Přidávám pár dalších fotek ze zdění. Člověku to prostě nedá, když ta stavba teď tak hezky roste. Za necelé dva dny se nahoře krásně vyrýsovaly pokoje – a samozřejmě se zdají hrozně prťavé.
První dětský pokoj. Podle projektu má 21,45 m2, ale když v něm stojíte, tak byste to do něj ani náhodou neřekli. Člověk si skoro říká, jestli se tam vedle postele ještě něco vejde. V praxi to asi nebude tak hrozné, podobné pocity prý zažívají nad rozestavěnou cimrou všichni. Dokud tam není nábytek a další známé věci, oko se nemá čeho chytnout.
A druhý dětský pokoj. Ten má mít 20,93 m2, ale teď bych ho šacoval sotva na polovinu. Fotky jsou ze čtvrtečního rána, večer už byly i příčky mezi místnostmi vytažené na 5 řad.
Ložnice. Ta jediná uz teď budí dojem, že se v ní člověk aspoň otočí (však taky má mít 25,83 m2). Už je tam naznačené okno – musím říct, že ten výhled na stromy se mi pořád líbí. Jsem teď za ty Klánovice opravdu rád.
Ložnice víc zblízka.
Staví se přesně podle nitě.
Koupelny nejsou pouhým okem ani viditelné, jak jsou pidi. Ale abych si furt nestěžoval – domek jako celek se mi naopak začíná líbit. Poprvé mám na stavbě pocit, že tady vzniká něco opravdového a že tu může být fajn bydlení. Když se nehlídám, objevuje se u mě dokonce až jakási hrdost, když už se vydrápu do patra a rozhlédnu se vůkol.
Když už jsem zmínil to drápání. Chybí nám v projektu výlez na střechu a včera jsem si uvědomil, že to není jen tak. Až bude domek hotový, bude člověk občas potřebovat na střechu vylézt. Pan Fojtík nás na to upozorňoval několikrát už při tvorbě projektu, ale nakonec jsme se na to všichni tak trochu vykašlali. Normálně se to u plochých střech řeší dírou a padacími schůdky z ní. Akorát že na balkón se nám to dávat nechtělo, protože na hlavní jižní fasádě by to nebylo zrovna moc hezké. A kdybychom to dali do chodby na severní straně, tak by to zase bylo blbé pro izolaci, protože střecha se svažuje k severu a díra v izolaci by byla zrovna v místech, kam bude stékat všechna voda. Takže jsme neudělali nic. Včera jsem si uvědomil, že lézt na střechu po 8metrovém žebříku nebude žádná paráda. Zkusím tedy možná jiné řešení – přidělat na nějakou boční zeď takové ty kovové stupínky, jaké známe z komínů. Ostatně jeden můj strýc to na svém domě pod Blaníkem má zrovna tak. vzpomínám si, že jako malý kluk jsem na ty špricle hrozně chtěl vylézt, akorát že začínaly dost vysoko nad zemí. Teď tedy asi udělám zrovna takové a pokoušet budou zase mého syna.
Hrubá stavba prý bude hotová asi za měsíc a půl, takže už musíme dělat vážná rozhodnutí ohledně pokračování. Pan Fojtík chce potvrdit kotel. V projektu máme plynový kondenzační kotel Buderus Logamax GB 162 s výkonem 4-15 kW. K němu přidáme zásobník na ohřev vody Logalux o objemu 160 l. Ten větší zásobník jsme chtěli sami – máme rádi, když jsou věci trošku naddimenzované. Prostudoval jsem pár stránek a zkušeností uživatelů na internetu a pak jsem ten Buderus potvrdil – je to asi solidní značka a ten rozsah výkonů je nejspíš správný. Normálně by mě to asi táhlo k 24kW kotli, protože věřím, že větší je lepší. Ale u kotlů to prý až tak neplatí, tam se to s výkonem přehánět nemá, aby se kotel příliš často a krátce nespínal a tzv. necykloval. Tak snad je to takhle správně. Tepelnou ztrátu budovy máme vypočtenou na 8,29 kW.
Vaše 3 pokoje jsu velké jako celý náš byt…takže to bude vážně jen dojem :)
No jo, vždyť my taky bydlíme v normálně malém bytě, takže vám rozumím. Jen jsem si povzdech nad tím, že opticky to všechno při stavbě vypadá takové malé… Prý je to normální. Ono potom se stropem a hlavně nábytkem to teprve získá tu správnou míru.
Máme na domě napevno zabudovaný žebřík/stupínky – místo jednoho rohu. Sice jsem na to zpočátku nadával, ale je to vlastně dobré a aby člověk párkrát za rok vylezl na střechu a zametl bordel po zimě to stačí :-)
Tak to je přesně ono, to asi udělám… A to je jako klasický žebřík, nebo oddělené kovové stupně nějak zapuštěné do fasády?
Ahoj Martine,
verim, ze se na me nebudes zlobit, ze ti tykam, ale pred nejakym casem jsme oba pracovali pro stejneho darce chleba, takze je to snad namiste.
Cas od casu se divam na tve stranky a sleduji jak pokracujete se stavbou. Vas domek se mi moc libi, take mam rad ciste linie a predvalecnou architekturu. Pred par lety jsme prosli podobnym procesem a i kdyz to bylo kousek od mista kde nyni stavite vy, tak nam prislusny stavebni urad neumoznil rovnou strechu, ktera se mi (mimo jine) u vaseho domu tolik libi. Drzim palce at celou stavbu projdete v klidu (a zatim to tak vypada). Kdyz jsem dostavovali nas dum, tak uz jsem mel vybudovanou alergii na kohokoli v monterkach a kdyz se takova osoba objevila v me blizkosti, tak se mi otvirala rybicka v kapse. Pri cteni tvych textu a prohlizeni obrazku me napadlo par veci. Nektere uz jsou pro vas s ohledem na stav domu passe, nektera rozhodnuti vas jeste cekaji. Napr. uvazujete o nejakem stineni, napr. slunolamy v 2.p, pripadne pergola v prizemi (ktera je i fajn pri posezeni, protoze navozuje pocit soukromi)? Hlavne v lete muze byt v hornich pokojich dost teplo. Co se tyce podlahovych krytin, uvazovali jste jako alternativu k dlazbe/obkladum napr. nejakou variantu betonovych sterek? Kdyz se to udela dobre (a neprezene se to rozsahem), vypada to efektne a take je to velmi ciste, a to myslim doslova (zadne spary, perfektni jednolity povrch) i obrazne. Libi se mi ta drevohlinikova okna, ale kdybych stavel znovu, sahl bych (aspon u tech velkoplosnych) po bezramovych – je to sice o cosi drazsi, ale je to parada… Pak me napada par takovych praktickych veci – cim dele budete bydlet, tim vice veci budete kumulovat, je dobre mit dostatek ulozneho prostoru jak pro veci pro domacnost (ruzne pristroje ale i sezonni obleceni), tak pro veci na zahradu (sekacka, kolecka, atd, atd..). No, je toho vice o cem by se dalo psat (krb, topeni, nabytek, zahrada, zavlaha, apod..), ale nechci ti prilis zahlcovat sekci Skreku. V kazdem pripade, hodne stesti a bezproblemovou execution (kdybych mel pouzit nejaky ten business termin:-0).
Ahoj, moc díky za skvělý příspěvek, který je tím milejší, že je od starého kolegy! To stínění je opravdu asi největší nevyřešená otázka, na kterou jsem v posledních týdnech myslel. Kupodivu jsem zatím viděl problém spíš dole v přízemí než v horních pokojích. Hořejšek je snad (můžu se mýlit) ještě slušně chráněn tím přesahem střechy nad balkónem. Zato to velké okno v obýváku mi přece jen dělá starosti. Ono tam slunce naštěstí nejde na plný ceres, dost ho stíněj stromy, takže i náš pan stavitel si myslí, že je to v pohodě, že to ani nic nepotřebuje (a on je jinak velký praktik). Já jsem tam nikdy nechtěl venkovní žaluzie – kvůli vzhledu. Možná je to blbost. Viděl jsem teď na jednom podobném době takovou zajímavě upnutou trojúhelníkovou plachtu – se stožárem kousek před domem, což se mi docela líbilo, bylo to takové vzdušné řešení a mně by to tam i sedlo. Ale furt tak nějak doufám, že tam ta potřeba nakonec ani nevznikne. Dále uvažujeme o výstavbě malé zahradní budky – on už tam tedy je domek asi 4×4 m, ale ten bychom dali pryč a nahradili ho něčím menším a více sladěným. Doufám, že tam (a do garáže) už se ty věci vejdou. Ale vím, že je to hodně relevantní koment a je mi naprosto jasný, že v tomhle může být a bude problém. S tou stěrkou mi to opravdu přijde jako dobrý nápad, protože se mi takové věci líbí. Musím říct, že jak jde stavba, tak vidím čím dál tím víc chybiček nebo diskutabilních míst, ale většinou taky vidím, že je prostě nemůžu vyřešit – pořád jsou tu omezení prostorová, někdy finanční, někdy se musí volit ze dvou zel to menší. Říkám si, že snad až při druhé stavbě by to člověk udělal správně, ale kdo ví, jaké budou zase problémy tam. Ale piš prosím dál, co bude jen trošku možné, to ještě budu řešit, stejně jako to slunce či budku s pergolou.
Hezky den po precteni me napada jedna otazka. kotel jste vybiral podle nejakych rad doporuceni? Velikost zasobniku jste nejak vypocet? Ja jsem tohle resil pred 2 lety a jeden z moznych kotlu jsem mel taky tento a druhy nakonec vybrany byl Junkers se stejnym vykonem. Pri radach a doporuceni jsem zjistil jednu zajimavou vec a to ze se zasadne lisi nazor projektantu topenaru od poradcu pro ekonomickost/uspornost a spravnou funkci kotle a jeste nakonec remeslniku topenaru. Kazdy ma docela jine argumenty po svou pravdu. Ja jsem nakonec pouzil vypocet energetickych ztrat a argumentaci o cykleni. Kotel by me jet v delsich intevalech aby mohl zafungovat princip kondenzace. Druha vec je zasobnik ten jsem chtel dokonce mensi (75L) ale nakonec mame 120L. Pro tri akorat. Mozna vase varianta 160L je pro 4 lidi na hrane . Mozna ze budete sve rozhodnuti nakonec litovat. Kotel s malym vykonem potrebuje mit dostatek casu na ohrev zasobniku. snad se jeste pozdeji doctu ze jste provedl zmenu.
Taky samozřejmě nevím, jestli je to správně. Vypočítal to projektant-topenář, ale co člověk, to názor. Prostě jsme se v tomhle spolehli na názor experta, nedokážeme to po nich všech všechno opravovat a přepočítávat. Dám vědět, jak to nakonec funguje… Projektant něco řekne, řemeslník mávne rukou – „pani, to je zbytečný, takhle my to nikdy neděláme“… takhle to chodí. Nakonec vám připadá jako výhra, když uhádáte to, že se to udělá aspoń podle projektanta.