno znova (pasivně založené), a dostali se do puvodního stavu. Hehe jsem rád, že se dostali do tohoto stavu a nechci zkoušet jestli to jen nebyla náhoda (jediné okno které je jak podle učebnice)…

  Na druhou stranu jsem řezal finální průchody mezi pokojema a chodbou protože rozměr 80cm bez zárubní byl v daných prostorech málo. Hodně bordelu, spousta práce, flexa to nedala, ale prostě je to čistčí design a víc prostoru.

  Já radím říznout zábradlí, na normu zapomeň – ta to akorát komplikuje protože tě nutí přemýšlet o tom, jak tam ty cm dodat. Pokud by to bylo nějak exponované místo, kde stále někdo bude chodit a hrozí pád do hlubin, asi bych souhlasil s normou, ale 10cm tě od pádu nezachrání. ne v tomto místě. Výměna okna, resp. nové okno které bys nechal vyrobit (co s tímhle, když je na míru) bude dražší a komplikovanější.

  Jsem se nějak rozjel :-) Snad se dobře rozhodneš. Každopádně držím palce ať to jde tak dobře jako dosud!

 8. Mara Kara napsal:

  Martine,

  souhlasím s tím, co napsal gio. Vykašli se na normu a řízni zábradlí. Z těch fotek na mě vzdálenost mezi zábradlím a stropem působí poněkud stísněně a začíná to připomínat kulometnou střílnu. Samozřejmě až to uvidíš na vlastní oči, může to na tebe působit úplně jinak, ale za dům jsi utratil spoustu peněz, tak ať je to perfektní. Jestli se rozhodneš snížit zábradlí a budeš mít pocit, že je příliš nízké, tak by jsi mohl na vrchol zděného zábradlí umístit ještě jedno zábradlí zhotovené z roury o průměru +/- 6cm posazené na nožičkách vysokých třeba 5cm. Barva (materiál) by mohla být buď „antikoro“, barva parapetu ložnice nebo barva rámu okna. Kruhový průřez zábradlí by navíc umožnil dorý úchop a bezpečné vyklonění narozdíl od zděného zábradlí. Vzhledově by to snad bylo přijatelné. Když budeš stát před domem, tak ho ze země nejspíše neuvidíš a z dálky by vzhledem k robustnosti domu snad působilo subtilně a nerušivě. Okno do ložnice bych určitě nezmenšoval, světla není nikdy dost a ve výsledku by to mohlo být dražší než řezání zábradlí.

  Nechť se ti daří ať už se rozhodneš jakkoliv!

  M.

 9. Tomas Meinlschmidt napsal:

  Riznul bych zabradli. Nez se branit vsetecnym dotazum, proc zrovna TADY je nizsi okno. Dlazba na tom zabradli je desna.
  Co se oplechovani tyce, neverim, ze nikdo nedokaze riznout z velkyho plechu laserem pozadovany oblouk a dopajet boky. Ono to jiste jde, jen se do toho nikomu nechce. Chvala pred a prvorepublikovym stavitelum, nedokazu si predstavit, jak by dneska pani stavitele delali ty nadherny fasady – ty girlandy, sambrany, rimsy , frontony a vubec. Drzim palce :)

 10. alex napsal:

  Tojejedno napsal:
  26.5.2013 v 16.27

  Mně se nevíc líbí tohle řešení, ad ta norma, kdyby to mělo bránit kolaudaci, tak bych to nechal uříznout až po kolaudaci. :)

 11. alex napsal:

  Ještě jedna věc, jak s Vám nelíbí ta dlažba, zkuste si vygooglit toho pána co dělá solovky z dekorativního betonu. Jedná se o kuchzňské desky, schodiště, květináče, dokáže cokoliv, různé druhy hezkého betonu…není to levné …to je on: http://www.svecdecor.cz/dekorativni-beton

  ale dělá to i víc firem

 12. Martin K. napsal:

  Martine, zrovna jsem se byl probehnout a vzal jsem to kolem vaseho domu. Sam jsem na detaily dost zamereny a zvlastni zkusenosti na svem vlastnim dome me nektere nedotazene i po letech irituji, ale zalezitost, kterou popisujes ve svem clanku nebude tento pripad (z tveho pohledu pochopitelne). Jinymi slovy, ten odskok je takovy, ze to nemusi byt vnimano jako chyba, ale zamer – jakesi zamyslene ‚rozbiti‘ jinak harmonizujici a pomerne symetricke fasady. Cili suma sumarum, nic bych neopravoval, zkus se na to s odstupem z jinych uhlu podivat a treba se ti to zacne i libit. Usetrene penize nech na dalsi investice do domu, cimz se chci dotknout tveho posledniho clanku o predpokladanych nakladech. Jak delsi dobu sleduji vasi stavbu, tak vidim, ze jsi estet, co ma rad kvalitni veci, takze se priprav, ze penize jeste poleti. Maqte hezky dum – budete chtit kvalitni nabytek – predpokladam, ze na miru – doplneny o hezke solitery. Pak ten dum bude treba zaramovat, t.j. pekna zahrada – to bude take neco stat (pokud se nechces sam ryt v zemi – coz tusim ze, nechces:-). Preji vam, at se do tech 8 melounu vlezete, ale na zaklade vlastni zkusenosti to vidim jako malo pravdepodobne – verim ovsem, ze ty penize ucelne vynalozite a budete mit krasne bydleni! Drzim palce. Martin
  P.S. dovolim si jeste poradit, pri dokoncovani stavby myslete i na takove drobnosti, ktere povysuji ucelnost a estetiku cele stavby, napr. zapustena venkovni rohoz pred vstupnimi dvermi licujici s dlazbou je mnohem lepsi nez dodatecne instalovana lecici jen tak na zemi.

 13. Pavel napsal:

  Mé dva centy: Dívám se na fotku znovu a znovu. Nejjednodušší řešení je skutečně vyměnit okno – levnější než upravovat zábradlí. Nicméně na další pohled musím souhlasit s Martinem K. – to že zábradlí není stejně vysoko s oknem není špatné, dokonce se mi to líbí víc než symetrie. Dlažba na zábradlí: nezdá se to ale takovýto obklad vydrží vypadat stejně dlouhou dobu, na rozdíl od plechu. Falcy na plechu se mě osobně vůbec nelíbí, a tady by jich bylo hodně. Jsem pro nechat to takto. :-)

Přidejte skřek

*

Dokažte prosím, že jste hominid. Spočtěte tento ďábelský příklad. Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.